Yang lebih baik: Paracetamol atau Aspirin?
Analgin dan Paracetamol (acetaminophen) dianggap agen anti-radang dan antipiretik yang paling popular. Oleh itu, ramai yang berminat dengan apa yang lebih baik untuk mengambil Aspirin atau Paracetamol untuk menormalkan suhu badan dan memerangi gejala keradangan.
Setiap satu daripada kedua-dua ubat ini mempunyai kelebihan dan kekurangannya, jadi sebelum memulakan rawatan dengan salah satu daripada mereka, anda perlu menimbang dengan teliti kebaikan dan keburukan. Apabila menggunakan ubat anti-radang juga sangat penting untuk memerhatikan dos yang betul dan tegas mengikuti peraturan kemasukan.
Bagaimana ubat bertindak ke atas badan
Acetaminophen dan asid acetylsalicylic adalah wakil ubat anti-radang nonsteroid yang paling lama dan paling luas. Mekanisme tindakan mereka adalah untuk menghalang pengantara peradangan, namun, Paracetamol berfungsi terutama pada tahap sistem saraf pusat, dan Aspirin adalah setempat dalam fokus keradangan. Paracetamol dan Aspirin mengurangkan suhu badan dengan baik, tetapi kesan lain dari ubat ini berbeza.
Aktiviti anti-radang Paracetamol, tidak seperti Ibuprofen atau Aspirin, dianggap agak rendah, oleh itu, untuk rawatan proses keradangan yang serius, ubat ini sahaja tidak mencukupi. Selalunya ia diambil sebagai antipiretik untuk selesema, kerana dengan cepat dan dengan pasti mengurangkan suhu tinggi. Oleh itu, dengan hipertermia, adalah lebih selamat untuk mengambil Paracetamol, kerana ia mempunyai lebih sedikit kontraindikasi dan kesan sampingan.
Acetylsalicylic acid adalah jauh lebih tinggi daripada Acetaminophen dalam kesan anti-radang.
Bahan aktif bertindak secara langsung dalam fokus keradangan, yang menyebabkan kesan terapeutik yang baik. Walau bagaimanapun, ubat ini juga lebih toksik dan mempunyai banyak kesan sampingan dan kontraindikasi. Dalam sesetengah kes, aspirin mengetuk suhu lebih baik, tetapi ia perlu digunakan dengan teliti.
Ciri-ciri Paracetamol
Petunjuk utama untuk menetapkan ubat ini adalah demam pada penyakit berjangkit dan radang. Perbezaan antara Paracetamol dan Aspirin adalah bahawa Acetaminophen lebih selamat. Juga untuk kelebihannya termasuk:
- kurang mempengaruhi sistem darah dan metabolisme;
- Tiada kesan merosakkan organ-organ sistem pencernaan;
- kemungkinan penggunaan dari usia awal (kanak-kanak di bawah 3 bulan ditetapkan secara eksklusif oleh doktor);
- kesan sampingan yang jarang berlaku;
- boleh digabungkan dengan ubat lain (Analgin, Papaverin).
Ciri-ciri Aspirin
Perbezaan utama Aspirin dari Paracetamol adalah kehadiran beberapa kesan sampingan dalam asid acetylsalicylic:
- meningkatkan risiko ulser perut dan duodenal;
- mempunyai ciri penipisan darah, yang boleh mengakibatkan pendarahan;
- berlebihan mengakibatkan hati beracun dan kerosakan buah pinggang yang teruk;
- Penggunaan jangka panjang boleh membawa kepada anemia.
Perkara disahkan
Anna Moschovis adalah doktor keluarga.
Mendapati kesilapan? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter
Bolehkah Paracetamol dan Aspirin diambil bersama dan yang mana lebih baik untuk memilih sejuk?
Sekarang di rumah setiap orang ada kit pertolongan cemas, yang mengandungi ubat-ubatan yang paling popular dan nampaknya selamat. Mari cuba cari apa yang lebih baik dengan suhu: Paracetamol atau Aspirin? Dan adakah mungkin untuk menggabungkannya?
Apakah perbezaan antara ubat-ubatan?
Paracetamol dan Aspirin jauh dari yang sama. Ini adalah ubat-ubatan yang sama sekali berbeza dengan komposisi yang berbeza dan mekanisme tindakan yang sedikit berbeza pada badan:
- Aspirin mengandungi asid acetylsalicylic. Ubat ini adalah dari kumpulan NSAID (ubat anti-radang bukan steroid), yang mempunyai sifat analgesik, antipiretik dan anti-radang. Adalah dipercayai bahawa Aspirin mengurangkan suhu lebih cepat dan lebih aktif daripada Paracetamol. Ubat ini adalah ketat kontraindikasi pada kanak-kanak di bawah 15 tahun.
- Paracetamol terdiri daripada bahan aktif dengan nama yang sama. Ia tidak tergolong dalam kumpulan NSAIDs, kerana ia tidak menjejaskan perkembangan proses keradangan. Alat ini mempunyai sifat analgesik dan antipiretik. Paracetamol bertindak agak perlahan, ia tidak dapat mengatasi sakit yang teruk, tetapi menurunkan suhu dengan baik. Ia digunakan walaupun untuk merawat bayi.
Pada dasarnya, kedua-dua ubat boleh digunakan untuk selesema - untuk menghapus sensasi yang menyakitkan (sakit otot, sakit kepala, dan lain-lain), serta untuk mengurangkan penunjuk suhu. Sementara itu, doktor yang berpengalaman tidak dinasihatkan untuk membandingkan ubat ini dengan satu sama lain dan cuba menentukan apa yang terbaik.
Bolehkah saya minum bersama dengan selesema?
Kadang-kadang ARVI begitu sukar sehingga anda ingin minum hampir seluruh isi kit pertolongan pertama, jika hanya sedikit lebih baik. Tetapi lebih baik tidak mengambil Aspirin dengan Paracetamol pada masa yang sama:
- Apabila diambil secara serentak, suhu tidak mungkin lebih cepat, kerana ubat-ubatan tidak dapat meningkatkan kesan antara satu sama lain. Fakta bahawa tindakan dadah akan mengambil masa kira-kira 20-30 minit. Jika anda minum satu ubat, hasilnya akan sama.
- Sambutan bersama meningkatkan risiko kesan sampingan yang tidak menyenangkan, terutamanya gangguan saluran pencernaan (ketidakselesaan, sakit dan juga hakisan yang mungkin), buah pinggang dan hati.
Gabungan Aspirin dan Paracetamol tidak disyorkan dengan kuat untuk penyakit saluran pencernaan. Selebihnya pesakit hanya tidak mengesyorkan menggabungkan ubat tersebut.
Bagaimana hendak mengambil?
Aspirin bukan ubat pilihan untuk sejuk. Sehingga kini, disyorkan untuk mengambil penipisan darah dengan ancaman trombosis. Tetapi jika ada keperluan untuk menurunkan suhu, dan hanya Aspirin berada di tangan, ia bernilai meminumnya pada 1 tab. (500 mg) pada satu masa. Pentadbiran berulang dimungkinkan selepas 4-8 jam, dan tidak lebih daripada 8 tab boleh diminum setiap hari. (4 gram acetylsalicylic acid).
Bagi Paracetamol, ia boleh diambil oleh orang dewasa pada 500-1000 mg dengan selang 4-6 jam. Jeda antara dos perlu sekurang-kurangnya 4 jam, dan dos harian maksimum ialah 4000 mg. Dos ubat untuk kanak-kanak dipilih secara individu dan bergantung kepada berat badan dan umur.
