Paracetamol dan Analgin
Kadang-kadang tidak cukup untuk mengambil satu agen anti-radang dan antipiretik untuk menormalkan suhu badan dan menghilangkan rasa sakit. Paracetamol dan Analgin diambil bersama-sama dengan kerap untuk mengurangkan haba dan pada masa yang sama berkesan meredakan kesakitan.
Gabungan sifat antipiretik Paracetamol dan sifat analgesik Analgin digunakan dalam kes-kes di mana suhu tidak dapat dikurangkan dengan kaedah lain. Walau bagaimanapun, sangat penting untuk memilih dos ubat yang betul dan mengikut semua peraturan kemasukan mereka, supaya tidak membahayakan kesihatan mereka.
Bagaimana ubat bertindak ke atas badan?
Paracetamol ditambah Analgin adalah kombinasi berkesan yang akan membantu menormalkan suhu yang sukar. Kesan antipiretik cepat Paracetamol disebabkan oleh pengaruh bahan aktif pada perantara keradangan dan pusat thermoregulation, bagaimanapun, aktiviti anti-radang dadah ini dianggap agak rendah. Analgin juga mempunyai kesan antipiretik dan mempunyai sifat analgesik. Ini adalah ubat yang kuat yang merupakan sebahagian daripada campuran lytic bersama dengan dimedrol dan papaverine.
Sekiranya demam adalah ringan, maka lebih baik untuk menurunkan suhu dengan Paracetamol tanpa menggunakan ubat lain. Tidak seperti dadah biasa seperti aspirin, ubat ini kurang toksik dan mempunyai beberapa kelebihan:
- Kesan pesat (peningkatan dalam keadaan pesakit sudah dinyatakan selepas 1-1.5 jam).
- Ketiadaan kesan merosakkan mukosa gastrik dan usus.
- Tiada kesan ke atas sistem pembekuan darah (Aspirin mempunyai keupayaan untuk mencegah pembentukan bekuan darah, mengurangkan pembekuan darah).
- Selamat digunakan di kalangan kanak-kanak (kanak-kanak di bawah pengawasan doktor ditetapkan ubat dari bulan pertama kehidupan).
- Kesan sampingan selepas mengambil ubat sangat jarang berlaku.
Bagaimana dan bila menggunakan dadah
Bersama-sama untuk mengambil Analgin dengan Paracetamol adalah perlu dalam kes-kes di mana suhu tidak dapat dinormalisasi secara standard. Demam jangka panjang mempunyai kesan yang sangat negatif terhadap keadaan keseluruhan organisma, dan ubat-ubatan ini digabungkan dengan satu sama lain dan menguatkan kesan antipiretik satu sama lain. Sifat analgesik analgin juga akan membantu memperbaiki keadaan pesakit, melegakan sakit kepala, sakit otot dan sendi.
Orang dewasa boleh mengambil kedua-dua ubat dalam dos biasa dalam bentuk tablet atau dalam bentuk suntikan (dianggap lebih berkesan). 0.35-0.5 g Paracetamol dan 0.25-0.5 g Analgin boleh diambil pada satu masa. Gabungan ubat ini tidak boleh digunakan untuk rawatan jangka panjang, dan jika suhu tidak normal, anda harus berjumpa doktor.
Gunakan pada kanak-kanak
Paracetamol dan Analgin memberikan suhu kanak-kanak hanya dalam keadaan kecemasan, jika tidak ada cara lain untuk menghilangkan demam. Sehingga 2 bulan hidup Analgin tidak boleh diberikan kepada kanak-kanak itu, dan untuk kanak-kanak dari 2 bulan hingga 3 tahun adalah disyorkan untuk memberi ubat ini dalam bentuk suppositori rektum. Oleh kerana ia mempunyai sejumlah besar kontraindikasi dan kesan sampingan, penggunaannya pada kanak-kanak memerlukan pemantauan yang teliti oleh doktor. Kanak-kanak dos Paracetamol dan Analgin perlu ditentukan oleh doktor dengan mengambil kira berat badan dan umur bayi.
Perkara disahkan
Anna Moschovis adalah doktor keluarga.
Mendapati kesilapan? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter
Bolehkah Paracetamol dan Analgin diambil bersama?
Paracetamol dan Analgin ditetapkan sebagai kompleks antipiretik dan analgesik yang berkesan untuk pelbagai penyakit keradangan dan virus.
1 Bagaimana untuk bertindak ke atas badan?
Apabila digabungkan, ubat-ubatan mempunyai kesan yang kompleks: menghapus gejala demam, melegakan sakit akut dan memperbaiki kesejahteraan keseluruhan.
Paracetamol sebagai Analgin diresepkan sebagai kompleks antipiretik dan analgesik yang berkesan untuk pelbagai penyakit radang dan radang.
Paracetamol
Ubat ini mempunyai kesan langsung ke atas sintesis prostaglandin, kerana ia menghasilkan kesan anestetik. Narkoba melegakan keradangan dan menurunkan suhu. Tindakan ini disebabkan oleh pengaruh di pusat thermoregulation di dalam otak.
Analgin
Ubat ini serupa dalam tindakan untuk Paracetamol. Analgin berkesan menghapuskan gejala yang menyakitkan, dan juga mempunyai sifat anti-radang yang lemah.
Analgin berkesan menghapuskan gejala yang menyakitkan, dan juga mempunyai sifat anti-radang yang lemah.
2 Indikasi untuk perkongsian
Bersama-sama, ubat-ubatan itu digunakan untuk melegakan kesakitan pada sendi-sendi semasa pemburukan penyakit kronik. Gabungan ubat berkesan untuk selesema. Analgin dengan Paracetamol digunakan untuk menurunkan suhu dan menghilangkan sakit kepala. Ubat-ubatan ini berkesan untuk kekejangan yang teruk semasa pankreatitis. Tablet digunakan untuk sakit gigi, yang sukar dihentikan hanya dengan Analgin.
3 Bagaimana untuk mengambil Analgin dengan Paracetamol?
Dos biasa untuk orang dewasa adalah ½ tablet setiap ubat. Bagi kanak-kanak, pakar pediatrik menentukan jumlah ubat, bergantung kepada gambaran klinikal. Tablet disarankan untuk diambil selepas makanan, mencuci dengan sedikit cecair. Perkadaran mungkin berbeza-beza bergantung kepada jenis gejala.
Tablet disarankan untuk diambil selepas makanan, mencuci dengan sedikit cecair.
4 Ciri aplikasi
Ubat-ubatan ini tidak boleh diambil dengan karbon aktif, kerana kesannya berkurang. Ia tidak disyorkan untuk meningkatkan dos ubat untuk penyakit hati dan buah pinggang yang teruk.
Kehamilan dan penyusuan
Dadah tidak digalakkan diambil semasa mengandung. Paracetamol tidak memberi kesan buruk pada janin, tetapi mudah menembusi halangan plasenta, oleh itu, melantiknya dengan berhati-hati. Analgin semasa kehamilan tidak digunakan. Perkara yang sama berlaku untuk penyusuan susu ibu.
Umur kanak-kanak
Analgin boleh dirujuk kepada kanak-kanak hanya dari 2 tahun, dan Paracetamol dari lahir. Walau bagaimanapun, penerimaan bersama dibenarkan dari 5 tahun untuk mengelakkan kesan sampingan yang negatif. Tetapi dalam dos yang dikurangkan ubat boleh ditetapkan dalam 3 tahun. Bayi yang lebih muda dari setahun hanya boleh diberikan Paracetamol.
Umur maju
Di kalangan orang tua, pentadbiran serentak hanya dibenarkan jika fungsi hati dan buah pinggang tidak terjejas. Jika tidak, mengambil ubat adalah dilarang. Semasa rawatan, perlu memantau parameter darah biokimia.
5 Kesan sampingan Analgin dan Paracetamol
Apabila ubat-ubatan diambil bersama, kesan negatif pada hati dapat meningkat, yang ditunjukkan dalam gangguan dyspeptik dan sakit di hipokondrium yang betul.
Dalam kes yang jarang berlaku, tindak balas alahan berlaku. Ubat-ubatan boleh menyebabkan angioedema dan perubahan dalam komposisi darah.