Sekiranya diperlukan untuk mengambil satu ubat selepas kedua, contohnya, Paracetamol selepas Aspirin, atau sebaliknya, adalah wajar mengekalkan selang waktu 4 jam untuk mengurangkan beban dadah pada badan.
Apakah berbahaya seperti asid acetylsalicylic?
Doktor moden mendakwa bahawa asid acetylsalicylic mungkin tidak terlalu selamat. Ubat ini:
- Thin darah. Dalam kes ini, ubat ini melegakan kesakitan dan suhu hanya beberapa jam, tetapi memberikan penipisan darah selama beberapa hari. Ini berbahaya dengan perkembangan pendarahan secara tiba-tiba (walaupun selepas calar remeh atau melecet). Sehubungan itu, aspirin perlu ditinggalkan dengan kecenderungan pendarahan, dan lebih baik tidak meminumnya semasa haid dan buasir.
- Aspirin tidak boleh diberikan kepada kanak-kanak di bawah umur 15 tahun, jika tidak, mereka mungkin akan mengalami sindrom Ray berbahaya. Keadaan ini dicirikan oleh encephalopathy yang cepat progresif, serta penyusupan lemak hati.
- Penggunaan aspirin menjejaskan kesihatan saluran pencernaan, boleh menyebabkan gastritis dan pembentukan ulser. Kesan negatif ini adalah disebabkan oleh keupayaan komponen aktif ubat untuk menyebabkan penipisan membran mukus gastrik.
Sebelum mengambil aspirin, sebaiknya berjumpa dengan doktor anda. Mungkin masuk akal untuk menggantikan ubat ini dengan pilihan yang lebih selamat.
Membandingkan Paracetamol dan Acetylsalicylic Acid
Apabila memilih agen antipiretik yang berkesan, persoalan mungkin timbul sama ada Paracetamol atau asid Acetylsalicylic (ASA) lebih baik. Kedua-dua ubat ini digunakan untuk gejala jangkitan influenza dan jangkitan saluran pernafasan akut: demam dan menggigil, sindrom kesakitan, termasuk sakit sendi dan sakit kepala. Tetapi ubat-ubatan ini mempunyai bahan-bahan aktif yang berlainan, mekanisme pengaruh pada tubuh dan kontraindikasi terhadap perlantikan tersebut.
Ciri-ciri paracetamol dan asid acetylsalicylic
Kesan asid acetylsalicylic pada badan bergantung kepada dos, i.e. bergantung kepada dos harian, farmakodinamik ubat berbeza. Menerima ASA dalam dos yang kecil (dari 30 hingga 325 mg) ditetapkan untuk pencegahan penyakit kardiovaskular, yang boleh dicetuskan oleh peningkatan pembekuan darah. Dalam dos ini, ASA menghalang sintesis thromboxanes, yang meningkatkan agregasi platelet dan menimbulkan vasoconstriction ketara.
Untuk melegakan kesakitan dan mengurangkan suhu badan semasa demam, gunakan dos purata ASA (dari 1500 hingga 2000 mg sehari). Dan dos besar dadah (4-6 g) mempunyai kesan anti-radang, kerana ASA tidak dapat memulihkan enzim cyclooxygenase (COX), menghalang sintesis prostaglandin dan interleukin.
Pada dos melebihi 4 g, tindakan urikosurik ASA dipertingkatkan, dan apabila menetapkan dadah dalam dos kecil dan sederhana, perkumuhan asid urik dikurangkan.
Tindakan Paracetamol (acetaminophen), yang merupakan derivatif para-aminophenol, juga didasarkan pada menghalang enzim cyclooxygenase dan menghalang sintesis prostaglandin. Ubat hanya memberi kesan kepada sistem saraf pusat. Pada masa yang sama, peroksidase selular meneutralkan kesan ubat pada COX, dengan itu melemahkan sifat anti-radangnya. Sejak pembentukan prostaglandin tidak dikurangkan dalam tisu periferi, tidak ada risiko ulser perut dan duodenal.
Untuk rawatan sakit kepala untuk pesakit dewasa, ubat-ubatan ini boleh ditetapkan pada masa yang sama, kerana mereka adalah sebahagian daripada Citramone (paracetamol + ASA + kafein) dan analgesik gabungan yang lain.
Perbandingan dadah
Kedua-dua ubat ini adalah analgesik bukan narkotik dan tergolong dalam kumpulan dadah ubat anti-radang nonsteroid (NSAIDs). Walau bagaimanapun, mereka mempunyai aktiviti anti-radang yang berlainan: Paracetamol - lemah, dan ASA - disebut.
Kesamaan
Ubat-ubatan ini juga mempunyai kesan antipiretik. NSAID ini digunakan secara meluas dalam amalan klinikal untuk menghentikan demam dan dibekalkan di farmasi tanpa preskripsi.
Apakah perbezaannya?
ASK paling berkesan untuk kesakitan somatik yang sederhana dan untuk sindrom kesakitan yang rematik. Walaupun terdapat kesan antipiretik dan anti-radang di badan, ASA tidak digunakan dalam pediatrik kerana berisiko tinggi mengalami kegagalan hati akut pada kanak-kanak dengan jangkitan virus (Reye's syndrome). Anda tidak boleh menggunakan dadah di hadapan ulser membran mukus dinding perut dan duodenum, serta berisiko tinggi pendarahan dalaman.
Paracetamol bertindak terutamanya pada sistem saraf pusat, meniru kerja pusat kesakitan dan thermoregulation. Oleh itu, ubat bertindak sebagai ejen analgesik dan antipiretik umum. Kegiatan anti-radang periferal yang lemah dapat dilihat hanya dalam kandungan kandungan peroksida rendah dalam tisu (osteoarthritis, kecederaan tisu lembut akut), tetapi bukan untuk penyakit reumatik.
Paracetamol dianggap sebagai NSAID yang selamat. Tidak seperti asid acetylsalicylic, ia tidak menyebabkan perkembangan sindrom Reye, tidak mempunyai gastrotoksis dan tidak menjejaskan agregasi platelet. Oleh itu, Paracetamol disyorkan dengan adanya kontraindikasi terhadap asid acetylsalicylic dan NSAID lain:
- pesakit dengan asma bronkial;
- orang yang mempunyai riwayat ulser;
- kanak-kanak dengan jangkitan virus.
Tidak seperti ASA, Paracetamol adalah sebahagian daripada ubat-ubatan yang digunakan dalam pediatrik dan untuk rawatan wanita hamil dan menyusu.
Apa yang lebih murah
Harga dadah bergantung kepada pengeluar dan bentuk dos. Jika kita menganggap bentuk tablet ubat-ubatan ini dalam julat harga yang paling ekonomi, mereka adalah sama: harga untuk Paracetamol dan ASA dalam 500 mg dos yang dibungkus dalam kertas atau pek lepuh 10 tablet adalah dari 3 hingga 5 rubel.
Yang lebih baik - Paracetamol atau acetylsalicylic acid
Pilihan ubat bergantung kepada banyak faktor:
- sifat penyakit (contraindicated dalam jangkitan ASK);
- umur pesakit (Paracetamol ditetapkan untuk kanak-kanak itu);
- matlamat terapi (pengurangan suhu badan atau bekuan darah, melegakan kesakitan atau keradangan).
Untuk pencegahan penyakit kardiovaskular, ASA digunakan, yang dalam dos kecil mengurangkan agregasi, lekatan platelet dan pembentukan thrombus dengan menghalang sintesis thromboxane A2 dalam platelet. Paracetamol tidak mempunyai sifat sedemikian.
Penggunaan ubat penghilang rasa sakit perlu mengambil kira sifat sakit. Untuk sakit reumatik dan kerosakan tisu periferi, Paracetamol tidak berkesan kerana kesannya terhad kepada sistem saraf pusat. Dalam kes sedemikian, lebih baik menggunakan ASC.
Sekiranya terdapat keperluan untuk melegakan proses keradangan, penggunaan ASA akan memberikan kesan yang lebih ketara.
Pada suhu
Sebagai antipiretik, kedua-dua ubat adalah agak berkesan, tetapi kesan acetylsalicylic acid berlaku lebih awal daripada kesan mengambil Paracetamol. Sekiranya suhu pyretic disebabkan oleh jangkitan virus, Paracetamol ditadbir untuk menghapuskan kesan sampingan dari hati. Untuk mengurangkan suhu tinggi pada kanak-kanak dengan ubat-ubatan preskripsi yang mengandungi paracetamol (dos mestilah ditetapkan oleh doktor yang mengambil kira usia).
Bolehkah Paracetamol digantikan oleh asid acetylsalicylic
Paracetamol ditetapkan untuk mengurangkan demam semasa demam. Menggantikannya dengan ASK adalah dinasihatkan jika hasil yang lebih cepat diperlukan. Dengan hipotermia yang disebabkan oleh jangkitan virus, salisilat tidak terpakai: mereka boleh mencetuskan kegagalan hati akut.
Sebagai analgesik, Paracetamol berkesan dalam merawat sakit kepala, sakit gigi, migrain, atau neuralgia. Untuk melegakan kesakitan yang berkaitan dengan sakit reumatik dan lesi tisu periferi, lebih baik menggunakan ASA. Perlu diingat bahawa dalam rheumatoid arthritis, ubat ini hanya memberi kesan kepada gejala penyakit. Mereka tidak dapat menghentikan perkembangan proses itu, menyebabkan pengampunan dan mencegah kecacatan sendi. Kedua-dua Paracetamol dan salicylates hanya boleh mengurangkan keadaan pesakit.
Pengambilan paracetamol tidak akan membantu jika anda perlu membuang keradangan. Penggunaan salicylates dalam kes ini lebih berkesan.
Sebab utama penolakan Paracetamol adalah hepatotoxicity. Pada pesakit yang mempunyai faktor risiko (contohnya, selepas rawatan jangka panjang dengan ubat enzim hepatik, dengan jangkitan HIV, atau selepas kelaparan yang lama), penggunaan ≥ 5 g paracetamol boleh menyebabkan kerosakan hati.
Menggantikan Paracetamol dengan ASA, seseorang harus mengambil kira bahawa salisilat mempunyai banyak kontraindikasi ketat, seperti:
- diatesis hemorrhagic;
- hipoprotrombinemia;
- membedah aneurisma aorta;
- hakisan atau ulser di saluran gastrointestinal dalam fasa akut;
- pendarahan dalam saluran penghadaman;
- "Triad aspirin": intoleransi terhadap salisilat, polip hidung dan asma bronkial;
- sejarah alahan kepada ASA (urtikaria, rinitis);
- hemofilia;
- hipertensi portal;
- kekurangan vitamin K;
- hati, buah pinggang, atau kegagalan jantung;
- kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
- Sindrom Reye;
- umur kanak-kanak (sehingga 15 tahun);
- Saya dan III trimester kehamilan;
- tempoh laktasi;
- hipersensitiviti kepada ASK.
Paracetamol tidak boleh digunakan jika seseorang itu sakit dengan alkohol. Pada pesakit dengan kerosakan hati alkohol, risiko kesan hepatotoxicik terhadap ubat ini meningkat. Dalam kes ini, rawatan dengan NSAID yang lain, termasuk salicylates, adalah disyorkan.
Apabila menggantikan dadah, anda perlu mengambil ubat lain yang diambil. Untuk mengurangkan kemungkinan kesan sampingan dan komplikasi komorbiditi, perlu berkonsultasi dengan doktor sebelum membuat keputusan sedemikian.
Ulasan
Doktor
R. Karpov, ahli urologi: "Paracetamol adalah ubat antipiretik yang berkesan dengan sekurang-kurangnya kesan sampingan, juga mempunyai sifat analgesik. Paracetamol digunakan dalam pediatrik dan ditetapkan untuk pesakit yang mengandung. Penjagaan harus diambil bersama dengan anticonvulsant drugs - pemantauan berterusan diperlukan. keadaan hati saya tidak menyokong pelantikan salisilin sebagai ubat antipiretik atau analgesik, kerana terdapat risiko kerosakan pada dinding saluran pencernaan atau perdarahan dalaman. "
I. Popova, ahli pernafasan: "Kedua-dua ubat dari kumpulan antipiretik juga dapat mengurangkan suhu pyretik dalam sindrom febrile, tanpa menjejaskan suhu badan normal. Paracetamol lebih sesuai untuk ASA. Ini sesuai untuk digunakan dalam semua peringkat umur. bahawa dalam pediatrik, suspensi dan suppositori rektus digunakan. Dalam amalan peribadi, saya tidak mengalami kesan sampingan selepas mengambil Paracetamol, dan saya sering bertemu dengan kontra untuk mengambil ASA. Harga yang sangat baik dan ketersediaan kedua-dua persediaan Komrad di farmasi. "
Daripada pesakit
Olga, 38, Kazan: "Saya tidak mengambil ASA atau Aspirin kerana saya mengalami gastritis Saya membeli Paracetamol dalam kit pertolongan pertama saya kerana saya telah menguji keberkesanan dan keselamatannya dalam praktik saya mempunyai ubat pengurangan demam hanya pada suhu 39 ° C. tidak lebih daripada 10 minit selepas mengambil pil. Kesan ini berlangsung lama, dalam kes saya, kira-kira 5 jam. Satu-satunya kesulitan adalah berpeluh berlebihan yang mengiringi penurunan suhu. "
Soalan
Soalan: Apa yang lebih baik membantu dengan suhu - paracetamol atau aspirin?
Apakah ubat terbaik untuk demam - paracetamol atau aspirin?
Kedua-dua ubat - paracetamol dan aspirin mempunyai kesan antipiretik yang baik. Walau bagaimanapun, sebagai tambahan kepada mengurangkan suhu secara berkesan, ubat-ubatan ini mempunyai ciri-ciri yang sama sekali berbeza yang mesti diambil kira untuk memahami ubat yang mana dalam keadaan tertentu ini akan menjadi yang terbaik untuk menurunkan suhu.
Sebenarnya, mengenai sifat paracetamol dan aspirin, harus disebutkan bahawa mereka tidak sama rata dalam keberkesanannya dalam mengurangkan suhu. Aspirin lebih berkesan dan mengurangkan suhu lebih cepat daripada Paracetamol. Walau bagaimanapun, terdapat aspek lain dari tindakan ubat-ubatan ini. Sekiranya tiada aspek lain dari tindakan ubat-ubatan ini yang menarik kepada orang itu, dia boleh mengambil apa-apa ubat.
Tetapi jika anda mengambil kira aspek lain dari tindakan paracetamol dan aspirin, maka setiap ubat akan lebih sesuai untuk kes tertentu. Pertama, paracetamol dianggap ubat antipiretik paling selamat di dunia. Oleh itu, paracetamol dibenarkan untuk cuti OTC dan pentadbiran diri pada suhu badan tinggi.