6 Contraindications
Ubat tidak boleh diambil bersama dengan penyakit hati dan buah pinggang. Dadah dikontraindikasikan dalam alkoholisme kronik, serta penyakit darah. Semasa rawatan tidak digalakkan mengambil kontraseptif hormon. Jika anda mengalami hipersensitif pada analgesik, anda perlu berhati-hati sebelum memulakan. Ubat tidak boleh diambil pada perut kosong, terutama kepada orang-orang yang mengalami penyakit gastrointestinal dalam fasa akut. Dadah contraindicated dalam IBS akut.
7 Ulasan mengenai gabungan Paracetamol dan Analgin
Nikolay, 34 tahun, Voronezh.
Doktor yang ditetapkan oleh Analgin bersama Paracetamol untuk selesema. Sendi dan kepala sakit teruk, terdapat suhu yang tinggi. Rawatan ini mempunyai kesan yang besar. Mengambil ubat pada waktu tidur, jatuh suhu berhenti. Dia tidur dengan baik, dan pada waktu pagi dia berasa sedikit peningkatan. Dia juga mengambil pil antiviral.
Anastasia, 26 tahun, Penza.
Dia mengambil ubat sakit gigi atas nasihat ibunya. Seperti yang diberitahu oleh doktor, bahan aktif kedua-dua ubat itu cepat diserap dan bertindak selepas setengah jam. Satu-satunya perkara yang perlu dipertimbangkan adalah berlakunya reaksi alahan. Saya mengesyorkan menggabungkannya kepada semua orang, perkara utama adalah tidak melampau dengan dos, jika tidak, anda boleh membahayakan tubuh.
Ksenia, 37 tahun, Moscow.
Sakit pankreatitis sangat dahsyat. Doktor dinasihatkan mengambil setengah tablet Paracetamol dan Analgin. Gabungan ini berkesan. Kesakitan itu hilang selepas 40 minit. Sekarang saya terima seperti yang diperlukan. Walau bagaimanapun, doktor memberi amaran bahawa rawatan kerap dengan ubat-ubatan tersebut boleh mencetuskan kesan toksik pada hati. Oleh itu, saya mengambil ubat dalam dos yang minimum.
Bolehkah Paracetamol dan Analgin diambil pada masa yang sama?
Paracetamol dan Analgin ditetapkan untuk menormalkan suhu badan, serta melegakan kesakitan. Walaupun keberkesanan pil ini, mereka perlu diambil bersama dengan berhati-hati.
Apakah yang dimaksudkan oleh Paracetamol?
Paracetamol adalah agen antipiretik yang terbukti. Ia ditetapkan untuk meringankan keadaan pesakit yang mengidap jangkitan virus pernafasan akut, selsema, proses keradangan pelbagai jenis asal.
Apa yang membantu Analgin
Analgin adalah pembunuh kesakitan yang berkesan. Seperti ubat penahan sakit lain, ia ditetapkan untuk:
- sakit kepala dari asal yang berlainan;
- sakit gigi;
- sakit otot.
Dalam beberapa kes, alat ini tidak mencukupi untuk menghilangkan semua gejala yang tidak menyenangkan. Untuk meningkatkan kesan Analgin digabungkan dengan paracetamol.
Bolehkah Paracetamol dan Analgin diambil pada masa yang sama?
Kedua-dua ubat ini bersesuaian. Tetapi untuk mengelakkan berlakunya kesan sampingan, perlu mematuhi dos yang dibenarkan.
Bagaimana Paracetamol dan Analgin bertindak ke atas badan
Kedua-dua ubat ini boleh mengurangkan suhu badan ke paras normal. Paracetamol mempunyai kesan antipiretik yang cepat, yang menjejaskan pusat thermoregulation dalam masa yang singkat selepas pentadbiran. Tetapi pil ini mempunyai sifat anti-radang yang rendah.
Analgin juga boleh mempunyai kesan antipiretik, tetapi tablet ini juga mempunyai sifat analgesik.
Petunjuk untuk perkongsian
Sekiranya demam adalah ringan, maka Paracetamol boleh dibuang. Tablet ini kurang toksik dan mempunyai beberapa kelebihan:
- kecekapan tinggi;
- tiada kesan negatif pada membran mukus saluran gastrousus;
- kemungkinan penggunaan pada zaman kanak-kanak;
- kesan sampingan minimum.
Sekiranya alat ini tidak memenuhi tugas, maka anda boleh menambah Analgin, yang mempunyai sifat analgesik.
Bagaimana untuk mengambil Paracetamol dengan Analgin
Tablet ini bersama-sama perlu digunakan jika seseorang itu mengambil berat:
- suhu badan tinggi;
- sakit kepala;
- sakit sendi dan otot.
Ia perlu menerima tablet secara lisan, mencuci dengan air yang mencukupi.
Bagaimana untuk mengira perkadaran yang betul
Untuk mengelakkan berlebihan dan untuk memastikan kecekapan maksimum, adalah perlu untuk mengira dos dengan betul.
Untuk orang dewasa
Bagi orang dewasa, dari umur 18 tahun, sehingga 0.5 g Paracetamol dan 0.5 g Analgin boleh diambil pada satu masa. Dosis minimum bagi setiap ubat adalah 0.35 g dan 0.25 g, masing-masing.
Untuk kanak-kanak
Pada zaman kanak-kanak, untuk menggabungkan ubat-ubatan ini tidak diingini, tetapi jika keadaan itu mendesak, maka anda boleh menurunkan demam. Jika kanak-kanak berusia antara satu hingga tiga tahun, maka lebih baik memilih suppositori untuk pentadbiran rektum.
Jika ubat ditetapkan dalam bentuk tablet, maka hanya doktor yang boleh mengira dos yang dibenarkan, berdasarkan umur dan berat badan kanak-kanak.
Contraindications
Campuran tablet mempunyai beberapa kontraindikasi:
- Ia tidak disyorkan untuk mengambil tablet jika sensasi yang menyakitkan adalah tanda-tanda apendisitis.
- Dengan kekurangan buah pinggang dan hati yang mempunyai keparahan yang berbeza-beza.
- Dengan penyakit darah.
Rawatan harus ditinggalkan jika orang itu mempunyai intoleransi individu terhadap komponen yang membentuk komposisi.
Kesan sampingan
Ubat bersama meningkatkan kesan negatif pada hati. Oleh sebab itu, seseorang mungkin mengalami masalah pencernaan, serta rasa sakit di hipokondrium yang betul.
Reaksi alahan dalam bentuk ruam kulit mungkin berlaku. Dalam kes yang jarang berlaku, angioedema adalah mungkin. Overdosis meningkatkan risiko kesan sampingan beberapa kali.
Ulasan
Kristina, 34, Sevastopol
Pada musim luruh dan sejuk musim sejuk adalah penyakit utama saya. Dari haba, hanya gabungan ini disimpan. Kesan sampingan atau apa-apa kesan buruk tidak pernah diperhatikan.
Olga, 32, Moscow
Atas syor doktor, pil ini diberikan kepada kanak-kanak pada masa yang sama. Ia membantu menurunkan haba dengan cepat. Tetapi saya tidak menasihatkan memberi kanak-kanak sendiri, hanya di bawah pengawasan pakar kanak-kanak.
Paracetamol dan Analgin, adakah mungkin bersama-sama? Ketahui cara merawat dengan betul!
Penerangan ubat
Ubat-ubatan anti-keradangan dianggap sebagai kumpulan ubat yang paling banyak digunakan. Walau bagaimanapun, setiap ubat-ubatan ini adalah unik dan mempunyai petunjuk sendiri. Paracetamol dan Analgin bukanlah alat yang sama, sebagai salah satu ubat anti-inflamasi yang paling popular, juga mempunyai perbezaan mereka sendiri.
Komposisi
- Komposisi natrium metabolik metabolik natrium. Dos tunggal 0.5 - 1.0 g, maksimum harian - 6 g.
- Dalam Paracetamol, bahan aktif tidak berbeza dengan nama ubat itu sendiri. Dos tunggal untuk dewasa adalah 500 mg, setiap hari - sehingga 4 g.
Pengetahuan mengenai dos dewasa membantu dalam menghitung jumlah ubat untuk kanak-kanak. Bergantung kepada usia, mereka membentuk sebahagian daripada dos dewasa:
- Sehingga 6 bulan - 1/10;
- 6 - 12 bulan - 1/8;
- 1-2 tahun - 1/7;
- 2 - 3 tahun - 1/6;
- 3-4 tahun - 1/5;
- 4-6 tahun - 1/4;
- 6 - 8 tahun - 1/3;
- 8-10 tahun - 1/2;
- 10-14 tahun - 3/4;
- 14 dan lebih tua - dos dewasa penuh.