Aspirin mengurangkan demam lebih baik, tetapi boleh menjadi ubat berbahaya. Bahaya sebenar ubat-ubatan yang mengandung Aspirin adalah bahawa ia mempengaruhi sel-sel hati yang sama seperti beberapa virus yang menimbulkan selesema. Akibatnya, sel-sel hati terdedah kepada kesan negatif yang terkumpul dan berkuasa secara serentak dari Aspirin dan virus. Di bawah pengaruh aspirin dan toksin virus, sel hati dimusnahkan, dan penyakit yang serius dan berbahaya, yang dipanggil sindrom Reye, berkembang. Patologi ini merujuk kepada komplikasi Aspirin.
Sindrom Reye adalah penyakit yang sangat serius, kematian yang mencapai 80 - 90%. Oleh itu, penggunaan aspirin untuk mengurangkan suhu membawa risiko tertentu. Tetapi Paracetamol tidak mempunyai risiko sedemikian. Oleh itu, pilihan antara Paracetamol dan Aspirin, selain membandingkan keberkesanannya, mempunyai aspek lain - tahap risiko. Aspirin menjadikan suhu lebih baik, tetapi ia boleh menyebabkan komplikasi mematikan, dan Paracetamol mengatasi demam, tetapi ia selamat sepenuhnya dan tidak menyebabkan kematian walaupun berlebihan. Iaitu, pilihan adalah antara ubat yang berkesan tetapi berbahaya dan kurang berkesan, tetapi benar-benar selamat.
Oleh kerana kemungkinan Reye's syndrome, Aspirin tidak disyorkan untuk digunakan untuk menurunkan suhu dalam jangkitan virus. Untuk mengurangkan suhu yang berkaitan dengan jangkitan virus, disyorkan untuk menggunakan ubat Paracetamol. Dan bagi mana-mana jangkitan bakteria, seperti sakit tekak, pyelonephritis dan lain-lain, Aspirin sepenuhnya selamat dan boleh digunakan sebagai agen antipiretik yang paling berkesan.
Apa yang lebih baik aspirin atau paracetamol atau asid acetylsalicylic untuk pilek dan demam?
Suhu tinggi adalah tindak balas semula jadi organisma kepada perkembangan beberapa proses patologi di dalamnya. Selalunya, suhu meningkat dengan pencerobohan bakteria, virus dan protozoa. Di samping itu, beberapa kesan fizikal pada badan, seperti luka bakar, radang dingin, dan lain-lain, boleh menyebabkan fenomena ini. Peningkatan suhu penunjuk menyebabkan kemusnahan organisma agresif, tetapi kadang-kadang suhu meningkat terutamanya dengan kuat. Dalam kes ini, ubat antipiretik datang untuk menyelamatkan. Mari kita bercakap di halaman ini "Popular mengenai kesihatan" tentang apa yang lebih baik untuk sejuk dan suhu?
Apakah aspirin atau paracetamol yang lebih baik untuk selesema dan demam?
Kedua Aspirin dan Paracetamol membantu melegakan kesakitan dan mengurangkan demam. Walau bagaimanapun, mereka aktif di pelbagai bahagian badan kita, dengan beberapa faedah tambahan. Aspirin juga boleh mengurangkan keterukan proses keradangan dan mengurangkan pembekuan darah, paracetamol tidak mempunyai sifat sedemikian. Ia agak sukar untuk memilih ubat mana yang lebih berkesan: anda perlu memberi tumpuan kepada ciri-ciri individu pesakit dan keadaan keseluruhannya.
Kedua-dua Aspirin dan Paracetamol boleh didapati di mana-mana farmasi tanpa preskripsi. Anda boleh membincangkan kemungkinan menggunakan ubat-ubatan ini dengan doktor anda.
Paracetamol adalah sejenis perencat prostaglandin, ia mengehadkan sintesis badan cyclooxygenase, yang digunakan untuk menghantar isyarat rasa sakit. Aspirin juga tergolong dalam perencat prostaglandin, bagaimanapun, ia memberi kesan kepada beberapa bahan lain, iaitu thromboxanes.
Kedua-dua Aspirin dan Paracetamol agak berkesan menghilangkan sakit (sakit dan sakit kepala untuk selesema), membantu mengurangkan suhu dan memperbaiki keadaan umum pesakit.
Doktor mengatakan bahawa Aspirin mempunyai kesan yang lebih teruk pada saluran pencernaan daripada Paracetamol, jadi pesakit yang mempunyai masalah dalam aktiviti organ-organ saluran gastrousus harus memilih ubat kedua. Kebanyakan kesan sampingan Aspirin mungkin dikaitkan dengan kemungkinan pendarahan dalam saluran penghadaman.
Kedua-dua ubat berbanding secara teori boleh membahayakan hati, dalam amalan keadaan ini mungkin jika digunakan dalam kuantiti yang banyak. Jika anda mematuhi dos yang disyorkan dan memerhatikan selang antara mengambil ubat tersebut, ia tidak membahayakan hati. Sekiranya dos berlebihan mana-mana ubat-ubatan ini secara tidak sengaja berlaku, anda perlu mendapatkan bantuan perubatan di kemudahan kesihatan.
Kedua-dua ubat yang dibandingkan boleh menyebabkan reaksi intoleransi individu. Meramalkan kejadian mereka adalah mustahil terlebih dahulu. Walau bagaimanapun, kejadian pelbagai kesan sampingan dari penggunaan Aspirin adalah lebih biasa daripada menggunakan Paracetamol.
Jika Aspirin dan Paracetamol hanya bertujuan untuk mengurangkan suhu badan, kedua-duanya adalah sangat berkesan. Walau bagaimanapun, Aspirin mempunyai kesan yang lebih pantas. Dan Paracetamol dianggap ubat paling selamat untuk mengurangkan suhu oleh pakar perubatan di seluruh dunia.
Perlu diingat bahawa Aspirin dan ubat lain yang memilikinya dalam komposisi boleh menjejaskan sel hati yang sama seperti virus tertentu yang menyebabkan selesema biasa. Oleh itu, terdapat kemungkinan bahawa hati akan mengalami kombinasi pengaruh agresif. Dalam kes ini, sindrom Reye boleh berkembang, dan patologi ini dianggap sebagai komplikasi Aspirin yang paling berbahaya. Oleh itu, ubat ini tidak disyorkan untuk digunakan pada masa kanak-kanak, dan anda tidak boleh menggunakannya untuk rawatan penyakit virus.
Pesakit dewasa dapat dengan selamat menggunakan Aspirin, jika ada keperluan untuk mengurangkan suhu semasa luka infeksi bakteria.
Perlu diingat bahawa Paracetamol, tidak seperti Aspirin, tidak mempunyai contraindications. Ia tidak boleh digunakan sekiranya hipersensitiviti terhadap kegagalan dadah (alahan), hati dan buah pinggang. Pada masa yang sama, ia dibenarkan untuk menggunakan ubat seperti rawatan kanak-kanak (bermula dari bayi), wanita hamil dan menyusui.
Aspirin tidak digunakan untuk intoleransi individu, luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus, diatesis hemorrhagic, beberapa jenis asma bronkial. Ubat ini benar-benar kontraindikasi pada kanak-kanak di bawah umur 15 tahun, wanita hamil dan menyusu.
Oleh itu, Paracetamol adalah ubat yang lebih selamat daripada Aspirin. Walau bagaimanapun, pesakit dewasa mungkin menggunakan Aspirin dalam rawatan penyakit berjangkit dan radang untuk mengurangkan suhu. Dalam dos sederhana, ubat ini akan menjadi agak berkesan. Parasetamol, tentu saja, menjadi ubat pilihan dalam rawatan kanak-kanak, wanita mengandung dan menyusu.
Apa yang lebih baik Paracetamol atau asetilsalicylic acid?
Malah, asetilsalicylic acid merupakan komponen utama Aspirin. Ini adalah nama bahan aktif, yang menjejaskan tubuh, mengurangkan suhu dan menghilangkan kesakitan. Oleh itu, dapat disimpulkan bahawa Aspirin dan asid Acetylsalicylic adalah satu dan sama. Dan di farmasi, anda boleh membeli ubat di bawah nama itu. Dari suhu dan keadaan sejuk.
Acetylsalicylic acid atau paracetamol yang lebih baik
Apa yang lebih baik untuk selesema: paracetamol atau acetylsalicylic acid?
Paracetamol berbahaya
Sehingga baru-baru ini, ubat seperti parasetamol dianggap tidak berbahaya. Kami masih aktif diiklankan sebagai ubat yang paling selamat dan berkesan yang mengandungi paracetamol. Walau bagaimanapun, adalah selamat untuk mengatakan bahawa pengiklanan tersebut tidak betul. Galina Kholmogorova, seorang penyelidik terkemuka di Institut Penyelidikan Perubatan Pencegahan Negeri, berkata: "Sejak zaman pelajar saya, satu frasa telah melanda saya dalam ingatan profesor kami, yang pada kuliah mengenai farmakologi klinikal berkata:" Di Barat, paracetamol sangat popular, tetapi saya tidak mengesyorkan anda menggunakannya dalam amalan anda, kerana ubat ini mempunyai "tetingkap terapeutik" yang sangat sempit. Ia memusnahkan sel-sel hati, dan juga menyebabkan sel-sel darah merah membubarkan di dalam katil vaskular semasa berlebihan, dan dos berlebihan sangat mudah diperolehi. " Biar saya jelaskan apa yang "tetingkap terapi" adalah: ini adalah perbezaan antara terapeutik dan dos toksik ubat.
Ciri-ciri ubat
Parasetamol dan asid acetylsalicylic (ASA) dianggap sebagai ubat penghilang rasa sakit yang berkesan, ubat anti-radang dan antipiretik. Ubat mempunyai kelebihan dan kekurangan, mempunyai kontraindikasi yang berasingan, berbeza dengan mekanisme tindakan terhadap penyakit yang sama. Oleh itu, memilih antara kedua-dua ubat ini, perlu mengetahui sifat masing-masing.
Paracetamol
Narkotik bukan narkotik Paracetamol adalah ubat analgesik dan antipiretik, dan di negara Barat ia dipanggil Acetaminophen (dari komposisi kimia yang dikurangkan - para-asetilaminaminen). Petunjuk utama untuk pentadbiran adalah manifestasi demam dalam jangkitan dan keradangan.
Alat ini ialah:
- tidak melanggar proses metabolik dan organ pencernaan;
- mempunyai ketoksikan yang rendah;
- selamat untuk kanak-kanak.
Dengan penggunaan ubat yang berpanjangan boleh menyebabkan kesan sampingan berikut:
- perubahan dalam fungsi sistem peredaran darah;
- kerosakan ginjal toksik;
- gangguan hati;
Risiko penyakit ginjal dan hati meningkat dengan alkohol.
Acetylsalicylic acid
ASA (acetylsalyclicaacid) mempunyai, selain sifat antipiretik dan analgesik, tindakan anti-radang. Bahan aktif acetylsalyclicaacid diarahkan secara tempatan ke tumpuan keradangan, yang memberikan hasil terapeutik yang baik.
- memantapkan suhu;
- berhenti keradangan;
- mencegah penggumpalan darah;
- berguna untuk reumatik, iskemia, endokarditis;
- digunakan selepas pembedahan vaskular.
ASA mempunyai kesan sampingan dan kontraindikasi:
- ubat itu adalah toksik;
- sangat mencairkan darah;
- meningkatkan risiko ulser gastrointestinal;
- berlebihan boleh menjejaskan buah pinggang dan hati;
- Aspirin ditetapkan dengan berhati-hati kepada kanak-kanak dan tidak digalakkan semasa kehamilan.
Apakah perbezaannya?
Terdapat sedikit tetapi perbezaan yang signifikan antara ASK dan Paracetamol:
- Paracetamol lebih selamat untuk semua petunjuk;
- Aspirin membuang demam lebih cepat dan mengekalkan kesannya lebih lama;
- ASA digunakan dalam memerangi penyakit kardiovaskular (disebabkan oleh penipisan darah);
- Paracetamol mempunyai aktiviti anti-radang yang rendah dan tidak menghilangkan gejala;
- Aspirin mempunyai kesan yang lebih berkesan terhadap pengeluaran prostaglandin (penyembuhan, bahan anti-radang) di seluruh badan, dan Paracetamol hanya mempengaruhi otak (oleh itu ia menghilangkan haba dan kesakitan, tetapi tidak melegakan keradangan);
- ASK adalah alergen yang lebih besar.
Bilakah Parasetamol dan asid acetylsalicylic diambil
Mekanisme tindakan kedua-dua ubat ini menghalang pengantara yang menyebabkan sakit, demam dan keradangan, hanya Paracetamol pada tahap sistem saraf pusat, dan Aspirin bertindak pada nidus itu sendiri. Oleh itu, kadang-kadang membenarkan pelantikan dana bersama. Dos gabungan Paracetamol dan Aspirin termasuk dalam tablet seperti Citramon.
Ubat ini mengandungi 3 bahan aktif:
Walaupun analgesik ini dijual di kaunter, lebih baik jangan mengambil ubat itu sendiri. Gabungan mereka boleh mencetuskan komplikasi yang serius. Selain itu, sebelum menggunakan ubat, perlu mengkaji arahan di mana petunjuk dan dos ditetapkan.
Bila dan mengapa lebih baik tidak untuk menggabungkan
Lebih kerap, gabungan ubat-ubatan ini tidak masuk akal kerana mereka mempunyai kesan yang sama dan tidak meningkatkan kesan antara satu sama lain.
Penggunaan serentak hanya akan membawa kepada dua kali ganda beban pada badan.
Ubat tidak disyorkan untuk dicampur dengan:
- penyakit mukosa;
- masalah gastrointestinal;
- pembekuan darah yang lemah;
- penyakit hati dan buah pinggang.
Pendapat doktor mengenai kombinasi paracetamol dan asetilsalicylic acid
Doktor tidak sebulat suara berpendapat sama ada menggunakan gabungan analgesik ini dan mengenai setiap ubat secara berasingan. Ubat biasanya menunjukkan tanda amnya untuk digunakan (menyingkirkan demam, melegakan sakit kepala, mengurangkan keadaan yang berkaitan dengan selesema dan selsema). Tetapi, dengan mengambil kira pendapat ahli pediatrik, Paracetamol lebih baik dalam terapi, kerana asid Acetylsalicylic dikaitkan dengan risiko sindrom Reye (yang ditunjukkan pada kanak-kanak dari 4 hingga 12 tahun).
Doktor lain mengatakan bahawa hari ini Paracetamol tidak akan menerima apa-apa pengiktirafan bahawa ia harus dilarang untuk dijual, walaupun dengan preskripsi. Profesor farmakologi di University of Erlangen-Nurnberg (Jerman), Cai Brune, percaya bahawa walaupun kadar harian aketomonofen, sama dengan 4 g, boleh menyebabkan kerosakan hati yang teruk, dan kelebihan dua kali ganda adalah berbahaya dalam perkembangan kegagalan hati akut.