Rejimen dos ini boleh diterima untuk semua ubat anti-radang yang digunakan dalam rawatan kanak-kanak.
Mekanisme tindakan
Keradangan adalah proses biologi kompleks yang terdiri daripada lima komponen utama: demam (tempatan atau umum), kemerahan (jika fokus keradangan tersedia), bengkak, kesakitan dan kehilangan fungsi. Bagaimanapun, ubat-ubatan anti-radang kepada yang lebih besar atau kurang mempengaruhi semua komponen proses patologi ini, namun ada beberapa ciri. Oleh itu, Paracetamol terutamanya mengurangkan suhu badan, dan Analgin mengurangkan kesakitan.
Mekanisme tindakan mana-mana ubat anti-radang adalah berdasarkan menghalang kerja enzim cyclooxygenase-2 (COX-2). Bahan ini memainkan peranan penting dalam pembentukan bahan-bahan aktif biologi yang menyebabkan kedua-dua manifestasi tempatan dan umum reaksi keradangan (demam, sakit, dan lain-lain). Walau bagaimanapun, Analgin dan Paracetamol mempunyai ciri-ciri mereka sendiri.
- Terutamanya kesan analgesik Analgin ditentukan oleh keupayaan ubat untuk mengurangkan keceriaan laluan sensitiviti kesakitan. Akibatnya, otak hanya berhenti menerima sebahagian daripada impuls sakit, yang dirasakan oleh seseorang dalam bentuk pengurangan sensasi yang tidak menyenangkan.
- Paracetamol adalah satu-satunya ubat yang menghalang COX-3. Enzim ini menjalankan tugasnya di pusat-pusat thermoregulation otak. Pengurangan dalam aktiviti COX-3 membawa kepada fakta bahawa sistem saraf pusat terhenti sebanyak semasa sakit untuk menghantar isyarat mengenai peningkatan suhu badan.
Petunjuk
Petunjuk untuk penggunaan Paracetamol:
- Kesakitan apa-apa penyetempatan;
- Rawatan simptom selsema;
- Suhu badan melebihi 38 C.
Petunjuk untuk digunakan Analgin:
- Kesakitan bersama;
- Sakit kepala;
- Sakit gigi;
- Haid yang menyakitkan;
- Nyeri otot (myalgia) atau sepanjang saraf (neuralgia);
- Dengan buah pinggang, hepatik, kolik usus (pengecutan yang terlalu kuat dan menyakitkan otot licin organ);
- Infarksi (penyumbatan kapal) paru-paru;
- Infark miokardium (hanya dalam kes sakit ringan);
- Thrombosis (penyumbatan) vesel besar;
- Mana-mana penyakit keradangan;
- Kecederaan;
- Terbakar;
- Peregangan anggota badan yang berpanjangan (dengan runtuh, gempa bumi, dan lain-lain);
- Shingles (ruam di ruang intercostal, disertai kesakitan yang teruk);
- Sindrom nyeri di pelbagai tumor;
- Pancreatitis (keradangan pankreas);
- Peningkatan suhu akibat keracunan, proses keradangan.
Senarai indikasi penggunaan Analgin mungkin kelihatan penting, namun, hampir semua titik ini bersatu dengan ciri umum - kehadiran rasa sakit.
Contraindications
Analgin tidak boleh digunakan dalam kes:
- Ketidakhadiran kepada ubat;
- Mengurangkan bilangan sel dalam darah;
- Kerosakan buah pinggang atau hepatik yang teruk;
- Asma bronkial Aspirin (serangan asma yang disebabkan oleh mengambil ubat anti-radang);
- Kehamilan dan penyusuan susu (kesan Analgin pada badan wanita hamil dan janin tidak diketahui).
- Intoleransi individu terhadap dadah;
- Kerosakan buah pinggang atau hepatik yang teruk;
- Alkohol;
- Usia sehingga 6 tahun (kecuali untuk kes-kes suhu badan tinggi, tahan terhadap penggunaan ubat-ubatan lain).
Paracetamol diluluskan untuk kegunaan wanita hamil dan menyusui.
Kesan sampingan
Analgin boleh menyebabkan:
- Kurangkan bilangan sel dalam darah;
- Lebam;
- Tekanan darah yang lebih rendah;
- Keradangan buah pinggang;
- Reaksi alahan.
Kesan Sampingan Paracetamol:
- Tindak balas alahan;
- Kerosakan hati atau buah pinggang;
- Mengurangkan bilangan sel dalam darah.
Bentuk pelepasan dan harga
Kos analgin bergantung kepada pengeluar:
- 500 mg tablet:
- 10 buah. - 10 - 90 r;
- 20 pcs. - 40 - 70 r;
- Penyelesaian untuk pentadbiran intramuskular, intravena 50% 2 ml, 10 ampul - 50 - 80 p.
Harga Paracetamol juga sangat bergantung kepada pengilang:
- Suspensi atau sirap untuk pentadbiran lisan untuk kanak-kanak 120 mg / 5 ml, 100 ml - 45 - 90 r;
- Lilin rektum (untuk kanak-kanak) 100 mg, 10 pcs. - 20 - 30 r;
- Tablet 500 mg, 20 pcs. - 14 - 53 p.
Paracetamol dan Analgin bersama-sama
Ubat-ubatan ini bersesuaian, penggunaan gabungan antipiretik Paracetamol ditambah Analgin analgesik mungkin relevan dalam sebarang proses keradangan yang disertai dengan sakit. Ia boleh menjadi pelbagai penyakit gigi, sinusitis (keradangan pada sinus pneumatik tengkorak), pleurisy (radang pleura, lapisan paru-paru), dan sebagainya. Paracetamol dengan Analgin pada orang dewasa tidak masuk akal hanya dari suhu pada masa yang sama: sifat antipiretik Analgin secara praktikal tidak menunjukkan diri mereka dengan apa-apa cara terhadap latar belakang tindakan Paracetamol.
Apa-apa kebimbangan mengenai apa yang akan berlaku jika anda minum kedua-dua ubat adalah sama sekali tidak bermakna. Penggunaan tunggal gabungan ini tidak akan mempengaruhi keadaan organisme, dengan syarat kedua-dua Analgin dan Paracetamol dapat diterima. Hampir kesemua kesan sampingan boleh hanya berlaku pada latar belakang ubat jangka panjang.
Paracetamol dengan anak-anak analginom
Petunjuk untuk menggunakan kombinasi Paracetamol dengan Analgin pada kanak-kanak tidak berbeza dengan orang dewasa. Perkara utama adalah untuk mengingati bahawa dos kanak-kanak perlu dipilih bergantung kepada umur, dan Paracetamol tidak boleh diberikan sehingga usia 6 tahun.
Salah satu masalah serius dalam perkembangan penyakit radang pada kanak-kanak, termasuk pilek, adalah demam tinggi. Bahaya utama terletak pada risiko mengembangkan sawan dengan kehilangan kesadaran pada suhu badan di atas 38.5 C. Ini amat berbahaya bagi kanak-kanak di bawah umur 3 tahun. Dalam keadaan di mana termometer tidak berkurangan walaupun semua usaha, ibu bapa boleh mula memberikan semua ubat secara berturut-turut, yang akan menjadi kesilapan besar. Pada suhu kanak-kanak, gabungan Paracetamol dengan Analgin tidak dapat membantu.
Yang lebih baik: Analgin atau Paracetamol?
Kedua-dua ubat adalah baik apabila digunakan mengikut kesaksian mereka, oleh kerana itu mereka tidak boleh dibandingkan secara keseluruhan. Sebagai contoh, Paracetamol sesuai untuk mengurangkan suhu orang dewasa atau kanak-kanak, yang sering digunakan dalam rawatan gejala SARS dan influenza. Oleh kerana kesan antipiretik yang baik, Paracetamol didapati dalam banyak ubat gabungan yang dipromosikan oleh syarikat farmaseutikal sebagai "serbuk untuk gejala sejuk".
Contoh serbuk larut air seperti Rinza, Theraflu. Satu paket dadah semacam itu mungkin mengandungi 200 hingga 500 mg Paracetamol dan beberapa bahan aktif lain. Ini harus dipertimbangkan untuk mengelakkan berlebihan ubat.