Pelantikan Aspirin, pada pendapat saintis yang sama, hanya mungkin bagi pesakit yang mengalami masalah kardiovaskular, tetapi bukan sebagai ubat penahan sakit. Lagipun, kesan anestetik dadah hanya berlangsung beberapa jam, dan tindakan mencairkan darah - beberapa hari. Akibatnya, selalu terdapat risiko pendarahan yang bertambah, tidak semestinya.
Ulasan Pesakit
Irina, 32, Nickel
Saya suka Aspirin lagi. Saya tidak tahu bahawa kanak-kanak adalah kontraindikasi. Terima kasih atas pencerahan.
Anna, 40 tahun, Ufa
Komposisi Citramone digunakan untuk menjadi berbeza. Kini ia dipanggil Citramon-P. Ini bermakna dengan paracetamol.
Elena, 53 tahun, Moscow
Saya mengambil Aspirin setiap pagi. Dia membantu saya untuk memastikan kapal-kapal itu teratur. Tetapi buat kali pertama saya mendengar bahawa sakit gigi dihapuskan dengan cara ini.
Penggunaan paracetamol dalam penyakit virus pernafasan
Paracetamol lebih disukai untuk digunakan sebagai febrifuge dalam kes hiperthermia teruk (dari 38 ke atas), kerana sifat antipiretiknya dinyatakan dengan jelas di kalangan wakil ejen farmakologi lain dari kumpulan anti-radang nonsteroid. Sekiranya suhu itu semestinya dikurangkan kepada markah yang lebih mencukupi yang tidak mengancam kehidupan pesakit, paracetamol akan membantu sebaik sebelum ambulans tiba.
Bentuk pelepasan dalam pasaran farmakologi moden:
- Tablet, dibungkus dalam lepuh 6 atau 10 keping dalam dos 500 mg atau 300 mg (dos kanak-kanak), dibungkus dalam pembungkusan kadbod
- Sirap 2.5% untuk kanak-kanak 50 ml setiap pek
- Suspensi 2.5% dalam 100 ml setiap pek
- Suppositori rektum juga mempunyai kesan sistemik, tetapi kurang terdedah untuk merengsakan saluran pencernaan, menunjukkan kesan terapeutik mereka lebih cepat kerana penembusan yang lebih cepat ke dalam peredaran sistemik.
Terdapat juga gabungan bentuk pelepasan, yang mengandungi beberapa bahan aktif, seperti citramon. Komposisi ubat ini adalah sebagai tambahan kepada asid paracetamol asetilsalicylic dan kafein. Kesimpulannya, komponen ini menunjukkan kesan sinergi. Ia juga menarik untuk mengetahui bahawa dos bahan dalam dadah tersebut lebih rendah daripada monodrugs. Dalam tablet, gabungan paracetamol dan aspirin adalah kira-kira separuh seperti dalam agen mono konvensional, tetapi ini tidak bermakna bahawa mereka harus mabuk lebih daripada biasa, jika tidak ada risiko yang berlebihan, jadi anda tidak perlu menggandakan beban untuk hati.
Penggunaan asid acetylsalicylic
Penerimaan paracetamol dan aspirin mempunyai petunjuk yang sama, serta cara lain untuk mengurangkan suhu, tetapi masih terdapat perbezaan yang jelas dalam persiapan ini. Asid Acetylsalicylic mempunyai kesan analgesik, lebih ketara, dan pada masa yang sama meningkatkan risiko pendarahan. Hakikatnya adalah aspirin yang tidak disebarkan secara klasik, dalam kuantiti yang kecil (sehingga 150 mg setiap hari), membantu menghalang lekatan platelet dan darah tebal, dan dalam dos 300 mg sehari ia secara berkesan mengecilkan dan mengurangkan manifestasi penyakit virus akut. Aspirin dalam dos yang lebih tinggi, kira-kira 500 mg, tidak teruk mengetuk suhu tinggi, tetapi masih dianggap lebih berkesan dalam keadaan ini, paracetamol, kerana ia lebih selamat, walaupun agak lemah dalam kekuatan.
Bolehkah saya mengambil ubat ini bersama-sama? Bersama-sama, mereka boleh diambil, terutama sebagai sebahagian daripada tsitramona yang sama, tetapi kegagalan untuk mematuhi rejimen dos boleh menyebabkan kesan sampingan dalam bentuk sakit perut dan perubahan dalam pembekuan darah. By the way, paracetamol tidak menjejaskan sifat rheologi darah, oleh itu ia lebih selamat untuk rawatan ARVI. Apa lagi ubat lain untuk mengurangkan suhu tanpa kesan sampingan yang ketara? Sebagai tambahan kepada asid acetylsalicylic dan paracetamol, asid ibuprofen dan mefenamic mempunyai sifat antipiretik.
Kedua-dua ubat tidak menghalang dan tidak merangsang sistem pembekuan darah, tidak mempunyai kesan negatif seperti perut seperti aspirin, dan tidak mempunyai kesan toksik pada hati sebagai paracetamol. Terdapat bukti bahawa ibuprofen boleh diambil oleh kursus lama, kerana ia adalah salah satu ubat anti-radang bukan steroid yang paling ringan. Asid Mefenamic, antara lain, juga mempunyai sifat imunomodulator, merangsang pengeluaran interferon.
Suhu tinggi adalah tindak balas semula jadi organisma kepada perkembangan beberapa proses patologi di dalamnya. Selalunya, suhu meningkat dengan pencerobohan bakteria, virus dan protozoa. Di samping itu, beberapa kesan fizikal pada badan, seperti luka bakar, radang dingin, dan lain-lain, boleh menyebabkan fenomena ini. Peningkatan suhu penunjuk menyebabkan kemusnahan organisma agresif, tetapi kadang-kadang suhu meningkat terutamanya dengan kuat. Dalam kes ini, ubat antipiretik datang untuk menyelamatkan. Mari kita bercakap di halaman ini "Popular mengenai kesihatan" tentang apa yang lebih baik untuk sejuk dan suhu?
Apakah aspirin atau paracetamol yang lebih baik untuk selesema dan demam?
Kedua Aspirin dan Paracetamol membantu melegakan kesakitan dan mengurangkan demam. Walau bagaimanapun, mereka aktif di pelbagai bahagian badan kita, dengan beberapa faedah tambahan. Aspirin juga boleh mengurangkan keterukan proses keradangan dan mengurangkan pembekuan darah, paracetamol tidak mempunyai sifat sedemikian. Ia agak sukar untuk memilih ubat mana yang lebih berkesan: anda perlu memberi tumpuan kepada ciri-ciri individu pesakit dan keadaan keseluruhannya.
Kedua-dua Aspirin dan Paracetamol boleh didapati di mana-mana farmasi tanpa preskripsi. Anda boleh membincangkan kemungkinan menggunakan ubat-ubatan ini dengan doktor anda.
Paracetamol adalah sejenis perencat prostaglandin, ia mengehadkan sintesis badan cyclooxygenase, yang digunakan untuk menghantar isyarat rasa sakit. Aspirin juga tergolong dalam perencat prostaglandin, bagaimanapun, ia memberi kesan kepada beberapa bahan lain, iaitu thromboxanes.
Kedua-dua Aspirin dan Paracetamol agak berkesan menghilangkan sakit (sakit dan sakit kepala untuk selesema), membantu mengurangkan suhu dan memperbaiki keadaan umum pesakit.
Doktor mengatakan bahawa Aspirin mempunyai kesan yang lebih teruk pada saluran pencernaan daripada Paracetamol, jadi pesakit yang mempunyai masalah dalam aktiviti organ-organ saluran gastrousus harus memilih ubat kedua. Kebanyakan kesan sampingan Aspirin mungkin dikaitkan dengan kemungkinan pendarahan dalam saluran penghadaman.