Satu-satunya perbezaan adalah bahawa Analgin menunjukkan dirinya lebih baik apabila digunakan untuk sakit gigi, sakit kepala, dengan pelbagai sprains, lebam dan lain-lain kecederaan. Bentuk suntikan ubat itu juga boleh digunakan untuk melegakan kesakitan selepas pembedahan.
Sebelum menggunakan ubat-ubatan ini, anda perlu berunding dengan doktor anda. Hanya dia boleh menilai keadaan kesihatan anda dan menetapkan rawatan yang tepat.
Paracetamol, Analgin, No-Spa
Terutama popular di kalangan orang adalah kombinasi "rakyat" daripada tiga ubat yang meningkatkan tindakan antara satu sama lain - triad. Beberapa gabungan ini menunjukkan diri mereka dengan baik semasa rawatan di rumah, dan kadang-kadang boleh digunakan di institusi perubatan untuk penjagaan kecemasan.
Dosage No-Shpy untuk orang dewasa: 40 mg pada satu-satu masa, sehingga 240 mg sehari.
Salah satu gabungan itu adalah Paracetamol, Analgin dan No-Spa. Komposisi yang terakhir adalah bahan aktif Drotaverinum, yang menghilangkan kekejangan otot halus. Gabungan ubat-ubatan ini menunjukkan dirinya baik untuk kesakitan teruk yang berkaitan dengan kekejangan, misalnya, pelbagai kolik, sakit kepala. Analgin dan Paracetamol mempunyai kesan analgesik langsung, dan No-Shpa mengurangkan ketidakselesaan dengan menghilangkan kekejangan. Sudah tentu, seperti triad boleh mengurangkan gejala semasa serangan kolik, tetapi untuk rawatan yang berkesan penyakit itu tidak semestinya sesuai.
Troychatka Analgin, Aspirin, Paracetamol
Satu lagi kombinasi yang agak popular adalah Analgin, Paracetamol dan Aspirin (acetylsalicylic acid). Aspirin juga merupakan agen anti-radang dan antipiretik, ia juga mencairkan darah. Oleh kerana ketiga-tiga ubat ini amat serupa antara satu sama lain, kombinasi mereka tidak berkesan dan meningkatkan risiko komplikasi seperti reaksi alergi, gangguan sistem pencernaan.
Dos aspirin untuk orang dewasa: 500 mg pada satu masa, sehingga 3 g sehari.
Walau bagaimanapun, penggunaan Aspirin dan Paracetamol tanpa Analgin menunjukkan dirinya cukup baik dalam menghapuskan sakit kepala, menurunkan suhu. Sebagai contoh, Paracetamol, Aspirin dan sebilangan kecil kafein dimasukkan dalam komposisi dadah Citramon.
Troychatka Analgin, Paracetamol, Suprastin
Kombinasi Paracetamol, Analgin dan Suprastin (agen anti-alahan dengan kesan sedatif) boleh digunakan pada suhu. Triad semacam itu melakukan perkara yang baik dengan tugasnya. Walau bagaimanapun, jika Paracetamol atau Analgin digantikan oleh No-Shpu, kesan antipiretik akan menjadi lebih kuat. Gabungan ubat-ubatan sedemikian adalah mungkin walaupun untuk penggunaan tunggal dalam kanak-kanak kecil untuk mengurangkan suhu badan yang tinggi.
Dosage Suprastin untuk orang dewasa: 25 mg pada satu masa, sehingga 100 mg sehari.
myLor
Rawatan Dingin dan Flu
- Rumah
- Semua
- Bagaimana untuk menurunkan suhu paracetamol dan analgin?
Bagaimana untuk menurunkan suhu paracetamol dan analgin?
Kadang-kadang tidak cukup untuk mengambil satu agen anti-radang dan antipiretik untuk menormalkan suhu badan dan menghilangkan rasa sakit. Paracetamol dan Analgin diambil bersama-sama dengan kerap untuk mengurangkan haba dan pada masa yang sama berkesan meredakan kesakitan. Gabungan sifat antipiretik Paracetamol dan sifat analgesik Analgin digunakan dalam kes-kes di mana suhu tidak dapat dikurangkan dengan kaedah lain. Walau bagaimanapun, sangat penting untuk memilih dos ubat yang betul dan mengikut semua peraturan kemasukan mereka, supaya tidak membahayakan kesihatan mereka.
Sekiranya demam adalah ringan, maka lebih baik untuk menurunkan suhu dengan Paracetamol tanpa menggunakan ubat lain. Tidak seperti dadah biasa seperti aspirin, ubat ini kurang toksik dan mempunyai beberapa kelebihan:
- Kesan pesat (peningkatan dalam keadaan pesakit sudah dinyatakan selepas 1-1.5 jam).
- Ketiadaan kesan merosakkan mukosa gastrik dan usus.
- Tiada kesan pada sistem pembekuan darah (aspirin mempunyai keupayaan untuk mencegah pembentukan bekuan darah, mengurangkan pembekuan darah).
- Selamat digunakan di kalangan kanak-kanak (kanak-kanak di bawah pengawasan doktor ditetapkan ubat dari bulan pertama kehidupan).
- Kesan sampingan selepas mengambil ubat sangat jarang berlaku.
Ubat antipiretik seperti paracetamol atau ibuprofen, dalam kebanyakan kes, berkesan membantu mengurangkan suhu. Tetapi jika mereka tidak membantu, maka anda boleh mencuba kombinasi antipiretik dengan analgin.
Bersama-sama untuk mengambil Analgin dengan Paracetamol adalah perlu dalam kes-kes di mana suhu tidak dapat dinormalisasi secara standard. Demam jangka panjang mempunyai kesan yang sangat negatif terhadap keadaan keseluruhan organisma, dan ubat-ubatan ini digabungkan dengan satu sama lain dan menguatkan kesan antipiretik satu sama lain. Sifat analgesik analgin juga akan membantu memperbaiki keadaan pesakit, melegakan sakit kepala, sakit otot dan sendi.
Lihat juga: dos dan kesan sampingan Paracetamol
Orang dewasa boleh mengambil kedua-dua ubat dalam dos biasa dalam bentuk tablet atau dalam bentuk suntikan (dianggap lebih berkesan). Pada satu masa, anda boleh mengambil 0.35-0.5 g paracetamol dan 0.25-0.5 g dipyrone. Gabungan ubat ini tidak boleh digunakan untuk rawatan jangka panjang, dan jika suhu tidak normal, anda harus berjumpa doktor.
Paracetamol dan Analgin memberikan suhu kanak-kanak hanya dalam keadaan kecemasan, jika tidak ada cara lain untuk menghilangkan demam.
Sehingga 2 bulan hidup, analgin tidak boleh diberikan kepada anak, dan untuk kanak-kanak dari 2 bulan hingga 3 tahun, disyorkan untuk memberikan ubat ini dalam bentuk suppositori rektum. Oleh kerana ia mempunyai sejumlah besar kontraindikasi dan kesan sampingan, penggunaannya pada kanak-kanak memerlukan pemantauan yang teliti oleh doktor. Kanak-kanak dos Paracetamol dan Analgin perlu ditentukan oleh doktor dengan mengambil kira berat badan dan umur bayi.
Mendapati kesilapan? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter
Dengan permulaan hari-hari sejuk, ubat antipiretik menjadi ubat yang paling dicari. Paracetamol telah digunakan selama beberapa dekad untuk mengurangkan selesema dan selesema. Selain itu, ubat-ubatan di seluruh dunia yang diiklankan dan digunakan Coldrex, TheraFlu, Fervex, Panadol mengandungi paracetamol dalam komposisi mereka.
Paracetamol mempunyai kesan antipiretik, analgesik dan anti-radang yang lemah. Ubat ini memberi kesan kepada sel-sel otak yang memberikan isyarat untuk mengurangkan haba badan. Adalah penting bahawa dadah diserap dengan cepat - dalam masa 30 minit.
Paracetamol diambil terutamanya pada suhu. Perlu diingat bahawa ubat melegakan simptom, tetapi tidak menyembuhkan penyebab haba. Pekerja perubatan tidak menyarankan menurunkan suhu dengan sedikit peningkatan, supaya tidak mengganggu tubuh untuk melawan jangkitan. Oleh itu, paracetamol perlu diambil pada suhu badan lebih daripada 38 darjah.
Parasetamol boleh diberikan kepada kanak-kanak dari 3 bulan. Dos tunggal untuk kanak-kanak adalah:
- sehingga 1 tahun - sehingga 120 mg;
- dari 1 tahun hingga 6 tahun - sehingga 250 mg;
- dari 6 hingga 12 tahun - sehingga 500 mg.
Ubat ini diberikan kepada kanak-kanak empat kali sehari, memastikan selang antara dos selama 4 jam. Orang dewasa mengambil paracetamol pada suhu 3-4 kali sehari, dos tunggal tidak boleh melebihi 500 mg. Masa masuk untuk kanak-kanak sehingga 3 hari, untuk orang dewasa - tidak lebih daripada 5 hari. Berhati-hati khusus memerlukan penggunaan ubat semasa mengandung dan menyusu.
Semua kumpulan usia, ubat disukai diambil kira-kira sejam selepas makan, minum banyak air. Dalam ketiadaan suhu di hadapan manifestasi catarrhal paracetamol, ia tidak perlu mengambilnya, kerana ubat ini bukan antibiotik atau agen anti-virus.
Bolehkah Paracetamol dan Analgin diambil bersama?
Paracetamol dan Analgin ditetapkan sebagai kompleks antipiretik dan analgesik yang berkesan untuk pelbagai penyakit keradangan dan virus.
1 Bagaimana untuk bertindak ke atas badan?
Apabila digabungkan, ubat-ubatan mempunyai kesan yang kompleks: menghapus gejala demam, melegakan sakit akut dan memperbaiki kesejahteraan keseluruhan.
Paracetamol sebagai Analgin diresepkan sebagai kompleks antipiretik dan analgesik yang berkesan untuk pelbagai penyakit radang dan radang.
Paracetamol
Ubat ini mempunyai kesan langsung ke atas sintesis prostaglandin, kerana ia menghasilkan kesan anestetik. Narkoba melegakan keradangan dan menurunkan suhu. Tindakan ini disebabkan oleh pengaruh di pusat thermoregulation di dalam otak.
Analgin
Ubat ini serupa dalam tindakan untuk Paracetamol. Analgin berkesan menghapuskan gejala yang menyakitkan, dan juga mempunyai sifat anti-radang yang lemah.
Analgin berkesan menghapuskan gejala yang menyakitkan, dan juga mempunyai sifat anti-radang yang lemah.
2 Indikasi untuk perkongsian
Bersama-sama, ubat-ubatan itu digunakan untuk melegakan kesakitan pada sendi-sendi semasa pemburukan penyakit kronik. Gabungan ubat berkesan untuk selesema. Analgin dengan Paracetamol digunakan untuk menurunkan suhu dan menghilangkan sakit kepala. Ubat-ubatan ini berkesan untuk kekejangan yang teruk semasa pankreatitis. Tablet digunakan untuk sakit gigi, yang sukar dihentikan hanya dengan Analgin.
3 Bagaimana untuk mengambil Analgin dengan Paracetamol?
Dos biasa untuk orang dewasa adalah ½ tablet setiap ubat. Bagi kanak-kanak, pakar pediatrik menentukan jumlah ubat, bergantung kepada gambaran klinikal. Tablet disarankan untuk diambil selepas makanan, mencuci dengan sedikit cecair. Perkadaran mungkin berbeza-beza bergantung kepada jenis gejala.
Tablet disarankan untuk diambil selepas makanan, mencuci dengan sedikit cecair.
4 Ciri aplikasi
Ubat-ubatan ini tidak boleh diambil dengan karbon aktif, kerana kesannya berkurang. Ia tidak disyorkan untuk meningkatkan dos ubat untuk penyakit hati dan buah pinggang yang teruk.
Kehamilan dan penyusuan
Dadah tidak digalakkan diambil semasa mengandung. Paracetamol tidak memberi kesan buruk pada janin, tetapi mudah menembusi halangan plasenta, oleh itu, melantiknya dengan berhati-hati. Analgin semasa kehamilan tidak digunakan. Perkara yang sama berlaku untuk penyusuan susu ibu.
Umur kanak-kanak
Analgin boleh dirujuk kepada kanak-kanak hanya dari 2 tahun, dan Paracetamol dari lahir. Walau bagaimanapun, penerimaan bersama dibenarkan dari 5 tahun untuk mengelakkan kesan sampingan yang negatif. Tetapi dalam dos yang dikurangkan ubat boleh ditetapkan dalam 3 tahun. Bayi yang lebih muda dari setahun hanya boleh diberikan Paracetamol.
Umur maju
Di kalangan orang tua, pentadbiran serentak hanya dibenarkan jika fungsi hati dan buah pinggang tidak terjejas. Jika tidak, mengambil ubat adalah dilarang. Semasa rawatan, perlu memantau parameter darah biokimia.
5 Kesan sampingan Analgin dan Paracetamol
Apabila ubat-ubatan diambil bersama, kesan negatif pada hati dapat meningkat, yang ditunjukkan dalam gangguan dyspeptik dan sakit di hipokondrium yang betul.
Dalam kes yang jarang berlaku, tindak balas alahan berlaku. Ubat-ubatan boleh menyebabkan angioedema dan perubahan dalam komposisi darah.
6 Contraindications
Ubat tidak boleh diambil bersama dengan penyakit hati dan buah pinggang. Dadah dikontraindikasikan dalam alkoholisme kronik, serta penyakit darah. Semasa rawatan tidak digalakkan mengambil kontraseptif hormon. Jika anda mengalami hipersensitif pada analgesik, anda perlu berhati-hati sebelum memulakan. Ubat tidak boleh diambil pada perut kosong, terutama kepada orang-orang yang mengalami penyakit gastrointestinal dalam fasa akut. Dadah contraindicated dalam IBS akut.
7 Ulasan mengenai gabungan Paracetamol dan Analgin
Nikolay, 34 tahun, Voronezh.
Doktor yang ditetapkan oleh Analgin bersama Paracetamol untuk selesema. Sendi dan kepala sakit teruk, terdapat suhu yang tinggi. Rawatan ini mempunyai kesan yang besar. Mengambil ubat pada waktu tidur, jatuh suhu berhenti. Dia tidur dengan baik, dan pada waktu pagi dia berasa sedikit peningkatan. Dia juga mengambil pil antiviral.
Anastasia, 26 tahun, Penza.
Dia mengambil ubat sakit gigi atas nasihat ibunya. Seperti yang diberitahu oleh doktor, bahan aktif kedua-dua ubat itu cepat diserap dan bertindak selepas setengah jam. Satu-satunya perkara yang perlu dipertimbangkan adalah berlakunya reaksi alahan. Saya mengesyorkan menggabungkannya kepada semua orang, perkara utama adalah tidak melampau dengan dos, jika tidak, anda boleh membahayakan tubuh.
Ksenia, 37 tahun, Moscow.
Sakit pankreatitis sangat dahsyat. Doktor dinasihatkan mengambil setengah tablet Paracetamol dan Analgin. Gabungan ini berkesan. Kesakitan itu hilang selepas 40 minit. Sekarang saya terima seperti yang diperlukan. Walau bagaimanapun, doktor memberi amaran bahawa rawatan kerap dengan ubat-ubatan tersebut boleh mencetuskan kesan toksik pada hati. Oleh itu, saya mengambil ubat dalam dos yang minimum.
Analgin dan paracetamol untuk kanak-kanak pada suhu - dos optimum dan prinsip penggunaan
Apabila bayi mempunyai demam, ia selalu menjadi sebab kebimbangan ibu bapa. Dan selalunya orang tua menggunakan analgin dan paracetamol - tetapi adakah mereka sesuai untuk kanak-kanak pada suhu - dan apa yang harus menjadi dos? Mari kita teratur dan cuba memikirkannya.
Adakah saya perlu menembak jatuh?
Apabila suhu kanak-kanak tidak selalu memerlukan ubat segera. Kadang-kadang panas berlaku terhadap latar belakang keghairahan tipikal untuk anak-anak atau terlalu panas. Di samping itu, bagi kanak-kanak sehingga setahun dengan sistem thermoregulation yang tidak sempurna, pada dasarnya, terdapat penurunan suhu badan yang tidak munasabah dan cepat, kedua-duanya ke atas dan ke bawah.