Kedua-dua ubat berbanding secara teori boleh membahayakan hati, dalam amalan keadaan ini mungkin jika digunakan dalam kuantiti yang banyak. Jika anda mematuhi dos yang disyorkan dan memerhatikan selang antara mengambil ubat tersebut, ia tidak membahayakan hati. Sekiranya dos berlebihan mana-mana ubat-ubatan ini secara tidak sengaja berlaku, anda perlu mendapatkan bantuan perubatan di kemudahan kesihatan.
Kedua-dua ubat yang dibandingkan boleh menyebabkan reaksi intoleransi individu. Meramalkan kejadian mereka adalah mustahil terlebih dahulu. Walau bagaimanapun, kejadian pelbagai kesan sampingan dari penggunaan Aspirin adalah lebih biasa daripada menggunakan Paracetamol.
Jika Aspirin dan Paracetamol hanya bertujuan untuk mengurangkan suhu badan, kedua-duanya adalah sangat berkesan. Walau bagaimanapun, Aspirin mempunyai kesan yang lebih pantas. Dan Paracetamol dianggap ubat paling selamat untuk mengurangkan suhu oleh pakar perubatan di seluruh dunia.
Perlu diingat bahawa Aspirin dan ubat lain yang memilikinya dalam komposisi boleh menjejaskan sel hati yang sama seperti virus tertentu yang menyebabkan selesema biasa. Oleh itu, terdapat kemungkinan bahawa hati akan mengalami kombinasi pengaruh agresif. Dalam kes ini, sindrom Reye boleh berkembang, dan patologi ini dianggap sebagai komplikasi Aspirin yang paling berbahaya. Oleh itu, ubat ini tidak disyorkan untuk digunakan pada masa kanak-kanak, dan anda tidak boleh menggunakannya untuk rawatan penyakit virus.
Pesakit dewasa dapat dengan selamat menggunakan Aspirin, jika ada keperluan untuk mengurangkan suhu semasa luka infeksi bakteria.
Perlu diingat bahawa Paracetamol, tidak seperti Aspirin, tidak mempunyai contraindications. Ia tidak boleh digunakan sekiranya hipersensitiviti terhadap kegagalan dadah (alahan), hati dan buah pinggang. Pada masa yang sama, ia dibenarkan untuk menggunakan ubat seperti rawatan kanak-kanak (bermula dari bayi), wanita hamil dan menyusui.
Aspirin tidak digunakan untuk intoleransi individu, luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus, diatesis hemorrhagic, beberapa jenis asma bronkial. Ubat ini benar-benar kontraindikasi pada kanak-kanak di bawah umur 15 tahun, wanita hamil dan menyusu.
Oleh itu, Paracetamol adalah ubat yang lebih selamat daripada Aspirin. Walau bagaimanapun, pesakit dewasa mungkin menggunakan Aspirin dalam rawatan penyakit berjangkit dan radang untuk mengurangkan suhu. Dalam dos sederhana, ubat ini akan menjadi agak berkesan. Parasetamol, tentu saja, menjadi ubat pilihan dalam rawatan kanak-kanak, wanita mengandung dan menyusu.
Apa yang lebih baik Paracetamol atau asetilsalicylic acid?
Malah, asetilsalicylic acid merupakan komponen utama Aspirin. Ini adalah nama bahan aktif, yang menjejaskan tubuh, mengurangkan suhu dan menghilangkan kesakitan. Oleh itu, dapat disimpulkan bahawa Aspirin dan asid Acetylsalicylic adalah satu dan sama. Dan di farmasi, anda boleh membeli ubat di bawah nama itu. Dari suhu dan keadaan sejuk.
Catherine, www.rasteniya-lecarstvennie.ru
Google
Ciri-ciri Aspirin
Komposisi ubat ini adalah asid acetylsalicylic, dalam peranan eksipien adalah selulosa microcrystalline dan kanji jagung.
Ubat itu tergolong dalam kumpulan farmakologi nonsteroidal anti-radang dadah yang berasal dari asid salisilat.
Dalam kebanyakan kes, ia ditetapkan sebagai alat dengan kesan anti-radang yang kuat. Selalunya, Aspirin bertindak sebagai antipiretik, antikoagulan, dan agen antiplatelet.
Selepas mengambil ubat itu dengan cepat diserap dalam saluran gastrousus dan ditukar menjadi metabolit mudah - asid salisilik.
Tanda-tanda utama penggunaan dadah:
- penyakit keradangan akut dan kronik;
- sakit kepala;
- sakit gigi;
- algomenorrhea;
- artritis reumatoid dan arthrosis;
- osteoarthritis;
- ankylosing spondylitis;
- trombosis vaskular;
- penyakit virus pernafasan akut;
- sakit otot dan sendi.
Aspirin sering diresepkan sebagai cara untuk menipiskan darah secara berkesan, jadi ia adalah mustahak untuk pencegahan trombosis dan aterosklerosis.
Adalah tidak diingini untuk mengambil ubat jika pesakit mempunyai patologi organik yang teruk pada buah pinggang, asma bronkial, kencing manis, penyakit saluran gastrointestinal, kehamilan.
Kesan sampingan dadah adalah risiko membasmi ulser perut.
Bagaimana Paracetamol berfungsi
Bahan aktif ubat adalah bahan yang sama paracetamol (Paracetamol). Merujuk kepada kumpulan farmakologi anilida. Alat ini adalah analgesik dan antipiretik yang popular. Merawat dadah antipiretik yang meluas. Diserap ke dalam darah di saluran gastrousus, terutamanya dalam usus kecil. Penarikan sisa Paracetamol dilakukan oleh hati. Petunjuk utama untuk penggunaan dana:
- sakit kepala;
- sakit gigi;
- migrain;
- neuralgia;
- demam dengan selsema.
Dibuktikan bahawa alat ini tidak menjejaskan sistem peredaran darah dan metabolisme, tidak merosakkan walaupun dengan penggunaan organ pencernaan yang berpanjangan.
Kontra untuk perlantikan Paracetamol - hipersensitiviti terhadap dadah dan alkoholisme kronik.
Membandingkan Aspirin dan Paracetamol
Kedua-dua ubat mempunyai sifat farmakologi yang sama, tetapi ini bukan perkara yang sama.
Kesamaan
Kedua-dua ubat yang lain mempunyai sifat anti-radang dan antipiretik yang baik. Petunjuk untuk penggunaan kedua-dua cara adalah sama.
Apakah perbezaannya?
Dadah berbeza bukan sahaja dalam komposisi kimia, tetapi juga dalam mekanisme tindakan. Acetylsalicylic acid berfungsi terutamanya dalam fokus keradangan tempatan, dan Paracetamol mempunyai kesan analgesik melalui sistem saraf pusat.
Aspirin mempunyai kesan anti-radang yang lebih kuat daripada Paracetamol. Di samping itu, ia lebih lama.
Adalah dipercayai bahawa Aspirin mempunyai kesan negatif pada membran mukus saluran gastrointestinal, oleh itu, untuk penyakit gastrousus usus, disarankan untuk mengambil Paracetamol dan bukannya Aspirin.
Apa yang lebih murah
Aspirin mudah - 10 tablet 500 mg boleh dibeli di farmasi untuk 5-7 rubel. Kemajuan lebih mahal - kira-kira 300 Rubel.
Harga Paracetamol secara purata adalah 37-50 Rubles. untuk 10 tablet.