Faktor seterusnya yang perlu dipertimbangkan ialah berapa suhu yang tinggi. Fakta adalah bahawa demam adalah salah satu mekanisme pertahanan tubuh yang membantu melawan jangkitan. Hingga 38⁰, suhu tidak menyebabkan sebarang bahaya kepada badan. Ia tidak perlu untuk mengetuk ubatnya, cukup untuk menjaga keadaan yang selesa di dalam bilik dan banyak minuman hangat.
Tetapi peningkatan untuk 38.5 - 39⁰ untuk masa yang lama sudah berbahaya dehidrasi, meredakan peredaran darah, tekanan yang berlebihan pada sistem kardiovaskular dan akibat yang tidak menyenangkan yang lain. Sekiranya tanda pada termometer melebihi 40, maka ia sudah mengancam nyawa. Dalam kes ini, suhu kanak-kanak pastinya memberi ubat.
Bolehkah saya memukul dengan paracetamol dan analginum?
Kedua-dua ubat ini bukanlah pilihan terbaik untuk badan kanak-kanak yang sensitif, kerana ia ada ubat yang lebih jernih dengan kesan sampingan yang lebih sedikit. Walau bagaimanapun, jika tiada ubat tersebut, analgin dengan paracetamol hanya boleh diberikan kepada anak yang lebih tua daripada 3 bulan.
Tetapi tanpa pemikiran menggunakan dadah ini dalam mana-mana yang mustahil. Sebelum digunakan, pastikan anda berunding dengan pakar pediatrik, dan kemudian tegaskan mengikut dos yang ditunjukkan olehnya. Hakikatnya ialah paracetamol dengan analgin adalah ubat yang mempunyai kesan antipiretik yang kuat. Dalam erti kata lain, berlebihan, mereka mengetuk suhu badan terlalu banyak, yang juga buruk dan membahayakan tubuh anak yang lemah oleh penyakit.
Ubat-ubatan lain sering disebutkan, sebagai contoh, noshpu (ia juga puting susu) dan suprastin, tetapi penggunaannya bukan sahaja tidak diingini untuk kanak-kanak, tetapi ia juga akan mempunyai kesan hanya apabila digunakan bersama, contohnya, apabila paracetamol dan nib atau analgin digunakan.. Dan kemudian ini akan berkesan hanya dalam beberapa kes tertentu yang ditetapkan oleh doktor. Sebagai contoh, suprastin dan antihistamin lain hanya berkesan apabila sifat alahan masalah.
Dos dan peraturan kemasukan lain
Analgin dan paracetamol pada suhu tinggi disarankan untuk digunakan kira-kira sejam selepas makan, minum air. Kekerapan kemasukan - sehingga 3-4 kali sehari, tempoh kursus yang disyorkan - tidak lebih dari 3-5 hari.
Dos yang dibenarkan untuk kanak-kanak:
- Dalam tablet: 5-10 mg ubat per kilogram berat badan.
- Dalam bentuk suntikan: 0.1-0.2 ml larutan 50% atau 0.2-0.4 ml 25% larutan per kilogram berat badan.
- Dalam bentuk lilin: lilin sekali sehari pada usia hingga setahun; 1-2 lilin dengan selang 4-6 jam pada umur 1-3 tahun; untuk kanak-kanak berusia lebih 3 tahun, anda boleh menggunakan sehingga 3 lilin setiap hari dengan selang waktu sekurang-kurangnya 4-6 jam.
Suntikan dibuat secara intramuskular, suntikan subkutaneus tidak boleh diterima. Penggunaan intravena adalah mungkin hanya dalam keadaan institusi perubatan, kerana perlu untuk memastikan penghantaran ubat perlahan dan teliti memantau keadaan anak. Apabila menggunakan lilin, disarankan untuk membuat enema.
Berapa banyak untuk memberi paracetamol:
- Bagi bayi yang berusia bawah satu tahun: tidak lebih daripada 120 mg pada satu masa.
- Kanak-kanak sehingga 12 tahun: dalam lingkungan 125-250 mg pada satu masa.
- Pada usia lebih daripada 12 tahun: sehingga 1000 mg sekali.
Dos ubat perlu diselaraskan mengikut berat anak. Jeda sekurang-kurangnya 2-3 jam diperlukan antara mengambil dadah.
Sekiranya suhu adalah kritikal dan mustahil untuk berunding dengan doktor pada masa ini, ia dibenarkan untuk memberi kanak-kanak campuran paracetamol ditambah analginum. Dos: separuh tablet setiap ubat untuk kanak-kanak berumur 6 tahun, satu tablet keseluruhan pada usia yang lebih tua.
Jika ditugaskan ke spa, dosnya adalah satu kali tidak melebihi 20 mg.
Contraindications
Untuk menurunkan suhu dalam kanak-kanak dengan paracetamol dan analginum adalah mustahil dalam kes berikut:
- Tidak bertoleransi terhadap mana-mana komponen dadah ini.
- Kegagalan hepatik atau buah pinggang.
- Patologi sistem kardiovaskular dan pembentukan darah.
- Kesakitan akut di saluran gastrointestinal sehingga penyebabnya diturunkan. Mereka sering menunjukkan penyakit yang serius seperti apendisitis, dan melegakan kesakitan dalam keadaan ini boleh mengganggu diagnosis yang betul.
- Gangguan fungsi normal sum-sum tulang.
Seperti yang dapat kita lihat, mana-mana ubat, sama ada paracetamol, atau suprastin, atau analgin, atau tetapi shpa, mungkin sesuai dalam beberapa situasi dan tidak sesuai dengan yang lain. Oleh itu, sangat disyorkan untuk berunding dengan pakar pediatrik sebelum menggunakannya.
Doktor pertama
Paracetamol dengan analgin pada dos suhu dewasa
Kadang-kadang tidak cukup untuk mengambil satu agen anti-radang dan antipiretik untuk menormalkan suhu badan dan menghilangkan rasa sakit. Paracetamol dan Analgin diambil bersama-sama dengan kerap untuk mengurangkan haba dan pada masa yang sama berkesan meredakan kesakitan. Gabungan sifat antipiretik Paracetamol dan sifat analgesik Analgin digunakan dalam kes-kes di mana suhu tidak dapat dikurangkan dengan kaedah lain. Walau bagaimanapun, sangat penting untuk memilih dos ubat yang betul dan mengikut semua peraturan kemasukan mereka, supaya tidak membahayakan kesihatan mereka.
Sekiranya demam adalah ringan, maka lebih baik untuk menurunkan suhu dengan Paracetamol tanpa menggunakan ubat lain. Tidak seperti dadah biasa seperti aspirin, ubat ini kurang toksik dan mempunyai beberapa kelebihan:
- Kesan pesat (peningkatan dalam keadaan pesakit sudah dinyatakan selepas 1-1.5 jam).
- Ketiadaan kesan merosakkan mukosa gastrik dan usus.
- Tiada kesan pada sistem pembekuan darah (aspirin mempunyai keupayaan untuk mencegah pembentukan bekuan darah, mengurangkan pembekuan darah).
- Selamat digunakan di kalangan kanak-kanak (kanak-kanak di bawah pengawasan doktor ditetapkan ubat dari bulan pertama kehidupan).
- Kesan sampingan selepas mengambil ubat sangat jarang berlaku.
Ubat antipiretik seperti paracetamol atau ibuprofen, dalam kebanyakan kes, berkesan membantu mengurangkan suhu. Tetapi jika mereka tidak membantu, maka anda boleh mencuba kombinasi antipiretik dengan analgin.
Bersama-sama untuk mengambil Analgin dengan Paracetamol adalah perlu dalam kes-kes di mana suhu tidak dapat dinormalisasi secara standard. Demam jangka panjang mempunyai kesan yang sangat negatif terhadap keadaan keseluruhan organisma, dan ubat-ubatan ini digabungkan dengan satu sama lain dan menguatkan kesan antipiretik satu sama lain. Sifat analgesik analgin juga akan membantu memperbaiki keadaan pesakit, melegakan sakit kepala, sakit otot dan sendi.
Lihat juga: dos dan kesan sampingan Paracetamol
Orang dewasa boleh mengambil kedua-dua ubat dalam dos biasa dalam bentuk tablet atau dalam bentuk suntikan (dianggap lebih berkesan). Pada satu masa, anda boleh mengambil 0.35-0.5 g paracetamol dan 0.25-0.5 g dipyrone. Gabungan ubat ini tidak boleh digunakan untuk rawatan jangka panjang, dan jika suhu tidak normal, anda harus berjumpa doktor.
Paracetamol dan Analgin memberikan suhu kanak-kanak hanya dalam keadaan kecemasan, jika tidak ada cara lain untuk menghilangkan demam.
Sehingga 2 bulan hidup, analgin tidak boleh diberikan kepada anak, dan untuk kanak-kanak dari 2 bulan hingga 3 tahun, disyorkan untuk memberikan ubat ini dalam bentuk suppositori rektum. Oleh kerana ia mempunyai sejumlah besar kontraindikasi dan kesan sampingan, penggunaannya pada kanak-kanak memerlukan pemantauan yang teliti oleh doktor. Kanak-kanak dos Paracetamol dan Analgin perlu ditentukan oleh doktor dengan mengambil kira berat badan dan umur bayi.
Mendapati kesilapan? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter
Apabila bayi mempunyai demam, ia selalu menjadi sebab kebimbangan ibu bapa. Dan selalunya orang tua menggunakan analgin dan paracetamol - tetapi adakah mereka sesuai untuk kanak-kanak pada suhu - dan apa yang harus menjadi dos? Mari kita teratur dan cuba memikirkannya.
Adakah saya perlu menembak jatuh?
Apabila suhu kanak-kanak tidak selalu memerlukan ubat segera. Kadang-kadang panas berlaku terhadap latar belakang keghairahan tipikal untuk anak-anak atau terlalu panas. Di samping itu, bagi kanak-kanak sehingga setahun dengan sistem thermoregulation yang tidak sempurna, pada dasarnya, terdapat penurunan suhu badan yang tidak munasabah dan cepat, kedua-duanya ke atas dan ke bawah.
Faktor seterusnya yang perlu dipertimbangkan ialah berapa suhu yang tinggi. Fakta adalah bahawa demam adalah salah satu mekanisme pertahanan tubuh yang membantu melawan jangkitan. Hingga 38⁰, suhu tidak menyebabkan sebarang bahaya kepada badan. Ia tidak perlu untuk mengetuk ubatnya, cukup untuk menjaga keadaan yang selesa di dalam bilik dan banyak minuman hangat.
Tetapi peningkatan untuk 38.5 - 39⁰ untuk masa yang lama sudah berbahaya dehidrasi, meredakan peredaran darah, tekanan yang berlebihan pada sistem kardiovaskular dan akibat yang tidak menyenangkan yang lain. Sekiranya tanda pada termometer melebihi 40, maka ia sudah mengancam nyawa. Dalam kes ini, suhu kanak-kanak pastinya memberi ubat.
Bolehkah saya memukul dengan paracetamol dan analginum?
Kedua-dua ubat ini bukanlah pilihan terbaik untuk badan kanak-kanak yang sensitif, kerana ia ada ubat yang lebih jernih dengan kesan sampingan yang lebih sedikit. Walau bagaimanapun, jika tiada ubat tersebut, analgin dengan paracetamol hanya boleh diberikan kepada anak yang lebih tua daripada 3 bulan.
Tetapi tanpa pemikiran menggunakan dadah ini dalam mana-mana yang mustahil. Sebelum digunakan, pastikan anda berunding dengan pakar pediatrik, dan kemudian tegaskan mengikut dos yang ditunjukkan olehnya. Hakikatnya ialah paracetamol dengan analgin adalah ubat yang mempunyai kesan antipiretik yang kuat. Dalam erti kata lain, berlebihan, mereka mengetuk suhu badan terlalu banyak, yang juga buruk dan membahayakan tubuh anak yang lemah oleh penyakit.
Ubat-ubatan lain sering disebutkan, sebagai contoh, noshpu (ia juga puting susu) dan suprastin, tetapi penggunaannya bukan sahaja tidak diingini untuk kanak-kanak, tetapi ia juga akan mempunyai kesan hanya apabila digunakan bersama, contohnya, apabila paracetamol dan nib atau analgin digunakan.. Dan kemudian ini akan berkesan hanya dalam beberapa kes tertentu yang ditetapkan oleh doktor. Sebagai contoh, suprastin dan antihistamin lain hanya berkesan apabila sifat alahan masalah.
Dos dan peraturan kemasukan lain
Analgin dan paracetamol pada suhu tinggi disarankan untuk digunakan kira-kira sejam selepas makan, minum air. Kekerapan kemasukan - sehingga 3-4 kali sehari, tempoh kursus yang disyorkan - tidak lebih dari 3-5 hari.
Dos yang dibenarkan untuk kanak-kanak:
- Dalam tablet: 5-10 mg ubat per kilogram berat badan.
- Dalam bentuk suntikan: 0.1-0.2 ml larutan 50% atau 0.2-0.4 ml 25% larutan per kilogram berat badan.
- Dalam bentuk lilin: lilin sekali sehari pada usia hingga setahun; 1-2 lilin dengan selang 4-6 jam pada umur 1-3 tahun; untuk kanak-kanak berusia lebih 3 tahun, anda boleh menggunakan sehingga 3 lilin setiap hari dengan selang waktu sekurang-kurangnya 4-6 jam.
Suntikan dibuat secara intramuskular, suntikan subkutaneus tidak boleh diterima. Penggunaan intravena adalah mungkin hanya dalam keadaan institusi perubatan, kerana perlu untuk memastikan penghantaran ubat perlahan dan teliti memantau keadaan anak. Apabila menggunakan lilin, disarankan untuk membuat enema.
Berapa banyak untuk memberi paracetamol:
- Bagi bayi yang berusia bawah satu tahun: tidak lebih daripada 120 mg pada satu masa.
- Kanak-kanak sehingga 12 tahun: dalam lingkungan 125-250 mg pada satu masa.
- Pada usia lebih daripada 12 tahun: sehingga 1000 mg sekali.
Dos ubat perlu diselaraskan mengikut berat anak. Jeda sekurang-kurangnya 2-3 jam diperlukan antara mengambil dadah.
Sekiranya suhu adalah kritikal dan mustahil untuk berunding dengan doktor pada masa ini, ia dibenarkan untuk memberi kanak-kanak campuran paracetamol ditambah analginum. Dos: separuh tablet setiap ubat untuk kanak-kanak berumur 6 tahun, satu tablet keseluruhan pada usia yang lebih tua.
Jika ditugaskan ke spa, dosnya adalah satu kali tidak melebihi 20 mg.
Untuk menurunkan suhu dalam kanak-kanak dengan paracetamol dan analginum adalah mustahil dalam kes berikut:
- Tidak bertoleransi terhadap mana-mana komponen dadah ini.
- Kegagalan hepatik atau buah pinggang.
- Patologi sistem kardiovaskular dan pembentukan darah.
- Kesakitan akut di saluran gastrointestinal sehingga penyebabnya diturunkan. Mereka sering menunjukkan penyakit yang serius seperti apendisitis, dan melegakan kesakitan dalam keadaan ini boleh mengganggu diagnosis yang betul.
- Gangguan fungsi normal sum-sum tulang.
Seperti yang dapat kita lihat, mana-mana ubat, sama ada paracetamol, atau suprastin, atau analgin, atau tetapi shpa, mungkin sesuai dalam beberapa situasi dan tidak sesuai dengan yang lain. Oleh itu, sangat disyorkan untuk berunding dengan pakar pediatrik sebelum menggunakannya.
Dengan permulaan hari-hari sejuk, ubat antipiretik menjadi ubat yang paling dicari. Paracetamol telah digunakan selama beberapa dekad untuk mengurangkan selesema dan selesema. Selain itu, ubat-ubatan di seluruh dunia yang diiklankan dan digunakan Coldrex, TheraFlu, Fervex, Panadol mengandungi paracetamol dalam komposisi mereka.
Paracetamol mempunyai kesan antipiretik, analgesik dan anti-radang yang lemah. Ubat ini memberi kesan kepada sel-sel otak yang memberikan isyarat untuk mengurangkan haba badan. Adalah penting bahawa dadah diserap dengan cepat - dalam masa 30 minit.
Paracetamol diambil terutamanya pada suhu. Perlu diingat bahawa ubat melegakan simptom, tetapi tidak menyembuhkan penyebab haba. Pekerja perubatan tidak menyarankan menurunkan suhu dengan sedikit peningkatan, supaya tidak mengganggu tubuh untuk melawan jangkitan. Oleh itu, paracetamol perlu diambil pada suhu badan lebih daripada 38 darjah.
Parasetamol boleh diberikan kepada kanak-kanak dari 3 bulan. Dos tunggal untuk kanak-kanak adalah:
- sehingga 1 tahun - sehingga 120 mg;
- dari 1 tahun hingga 6 tahun - sehingga 250 mg;
- dari 6 hingga 12 tahun - sehingga 500 mg.
Ubat ini diberikan kepada kanak-kanak empat kali sehari, memastikan selang antara dos selama 4 jam. Orang dewasa mengambil paracetamol pada suhu 3-4 kali sehari, dos tunggal tidak boleh melebihi 500 mg. Masa masuk untuk kanak-kanak sehingga 3 hari, untuk orang dewasa - tidak lebih daripada 5 hari. Berhati-hati khusus memerlukan penggunaan ubat semasa mengandung dan menyusu.
Semua kumpulan usia, ubat disukai diambil kira-kira sejam selepas makan, minum banyak air. Dalam ketiadaan suhu di hadapan manifestasi catarrhal paracetamol, ia tidak perlu mengambilnya, kerana ubat ini bukan antibiotik atau agen anti-virus.
Gabungan analgin dengan paracetamol pada suhu berkesan pada suhu tinggi. Apabila suhu mencapai paras kritikal, seorang dewasa disyorkan untuk mengambil secara serentak 1 tablet dipyrone dan 2 tablet paracetamol. Dalam gabungan ini, ubat hanya boleh diberi sekali sahaja. Perlu diingat bahawa paracetamol tidak boleh digunakan untuk orang yang mengalami penyakit hati dan ginjal, dan tidak diinginkan untuk memberikan analginum kepada pesakit dengan penyakit jantung.
Kejadian jangkitan selesema, selesema atau penyakit pernafasan yang lain sering menyebabkan peningkatan suhu. Selain itu, nilai mereka sering melebihi 38 darjah dan diadakan selama tiga hingga lima hari. Proses sedemikian sering menyebabkan panik pada pesakit, kerana anda kerap tidak mendengar dari pesakit yang Paracetamol dan Ibuprofen tidak membantu. Apa yang perlu dilakukan dalam situasi seperti itu?
Sekiranya bacaan suhu untuk mengambil Paracetamol atau Ibuprofen tidak dapat tidak merangkak dan keadaan ini berulang kali, pesakit menggunakan Analgin atau Aspirin.
Sehingga kini, ubat-ubatan ini dilarang untuk digunakan, tetapi pakar ambulans sehingga tarikh keluar mereka digunakan. Hakikatnya adalah bahawa Analgin, Aspirin mempunyai sifat seperti penurunan serta-merta dalam suhu.
Doktor mengatakan bahawa ini adalah satu-satunya cara untuk menghilangkan gejala yang tidak menyenangkan dalam masa dua puluh hingga tiga puluh minit. Di samping itu, penggunaan sekali sahaja tidak akan membawa kepada manifestasi peristiwa buruk.
Analgin boleh digunakan untuk pelbagai jenis penyakit dalam bentuk virus dan selsema, radiculitis, reumatik atau neuralgia, chorea, atau kesakitan di dalam organ-organ dalaman.
Untuk mempercepatkan kesan ubat, Analgin dan Aspirin dinasihatkan untuk menggabungkan dengan ubat lain.
Perlu diingatkan bahawa kesan ubat-ubatan tersebut hanya bertujuan untuk melegakan simptom, tetapi mereka tidak mempunyai kesan terapeutik. Analgin boleh digunakan sekali sahaja untuk menurunkan petunjuk suhu dan mengurangkan keadaan.
Ramai ibu bapa, mengetahui tentang keberkesanan aspirin dan Analgin, berminat sama ada ia mungkin untuk memberi ubat ini kepada kanak-kanak.
Tindakan mereka terutama bertujuan untuk memberi kesan anestetik, antipiretik dan anti-radang. Tetapi dalam arahan tertutup ia menunjukkan bahawa ia adalah dilarang untuk memberi mereka kepada kanak-kanak di bawah umur lima belas tahun.
Aspirin dan Analgin mempunyai kesan sampingan dalam bentuk:
- kerosakan kepada membran mukus perut dan usus, yang membawa kepada rupa ulser;
- sakit di kepala;
- pelanggaran sistem darah;
- perkembangan pendarahan;
- manifestasi reaksi alergi dalam bentuk urtikaria, kejutan anaphylactic, angioedema dan bronkospasme.
Penggunaan Aspirin dan Analgin sebagai penyingkiran gejala yang tidak menyenangkan dikaitkan dengan perkembangan penyakit mematikan dalam bentuk sindrom Reye. Akibat penyakit ini, kerosakan kepada hati dan otak berlaku. Selalunya, penyakit ini menampakkan diri pada zaman kanak-kanak dalam tempoh empat hingga dua belas tahun, apabila terdapat pertumbuhan yang aktif.
Tetapi ia boleh digunakan selepas berunding dengan doktor dan hanya sekali dengan bacaan suhu tinggi.
Jika penunjuk suhu diadakan kira-kira 39-40 darjah selama lebih daripada dua atau tiga hari, maka dalam kes sedemikian, triad pada suhu digunakan. Ia melibatkan pengenalan tiga komponen serentak.
Selalunya pesakit diberikan suntikan, yang termasuk Analgin, Diphenhydramine dan Papaverine. Dalam bidang perubatan, gabungan komponen ini juga dipanggil campuran lytic. Ia digunakan dalam kes-kes apabila pesakit mempunyai suhu tinggi, tetapi pada masa yang sama kaki sejuk. Keadaan ini menunjukkan bahawa pesakit mempunyai vasospasme.
Analgin bertindak sebagai antipiretik, papaverine adalah ubat antispasmodik, dan diphenhydramine adalah antihistamin.
Gabungan ini boleh digunakan untuk mengurangkan suhu di kedua-dua orang dewasa dan kanak-kanak dengan cepat. Jika suntikan diberikan, kesannya akan datang dalam masa dua puluh minit.
Sekiranya triad pada suhu digunakan, Paracetamol, Analgin, Aspirin digunakan sebagai komponen utama.
Paracetamol berkaitan dengan Analgin dan Aspirin adalah lebih selamat. Ia ditetapkan untuk kanak-kanak dari bulan pertama kehidupan, dan wanita semasa kehamilan dan penyusuan.
Untuk menyediakan ubat yang berkesan untuk suhu, anda boleh campurkan Paracetamol, No-silo dan Suprastin bersama-sama. Dalam kes ini, Paracetamol berfungsi sebagai komponen antipiretik. Suprastin merujuk kepada antihistamin, yang mengurangkan manifestasi tindak balas alahan dan pembengkakan tisu. No-spa ditambah sebagai komponen antispasmodik untuk vasospasm dan gangguan peredaran darah.
Campuran Analgin dan Dimedrol merujuk kepada salah satu gabungan, yang membolehkan anda dengan cepat menurunkan suhu dan menghilangkan haba di seluruh badan. Adalah dipercayai bahawa Dimedrol meningkatkan kesan Analgin, yang membolehkan anda mengeluarkan walaupun suhu yang paling stabil. Tetapi kerap menggunakan campuran ini berbahaya dan boleh membawa kepada kesan buruk.
Gabungan Suprastin dengan Analgin bertindak sebagai analog Analgin dengan Dimedrol. Suprastin tidak kurang berkesan, tetapi ia mempunyai kurang kontraindikasi dan kesan sampingan.
Anda juga boleh menggunakan versi ringkas campuran lytik, yang termasuk Analgin dan Papaverine. Ia digunakan agak jarang dan hanya dalam suntikan.
Jika pesakit mempunyai perasaan yang menyakitkan yang kuat yang menyebabkan kenaikan suhu, maka campuran digunakan, yang termasuk Analgin dan Novocain. Komponen ini dengan cepat melegakan kesakitan, tetapi dianggap berbahaya. Hakikatnya ialah Novocain sering membawa kepada perkembangan reaksi alergi.
Pesakit selepas menggunakan ubat boleh mengadu pening, hilang kesedaran dan kemerahan di tapak suntikan. Oleh itu, ia digunakan sangat jarang.
Sekiranya terdapat keperluan untuk menggunakan campuran ini, maka anda boleh menggunakan alat yang lebih moden dalam bentuk Ultracain atau Lidocaine.