Yang lebih baik - Aspirin atau Paracetamol
Keputusan mengenai mana-mana ubat lebih baik digunakan untuk penyakit tertentu, perlu diambil oleh doktor. Apabila rawatan diri diperlukan untuk memberi tumpuan kepada kontraindikasi, supaya tidak memudaratkan badan.
Dengan sejuk
Dalam penyakit virus, ramai doktor memilih untuk menetapkan Paracetamol, tetapi ia boleh digantikan dengan Aspirin. Perlu diingat bahawa pengambilan bersama ubat tidak praktikal kerana mereka mempunyai kualiti farmakologi yang sama, dan berlebihan boleh menyebabkan gangguan gastrointestinal - pedih hulu, mual, cirit-birit.
Sakit kepala
Sekiranya ada keperluan untuk menghilangkan sakit kepala, maka lebih baik mengambil Aspirin, kerana ia mempunyai sifat analgesik yang lebih jelas. Dewasa hanya memerlukan 1 tablet, lebih baik meminum cecair, meneutralkan kesan asid berlebihan dadah, seperti susu. Untuk mengelakkan kesan negatif ubat pada saluran gastrousus, anda boleh minum pil dalam bentuk yang penuh dengan effervescent.
Pada suhu
Kedua-dua ubat ini sering digunakan untuk menurunkan haba. Ia lebih berkesan untuk minum Paracetamol pada dos 1 tablet 2-3 kali sehari untuk tujuan ini. Alat ini telah menyatakan sifat-sifat hipotermik dan dengan pasti mengurangkan suhu tinggi.
Untuk kanak-kanak
Adalah dipercayai bahawa sehingga 12 tahun, kedua-dua ubat harus digunakan dengan berhati-hati untuk mengelakkan kesan sampingan. Walau bagaimanapun, kebanyakan doktor percaya bahawa Paracetamol adalah baik untuk merawat kanak-kanak kerana ia mempunyai kesan yang kurang negatif pada tubuh. Adalah dipercayai bahawa ubat ini sudah boleh diresepkan kepada kanak-kanak berusia lebih dari 3 bulan.
Ulasan doktor
Anatoly, pengamal am: "Saya percaya bahawa penggunaan harian Aspirin dalam dos terapeutik sebanyak 300 mg pasti dapat melindungi tubuh manusia dari pembentukan gumpalan darah, kerana ubat ini adalah antikoagulan yang baik. Ini adalah agen penyembuh yang sangat baik untuk mengelakkan gangguan peredaran darah. "
Olga, pengamal am: "Jika pesakit mempunyai masalah dengan organ-organ pencernaan, lebih baik memberi Paracetamol untuk menghindari penampilan pedih ulu hati dan gejala dyspeptik lain."
Alina, pakar pediatrik: "Jika ada kemungkinan, saya sentiasa menggantikan aspirin dengan Minor dengan Paracetamol, ia bertindak lebih mudah pada badan, tidak mempunyai kesan yang merosakkan pada organ-organ pencernaan dan tidak menyebabkan reaksi alergi, oleh itu ia dianggap lebih selamat pada zaman kanak-kanak."
Ulasan Pesakit untuk Aspirin dan Paracetamol
Marina, berusia 27 tahun: "Di rumah kit pertolongan cemas dan dompet peribadi, sentiasa ada Aspirin biasa. Ia boleh diambil untuk sebarang ketidakselesaan - sama ada sakit kepala, gigi atau sakit perut. Ia membantu dengan cepat, terutamanya jika anda minum penyelesaian semulajadi. "
Arina, 53 tahun: "Tablet murah paling murah - Aspirin - dengan cepat membantu dengan kesakitan, tetapi anda harus minum ubat dengan susu atau mencium, jika tidak, mungkin pedih ulu hati mungkin berlaku, terutama jika anda mengambil perut kosong."
Alexander, 43 tahun: "Pada musim sejuk, tidak ada yang lebih baik daripada Paracetamol. Alat ini diuji selama bertahun-tahun, hampir tidak menangkap sejuk - setengah tablet untuk malam. Pada waktu pagi tidak ada simptom penyakit, anda rasa yang terbaik. "
Bagaimana ubat bertindak ke atas badan
Acetaminophen dan asid acetylsalicylic adalah wakil ubat anti-radang nonsteroid yang paling lama dan paling luas. Mekanisme tindakan mereka adalah untuk menghalang pengantara peradangan, namun, Paracetamol berfungsi terutama pada tahap sistem saraf pusat, dan Aspirin adalah setempat dalam fokus keradangan. Paracetamol dan Aspirin mengurangkan suhu badan dengan baik, tetapi kesan lain dari ubat ini berbeza.
Aktiviti anti-radang Paracetamol, tidak seperti Ibuprofen atau Aspirin, dianggap agak rendah, oleh itu, untuk rawatan proses keradangan yang serius, ubat ini sahaja tidak mencukupi. Selalunya ia diambil sebagai antipiretik untuk selesema, kerana dengan cepat dan dengan pasti mengurangkan suhu tinggi. Oleh itu, dengan hipertermia, adalah lebih selamat untuk mengambil Paracetamol, kerana ia mempunyai lebih sedikit kontraindikasi dan kesan sampingan.
Acetylsalicylic acid adalah jauh lebih tinggi daripada Acetaminophen dalam kesan anti-radang.
Bahan aktif bertindak secara langsung dalam fokus keradangan, yang menyebabkan kesan terapeutik yang baik. Walau bagaimanapun, ubat ini juga lebih toksik dan mempunyai banyak kesan sampingan dan kontraindikasi. Dalam sesetengah kes, aspirin mengetuk suhu lebih baik, tetapi ia perlu digunakan dengan teliti.
Ciri-ciri Paracetamol
Petunjuk utama untuk menetapkan ubat ini adalah demam pada penyakit berjangkit dan radang. Perbezaan antara Paracetamol dan Aspirin adalah bahawa Acetaminophen lebih selamat. Juga untuk kelebihannya termasuk:
- kurang mempengaruhi sistem darah dan metabolisme;
- Tiada kesan merosakkan organ-organ sistem pencernaan;
- kemungkinan penggunaan dari usia awal (kanak-kanak di bawah 3 bulan ditetapkan secara eksklusif oleh doktor);
- kesan sampingan yang jarang berlaku;
- boleh digabungkan dengan ubat lain (Analgin, Papaverin).
Kelemahan yang ketara adalah aktiviti anti-radang yang rendah, jadi ubat kadang-kadang tidak membantu untuk menghapuskan gejala-gejala penyakit. Dalam kes sedemikian, pilih Paracetamol atau Aspirin, anda perlu mengambil kira tahap keterukan keadaan pesakit, umur dan kehadiran kontra.
Lihat juga: tanda-tanda untuk penggunaan Paracetamol
Ciri-ciri Aspirin
Perbezaan utama Aspirin dari Paracetamol adalah kehadiran beberapa kesan sampingan dalam asid acetylsalicylic:
- meningkatkan risiko ulser perut dan duodenal;
- mempunyai ciri penipisan darah, yang boleh mengakibatkan pendarahan;
- berlebihan mengakibatkan hati beracun dan kerosakan buah pinggang yang teruk;
- Penggunaan jangka panjang boleh membawa kepada anemia.
Ubat ini boleh digunakan oleh orang dewasa dengan tanda-tanda perubatan yang jelas. Perlu mengambil kira semua risiko mengambil dadah dan menentukan apa yang lebih berkesan untuk pesakit - Paracetamol atau asetilsalicylic acid. Rawatan mesti dilakukan di bawah pengawasan seorang doktor.
Perkara disahkan
Anna Moschovis adalah doktor keluarga.
Mendapati kesilapan? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter