Penerangan dan dos Parasetamol untuk kanak-kanak

Migrain

Adakah mungkin untuk memberi Paracetamol kepada kanak-kanak, dan dalam dos apa. Alat ini berkesan mengatasi suhu tinggi, sementara punca penyakit itu tidak mempunyai kesan, tetapi hanya menghalang gejala - sakit dan demam. Sama ada penerimaannya dibenarkan, dan apakah ubat ini, pelajari dari artikel ini.

Suhu apa yang boleh menghasilkan

Peningkatan suhu badan boleh menjadi hasil daripada pelbagai proses keradangan, jangkitan virus atau bakteria. Jadi tubuh melawan patogen. Suhu tidak melebihi 38.5 0 (untuk kanak-kanak di bawah 5 tahun - 38 0 C), doktor tidak dinasihatkan untuk menembak, supaya tidak mengganggu mekanisme pertahanan semulajadi.

Para saintis mendapati bahawa kebanyakan virus dan bakteria mati pada suhu sedemikian atau kelangsungan hidup mereka terancam. Walau bagaimanapun, dalam hal gigi pada bayi, hyperthermia tidak mempunyai sebarang kepentingan berfungsi, oleh itu, adalah mungkin untuk memberikan antipiretik kanak-kanak pada tahap yang lebih rendah daripada 38-38.5 0.

Keberkesanan Paracetamol yang lebih tinggi dalam jangkitan virus, sebagai antipiretik

Tindak balas yang sama juga mungkin disebabkan oleh vaksinasi. Oleh itu, selalu diperlukan untuk menjaga antipiretik dan ubat penghilang rasa sakit dalam kit pertolongan pertama.

Paracetamol digunakan secara meluas untuk melegakan gejala demam. Juga, ubat ini mempunyai kesan analgesik, jadi ia digunakan untuk sakit kepala, sakit gigi, otot dan lain-lain jenis sakit. Tindakan itu diarahkan terus ke pusat otak termoregulasi dan kesakitan.

Apakah ubat ini?

Paracetamol adalah analgesik bukan narkotik. Kesan anti-keradangan sangat kecil sehingga pelantikannya tidak diambil kira. Dengan masalah tekanan darah, dadah juga selamat.

Alat ini bukan antiviral atau antibiotik, tindakannya secara simtomatik.

Paracetamol mesti diambil dengan berhati-hati dalam penyakit buah pinggang dan hati, serta di dalam diabetes mellitus ketika datang ke penggantungan atau sirap. Ubat ini juga dikontraindikasikan dalam kes-kes fruktosa intoleransi. Reaksi kulit alahan adalah mungkin dalam bentuk urtikaria, gatal-gatal, kemerahan.

Kesan parasetamol bermula kira-kira empat puluh minit selepas pengingesan. Ia lebih rasional untuk mengambilnya dalam satu atau dua jam selepas makan, kerana ubat yang diminum sebaik sahaja selepas makan akan diserap lebih lama, yang akan melambatkan permulaan kesannya.

Pada perut kosong, Paracetamol juga dikontraindikasikan untuk mengelakkan tindak balas dari saluran gastrousus.

Borang pelepasan

Paracetamol boleh didapati dalam pelbagai bentuk:

  • tablet (200, 325, 500 mg);
  • suppositori rektum (80, 170, 330 mg);
  • sirap (120, 125 mg / ml);
  • penggantungan (120 mg / 5 ml).

Pada umur berapa Paracetamol dibenarkan?

Untuk mengira dos ubat dengan betul, ia perlu sekurang-kurangnya kira-kira mengetahui berat badan kanak-kanak. Untuk pengiraan gunakan formula: 10-15 mg bahan aktif setiap 1 kg berat. Ambil sehingga 4 kali sehari, pada selang waktu 4-6 jam.

Paracetamol boleh diberikan kepada kanak-kanak selepas 1 bulan. Walau bagaimanapun, jika keadaan memerlukan, ubat ini digunakan untuk bayi baru lahir. Dalam kes ini, ubat ini ditetapkan secara eksklusif oleh doktor, biasanya dalam bentuk penggantungan. Bentuk Paracetamol ini tidak mengandungi etil alkohol, oleh itu ia lebih disukai untuk yang terkecil. Dos yang dikira dengan ketat mengikut formula, kerana organisma kecil mampu bertindak balas walaupun sedikit dos.

Lilin dengan Paracetamol adalah bentuk yang lebih mudah untuk kanak-kanak dalam 6 bulan pertama kehidupan.

Bagi kanak-kanak yang berumur lebih daripada 3 bulan, boleh digunakan dalam bentuk suppositori sirap atau rektum. Sirap rasa sedikit cloying, bagaimanapun, ia tidak disyorkan untuk mencairkannya. Lebih baik selepas mengambilnya, berikan anak minum sedikit air. Kesan apabila mengambil sirap lebih cepat, tetapi dengan pengenalan lilin, ia lebih panjang.

Suppositori boleh didapati dalam dos sebanyak 0.08, 0.17, dan 0.33 g untuk kanak-kanak sehingga 12 bulan, 1-6 tahun dan 7-12 tahun.

Ambil ubat hanya sekiranya berlaku kecemasan. Sekiranya sambutan sekali sahaja telah diatasi dengan haba, anda tidak perlu teruskan untuk mengelakkan kenaikan suhu.

Adakah mungkin memberi tablet Paracetamol kanak-kanak

Dalam bentuk tablet, Paracetamol ditetapkan, sebagai peraturan, untuk kanak-kanak dan orang dewasa. Walau bagaimanapun, jika tidak ada kesukaran menelan, dalam bentuk ini adalah mungkin untuk menggunakan ubat dari umur 3 tahun.

Tablet boleh didapati dalam dos sebanyak 200, 325 dan 500 mg.

Kadang-kadang doktor menetapkan tablet Paracetamol kepada kanak-kanak berumur 2 tahun. Bagi yang kecil, ia perlu runtuh dan dicairkan dengan satu sudu teh air. Tetapi ubat ini mempunyai rasa yang sangat pahit, yang mungkin tidak menyenangkan bayi. Oleh itu, untuk umur ini, lebih disukai menggunakan sirap atau suppositori rektum.

Dalam 5 ml sirap - 1 sudu teh, mengandungi 120 mg Paracetamol

Dalam anotasi tablet Paracetamol menunjukkan bahawa ubat ini dibenarkan untuk kanak-kanak dari 3 tahun. Kebanyakan pakar pediatrik tidak mengesyorkan mengambil pil untuk kanak-kanak berumur bawah 5 tahun.

Dalam 3-6 tahun, dos tunggal yang dibenarkan - 150-200 mg. Bentuk tablet yang paling mudah ialah 200 mg. Bagi kanak-kanak dengan berat badan yang rendah untuk satu permohonan mungkin cukup dan setengah pil.

Kanak-kanak sekolah berumur 8-9 tahun dengan selamat boleh diberi lebih daripada keseluruhan 325 mg tablet. Kekerapan pentadbiran adalah sama untuk apa-apa dos - selang sekurang-kurangnya 4 jam, dari 1 hingga 4 kali sehari.

Untuk mengambil Paracetamol untuk menurunkan suhu, disyorkan tidak lebih daripada 3 hari, untuk mengurangkan kesakitan yang berlainan - sehingga 5 hari.

Apa yang boleh berlaku sekiranya berlebihan

Dengan rawatan kompleks penyakit ini, bersama dengan ubat-ubatan lain, berhati-hati harus dilakukan, kerana ia juga mungkin mengandungi Paracetamol. Dalam kes ini, kemungkinan keracunan badan.

Jangan biarkan ubat tanpa dijaga di tempat yang boleh diakses oleh kanak-kanak. Sirap manis, sekali di tangan bayi, mungkin suka merasakannya, maka akibat yang tidak diingini tidak boleh dielakkan.

Dos harian tidak boleh melebihi 60 mg / kg berat badan, dan dos tunggal 140 mg / kg menyebabkan kematian. Jadi yang terbaik adalah mengambil 10-15 mg setiap 1 kg berat badan.

Sekiranya suhu yang hilang tidak begitu berkesan, anda tidak perlu berusaha untuk meningkatkan kesannya dengan meningkatkan dos ubat atau kekerapan penggunaannya. Dalam kes ini, anda perlu berunding dengan doktor anda dan pilih cara lain.

Walau bagaimanapun, walaupun cadangan mengenai permohonan itu diikuti, pemantauan keadaan pesakit adalah perlu supaya, tanpa kehilangan minit penting, mengambil langkah-langkah dalam kes intolerans individu atau terlebih dos.

Lebih berlebihan daripada norma dos atau pada sambutan yang panjang terhadap manifestasi Paracetamol daripada gejala berikut adalah mungkin:

  • kulit pucat;
  • mual;
  • muntah;
  • sakit di hati;
  • peningkatan bilirubin dalam darah;
  • kegagalan buah pinggang;
  • arrhythmia;
  • pankreatitis;
  • sakit perut;
  • koma.

Tanda-tanda pertama yang berlebihan boleh menunjukkan diri mereka pada hari pertama dengan dos berlebihan dos, dan secara beransur-ansur dengan penggunaan ubat yang berpanjangan.

Bantuan kecemasan dengan mabuk adalah dengan segera berhenti mengambil ubat, sebaiknya diikuti dengan lavage gastrik. Ia tidak akan berlebihan pengambilan enterosorben. Setelah mengambil langkah-langkah pertama yang diperlukan, penting untuk memanggil bantuan kecemasan.

Jangan ambil dos ubat 60 mg setiap 1 kg berat badan kanak-kanak. Pada peningkatan dalam dos melebihi 150 mg pada 1 kg pendekatan hasil maut adalah mustahil.

Kesimpulan

Walaupun keselamatan relatif ubat itu, perlu mengingat kemungkinan akibat yang serius dan tidak ada ubat-ubatan sendiri, terutamanya apabila ia berkaitan dengan kesihatan kanak-kanak. Walau bagaimanapun, dalam kes kecemasan, ibu bapa perlu mengetahui apa yang perlu dilakukan untuk memberikan bantuan kecemasan kepada bayi sebelum ketibaan doktor.

Peningkatan suhu hanyalah satu gejala. Bertindak hanya kepadanya, mustahil untuk menghentikan perjalanan penyakit itu. Oleh itu, mengambil Paracetamol boleh membantu melegakan demam atau sakit, tetapi hanya doktor yang hadir harus menentukan punca penyakit tersebut dan menetapkan rawatan yang sesuai.

Cara memilih termometer untuk kanak-kanak, baca di sini, kerana, selain merkuri, ada bentuk yang lebih mudah untuk bayi yang baru lahir, dalam bentuk termometer puting atau tidak berselindung.

Kami mengesyorkan membaca artikel tentang langkah pertama yang perlu diambil jika kanak-kanak itu merendam kakinya.

Penerangan dan dos Parasetamol untuk kanak-kanak: 1 komen

Kelebihan utama paracetamol adalah bahawa ubat ini sememangnya lebih murah daripada ubat antipiretik dan analgesik yang lain dan tidak merengsakan mukosa usus. Keberkesanan ubat ini disebabkan oleh fakta bahawa obat itu cepat masuk ke dalam darah.

Berapa banyak memberi paracetamol kepada kanak-kanak berumur 6 tahun dalam tablet

Ubat ini mempunyai pelbagai jenis pelepasan dan dijual di farmasi di bawah nama perdagangan yang berbeza, tetapi anda perlu mengingati hanya prinsip pengiraan dos untuk kanak-kanak umur sekolah rendah dan teliti membaca arahan sebelum menggunakan ubat.

Kesan penggunaan dadah

Ubat antiradang digunakan secara meluas dalam pelbagai penyakit pada kanak-kanak dan orang dewasa. Doktor paling kerap menetapkan Paracetamol kepada anak-anak, kerana ia dianggap sebagai salah satu ubat tertua dan dipelajari, yang bermaksud ia sangat selamat. Ciri-ciri antipiretik dan analgesik ubat ini dijelaskan oleh pengaruh bahan aktif aktif pada pusat thermoregulation dan perantara radang, yang dihasilkan oleh tisu otak.

Kesan aplikasi itu datang dengan cepat (selepas 30 minit), jadi anda hanya perlu tahu berapa banyak paracetamol yang harus diberikan kepada kanak-kanak 6 tahun dan tegas mengikut arahan. Kelebihan penggunaan ubat ini termasuk:

  • keselamatan untuk kesihatan dan kesejahteraan kanak-kanak, walaupun dengan sedikit kelebihan satu dos yang dibenarkan;
  • kes-kes yang jarang berlaku akibat sampingan dari mengambil;
  • kekurangan kesan merosakkan pada membran mukus saluran gastrousus;
  • tiada kesan ke atas pertukaran air dan mineral di dalam badan;
  • kemungkinan penggunaan dari usia dini.

Ubat ini boleh didapati dalam bentuk lilin, tablet, syrup. Adalah dipercayai bahawa bentuk tablet paracetamol membolehkan anda menurunkan suhu lebih cepat, dan suppositori rektum paling baik digunakan semalaman.

Bila dan mengapa terpaksa memohon

Petunjuk utama untuk penggunaan Paracetamol pada kanak-kanak adalah peningkatan suhu badan. Gejala sedemikian mungkin berlaku pada penyakit berjangkit dan radang, tetapi tidak semestinya peningkatan suhu memerlukan penggunaan ubat. Sebelum anda memberi Paracetamol, anda perlu mengukur suhu badan secara tepat. Jika di atas 38.5 darjah, maka anda boleh memberi ubat anak anda. Kesannya akan muncul selepas 30-45 minit, suhu akan mula berkurang, keadaan kesihatan akan bertambah baik, sakit kepala dan kelemahan akan hilang.

Apa dos untuk memberi ubat

Apabila memilih dos ubat, anda mesti terlebih dahulu memberi tumpuan kepada berat bayi. Dos yang optimum ialah 10-15 mg setiap 1 kg berat setiap dos. Anda tidak boleh mengambil ubat lebih daripada 4-5 kali sehari, antara dos perlu mengambil masa sekurang-kurangnya 3-4 jam. Dos Paracetamol untuk kanak-kanak 6 tahun sehari tidak lebih daripada 1-2 g, jika anda melebihi dos ini, risiko kesan sampingan meningkat.

Untuk maklumat lanjut mengenai dos, lihat arahan untuk digunakan untuk paracetamol.

Ciri-ciri penggunaan pada kanak-kanak

Penggunaan dadah jangka panjang, terutamanya dalam kuantiti yang banyak, boleh menyebabkan kemudaratan yang tidak boleh diperbaiki kepada badan kanak-kanak. Oleh itu, seorang kanak-kanak Paracetamol berusia 6 tahun diberikan tidak lebih daripada 3 hari, dan jika keadaannya tidak kembali normal pada tempoh ini, maka anda harus berunding dengan doktor yang akan memilih rawatan yang lebih berkesan.

Ia juga penting untuk memastikan bahawa tiada tindak balas alahan terhadap ubat itu berlaku. Ubat dalam bentuk tablet harus berlaku dengan ketat selepas makan. Dos paracetamol dalam tablet adalah berbeza (0.2, 0.325, 0.5 g), jadi anda perlu mengambilnya mengikut berat bayi dan, jika perlu, bahagikan tablet ke bahagian-bahagian.

Mendapati kesilapan? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter

Antara cara yang popular untuk menangani demam dan rasa sakit pada kanak-kanak adalah pil, di mana paracetamol bertindak sebagai bahan aktif. Ia dianggap paling berkesan dan selamat untuk tubuh kanak-kanak.

Persediaan berasaskan parasetamol mempunyai tiga sifat utama: mereka melegakan demam, keradangan dan kesakitan.

  • Berjuang dengan suhu badan yang tinggi semasa selesema, ARVI atau selesema. Ia boleh diberikan kepada kanak-kanak berumur 2 bulan, selepas mengurangkan dos yang dibenarkan.
  • Menurunkan suhu bermula dengan cepat dan mempunyai kesan yang berkekalan - tidak ada peningkatan lagi.
  • Dalam sesetengah kanak-kanak, demam tinggi mungkin disertai dengan kekejangan. Paracetamol dibenarkan untuk gejala yang tidak menyenangkan ini.
  • Mengurangkan atau menghapuskan kesakitan. Sebagai contoh, gigi atau sakit kepala.
  • Secara selari, anda boleh memberi ubat lain. Nurofen sebagai bahan aktif mengandungi ibuprofen, jadi rotasi mereka dibenarkan.

Perlu diingat bahawa paracetamol hanya menghilangkan simptom penyakit ini, tetapi tidak dimaksudkan untuk rawatannya. Penyebab utama kesakitan atau demam harus dikenal pasti dan dirawat kanak-kanak dengan ubat lain.

Dos ubat

Paracetamol boleh didapati dalam tiga bentuk asas: lilin, pil dan syrup. Anda boleh membeli dengan cara farmasi, di mana bahan aktif dalam bentuk murni - contohnya, Panadol. Tablet Panadol, sebagai tambahan kepada bahan aktif, mempunyai natrium bikarbonat, yang mewujudkan persekitaran alkali dalam badan. Terima kasih kepada ini, Panadol bertindak lebih cepat.

Lilin

Mereka dimasukkan secara lurus - dalam dubur kanak-kanak itu. Sebelum prosedur itu, anda mesti terlebih dahulu mencuci tangan anda. Bayi meletakkan, menghidupkan sisinya, kaki yang kencang dan tekan mereka ke perut. Perlahan-lahan dan masukkan dengan teliti suppository itu. Bahan aktif diserap oleh dinding usus dan mempunyai kesan cepat pada suhu tinggi. Kanak-kanak sehingga tiga bulan, dos itu dipilih hanya oleh doktor.

Di farmasi, anda boleh mencari ubat berikut:

  • dari 3 bulan hingga setahun, lilin ditetapkan pada 0.08 gram;
  • dari 1 tahun hingga 3 tahun - 0, 17 gram;
  • dari 3 tahun hingga 6 - 0, 33 gram;
  • Bermula dari 6 tahun ke atas, dua supositori 0, 33 gram ditetapkan.

Jangan gunakan lebih daripada 4 lilin setiap hari.

Pil

Mereka dibenarkan untuk kanak-kanak dari dua tahun. Kanak-kanak diberikan ubat, sebelum hancur dan dicairkan di dalam air. Tablet paracetamol kanak-kanak datang dalam dos sebanyak 200 mg:

  • dari 2 tahun ke 6 melantik 1/2 tablet pada satu masa;
  • dari 7 hingga 12 tahun satu pil penuh dibenarkan;
  • Kanak-kanak berumur 12 tahun dibenarkan untuk memberi dua tablet pada satu masa.

Dalam sesetengah kes, borang ini boleh diambil dan kanak-kanak sehingga setahun. Terutama apabila ia datang kepada suhu yang sangat tinggi dengan kemunculan kram. Dalam kes sedemikian, penggunaan dadah dibenarkan dalam dos berikut:

  • dari lahir hingga 3 bulan, dos adalah 10 mg sekilogram;
  • dari 3 bulan hingga setahun, dos harian maksimum ialah 120 mg;
  • dari satu hingga dua tahun dos harian maksimum ialah 150 mg.

Sirup

Bentuk dosis ini mempunyai konsistensi cair dan rasa yang menyenangkan, sehingga anak-anak dapat dengan mudah menelannya. Sirap boleh diberikan dari dua bulan. Kadang-kadang doktor, memandangkan keadaan anak pada masa sakit, boleh menetapkan sirap pada minggu pertama kehidupan.

Kit ini termasuk dispenser jarum suntikan mudah atau sudu ukur, dengan jumlah tepat penggantungan diukur. Ubat tidak boleh dicairkan dengan air, lebih baik memberi anak minum selepas mengambilnya.

Dengan membahagikan jarum suntikan, dos yang tepat direkrut:

  • dari kelahiran hingga 6 bulan, dos tersebut dikira oleh doktor yang menghadiri;
  • dari 6 bulan hingga satu tahun, dos maksimum ialah 5 mg, minimum ialah 2.5 mg;
  • Sehingga 3 tahun, dos adalah 5 - 7.5 mg;
  • dari 3 hingga 6 tahun - dos maksimum ialah 10 mg;
  • dari 7 hingga 12 tahun - kira-kira 15 mg.

Ubat ini mula bertindak dalam masa 30 minit selepas pengambilan. Pada suhu tinggi, sirap memberi tidak lebih dari tiga hari. Sebagai ubat penghilang rasa sakit, dadah dibenarkan sehingga lima hari.

Analog daripada ubat Paracetamol ialah Panadol. Ia dibenarkan untuk kanak-kanak dari 3 bulan. Bayi Panadol boleh digunakan untuk melegakan demam, keradangan dan kesakitan. Anda juga boleh memohon selepas vaksinasi.

Ciri aplikasi

Sebelum memberi ubat kepada kanak-kanak, perlu berunding dengan pakar pediatrik. Dia akan menetapkan dos yang betul dan bercakap tentang peraturan kemasukan.

  • Dos ubat ini bergantung kepada umur dan berat badan kanak-kanak.
  • Tablet Paracetamol perlu diberikan untuk melegakan haba dengan selang 6 jam. Tidak lebih daripada empat kali sehari.
  • Pada kanak-kanak di bawah umur satu tahun, suhu harus diturunkan jika ia telah meningkat melebihi 38 darjah.
  • Jangan berikan paracetamol kepada bayi selama lebih dari tiga hari. Organ dalaman mereka belum terbentuk sepenuhnya, jadi beban tambahan dibuat pada hati.
  • Antipiretik sedemikian tidak sepatutnya diberikan untuk pencegahan.
  • Anak kecil mesti terlebih dahulu membubarkan pil di dalam air.
  • Anda tidak boleh menggunakan tablet yang direka untuk orang dewasa - tidak boleh menentukan dos secara tepat.
  • Nurofen mempunyai kesan yang lebih menjengkelkan pada perut daripada Panadol. Oleh itu, lebih baik berhenti pada ubat terakhir.

Tips untuk mengambil ubat-ubatan yang termasuk paracetamol

  • Terdapat pelbagai bentuk pelepasan bahan aktif ini. Ia boleh di lilin, syrup atau dalam bentuk penggantungan. Mereka paling sesuai untuk kanak-kanak di bawah umur satu tahun.
  • Untuk mengurangkan kesan berbahaya pada hati, anda harus memberi ubat tersebut selepas makan.
  • Satu dos sebanyak 150 mg sekilogram berat adalah berbahaya bagi tubuh kanak-kanak.
  • Overdosis boleh diakui oleh gejala berikut: kulit menjadi pucat, mual dan muntah muncul. Dalam kes ini, keperluan mendesak untuk mendapatkan nasihat doktor.

Kadang-kadang, apabila suhu tinggi dan sukar untuk dikurangkan, kanak-kanak ditetapkan dua ubat pada masa yang sama: Nurofen dan Paracetamol. Berikan ubat-ubatan ini, menjaga selang waktu. Nurofen bertindak dengan cepat dan kesannya lebih panjang.

Anda boleh menggabungkan Nurofen dengan paracetamol pada masa yang sama. Dalam kes ini, separuh dos diambil dari setiap ubat.

Contraindications

  • Jangan berlebihan penggunaan ubat dan kerap, yang menjejaskan fungsi hati. Terdapat loya, muntah.
  • Intoleransi individu terhadap komponen dadah. Reaksi alahan boleh berlaku.
  • Bagi kanak-kanak di bawah umur dua tahun, paracetamol perlu diberikan dengan berhati-hati - dadah boleh menyebabkan asma.
  • Anda tidak boleh memberikan dua ubat paracetamol pada masa yang sama. Ini akan menyebabkan keracunan badan. Boleh diberikan dengan antipyretik lain, contohnya, dengan Nurofen.
  • Berlebihan boleh berlaku jika selang antara ubat tidak diikuti. Lebih baik menggabungkan ubat dengan ubat-ubatan rakyat.
  • Ubat ini dikontraindikasikan dalam penyakit seperti anemia, hiperbilirubinemia, dan gangguan dalam buah pinggang dan hati.

Jika sekurang-kurangnya satu gejala muncul, maka ubat ini perlu diganti dengan yang lain. Nurofen jarang menyebabkan alahan dan menyebabkan kerosakan pada organ dalaman. Serta paracetamol, Nurofen boleh didapati dalam bentuk suppositori, tablet dan sirap.

Farmasi mempunyai banyak ubat yang mengandungi paracetamol. Panadol boleh didapati dalam tablet, lilin dan syrup. Panadol Baby dihasilkan khusus untuk anak-anak kecil.

Jangan lupa bahawa semua ubat perlu dijauhkan dari kanak-kanak. Adalah lebih baik untuk menyimpan ubat-ubatan untuk orang dewasa secara berasingan daripada kanak-kanak, agar tidak mengelirukan ubat-ubatan kerana peningkatan keseronokan semasa tempoh penyakit kanak-kanak.

Sebelum memberi paracetamol kepada anak, anda harus berunding dengan doktor anda. Ia adalah orang yang akan memberitahu anda apa yang lebih baik untuk memilih bentuk dos, sama ada untuk menggabungkannya dengan ubat antipiretik yang lain. Mengira dos yang tepat, dibenarkan. Hanya dengan mengikuti peraturan dan cadangan boleh mengurangkan kesan sampingan dan berlebihan.

Paracetamol diberikan kepada kanak-kanak pada suhu tinggi, sakit kepala dan sakit gigi. Ia dianggap ubat yang selamat, kerana walaupun dengan tiga kali ganda ia tidak menyebabkan komplikasi. Walau bagaimanapun, seperti mana-mana ubat, Paracetamol mempunyai spesifiknya sendiri, dan ia mesti dirawat dengan berhati-hati. Sebelum rawatan, perlu berhati-hati mempelajari arahan untuk menggunakan Paracetamol, memberi perhatian khusus kepada pengiraan dos tablet untuk kanak-kanak 1 tahun ke atas.

Komposisi dan bentuk pelepasan dadah

Paracetamol untuk kanak-kanak adalah antipiretik dan analgesik, dengan sedikit kesan anti-radang. Keberkesanannya amat tinggi dalam penyakit berjangkit virus - dengan penyakit bakteria ia membantu sedikit.

Kesan terapeutik ubat ini didasarkan pada penghambatan pengeluaran sebatian kimia, yang bertanggungjawab untuk pembangunan proses keradangan, merangsang demam dan penampilan kesakitan. Kesan anestetik dan anti-radang dicapai kerana kesan dadah pada sel-sel sistem saraf pusat.

Kelebihan ubat terhadap ubat-ubatan anti-radang lain adalah bahawa ia tidak memberi kesan perengsa tertentu pada mukosa perut. Parasetamol dengan cepat memasuki darah, di mana kepekatan terbesarnya dicapai dalam tempoh 30 minit hingga satu setengah jam - bergantung kepada bentuk ubat. Alat ini dikeluarkan dalam air kencing selepas pemprosesan dalam hati dalam masa 4 jam.

Bahan aktif ubat itu adalah nama yang sama, ia juga dikenali sebagai para-acetaminophenol. Bagi kanak-kanak, Paracetamol dihasilkan dalam pelbagai bentuk:

  • Lilin - mereka mengandungi komponen yang paling selamat untuk kanak-kanak. Ubat yang disuntik secara rapi diserap ke dalam darah lebih perlahan daripada bila ditelan (satu setengah jam), itulah sebabnya kesannya datang kemudian, tetapi ia lebih tahan lama. Doktor boleh menetapkan suppositori untuk rawatan kanak-kanak berusia satu tahun dan juga bayi dari 3 bulan.
  • Suspensi - antara pengilang - gliserol, sorbitol, rasa dan sukrosa. Boleh digunakan dari 1 bulan (hanya seperti yang diarahkan oleh pakar pediatrik).
  • Sirup - mengandungi etanol (96%), bahan makanan, rasa, pewarna. Kepekatan maksimum dalam darah diperhatikan selepas setengah jam selepas menelan. Alat ini disyorkan untuk umur dari enam bulan hingga 12 tahun.
  • Tablet atau kapsul - dihasilkan dalam dos 200, 500 mg. Kanak-kanak boleh diberikan dari 3 tahun (pada pematuhan dos).
  • Tablet-pop untuk penyediaan penyelesaian.

Baru-baru ini, Paracetamol, yang dihasilkan dalam bentuk sirap manis, penggantungan, telah mendapat populariti tertentu. Mengambil ubat ini, bersama-sama dengan komponen terapeutik yang aktif, bayi menerima sejumlah besar rasa, pemanis, rasa. Mereka boleh mencetuskan reaksi alahan, sedangkan alahan kepada Paracetamol sendiri sangat jarang berlaku. Ini bermakna pilihan ideal untuk kanak-kanak kecil - lilin.

Petunjuk untuk mengambil tablet Paracetamol (200 dan 500 mg)

Paracetamol berkesan dalam:

  • suhu yang dipicu oleh demam selesema, selesema, demam merah, campak, vaksinasi, dan sebagainya;
  • sakit kepala, termasuk overvoltage;
  • sakit gigi (karies, gigi, dan lain-lain);
  • manifestasi sakit yang tidak dikaitkan dengan keradangan;
  • melegakan manifestasi seperti selesema atau selesema, sebagai demam, sakit;
  • keradangan telinga tengah (otitis) sebagai terapi kompleks.

Paracetamol digunakan sebagai agen antipiretik dan analgesik. Bilakah kontraindikasi?

Seperti mana-mana ubat, Paracetamol mempunyai kontraindikasi. Ini termasuk:

  • alah kepada komponen dadah;
  • masalah serius dengan buah pinggang dan hati, yang terlibat dalam pemprosesan dan penyingkiran dadah dari badan dalam komposisi air kencing;
  • hiperbilirubinemia kongenital, atau sindrom Gilbert - peningkatan bilirubin dalam darah (produk pecah erythrocyte);
  • beberapa jenis jangkitan teruk (contohnya, sepsis);
  • leukopenia (kiraan sel darah putih rendah);
  • penyakit darah;
  • kekurangan enzim glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • anemia teruk;
  • mengambil ubat tertentu (anticonvulsants, barbiturates, rifampicin, dan lain-lain);
  • keradangan membran mukus rektum (untuk penggunaan lilin).

Arahan penggunaan tablet

Walaupun Paracetamol berkesan menghilangkan demam dan sakit kepala, dengan penyakit yang serius, ia tidak dapat mengurangkan suhu.

Dr Komarovsky memanggil ubat ini sejenis penanda: jika demam telah menurun selepas mengambilnya, kemungkinan besar penyakit itu tidak berbahaya - ini adalah ARVI biasa. Sekiranya kesan ubat tidak hadir - masalahnya serius, keperluan mendesak untuk menghubungi pakar.

Dos untuk kanak-kanak berumur yang berbeza

Tablet paracetamol dibenarkan untuk kanak-kanak berumur lebih dari tiga tahun. Bagi orang dewasa, dos harian maksimum ialah 60 mg / kg. Dalam dos apa Paracetamol diberikan kepada kanak-kanak:

  • norma dari 3 hingga 6 tahun - 100-200 mg pada satu masa;
  • dari 6 hingga 12 tahun - 1-2 jadual. (200-400 mg);
  • remaja dan dewasa - 500 mg.

Sebelum anda memberikan pil anak anda, anda harus membaca arahan dan mengetahui berapa banyak paracetamol yang terdapat di dalamnya. Jika doktor menetapkan dos 100 mg, kapsul 200 mg hendaklah dibahagikan kepada 2 bahagian, tablet mengandungi 500 mg, dibahagikan kepada 5 bahagian. Berlebihan kecil tidak membawa bahaya.

Berapa kali saya boleh mengambil dadah?

Menurut arahan, kanak-kanak harus minum Paracetamol setiap 4 jam. Pentadbiran yang lebih kerap tidak disyorkan, kerana tidak akan ada kesan yang lebih baik untuk meningkatkan kadar dos. Paracetamol diserap ke dalam darah 30 minit selepas memasuki perut dan mula aktif bertindak. Kepekatan maksimum dan kesan positif dicapai selepas 2 jam - suhu mula berkurang.

Ubat ini disyorkan untuk diambil setiap 4 jam; kurang kerap - lebih kerap - tidak

Sebaik sahaja Paracetamol memasuki darah kanak-kanak, buah pinggang dan hati mula memproses dan mengeluarkannya dari badan. Selepas 4 jam, 50% bahan itu meninggalkan badan, yang membawa kepada pengurangan kesan ubat. Selalunya dadah ditarik balik selepas 8 jam. Ketika anda sembuh, perlunya ubat yang kerap hilang, jadi selang waktu dapat ditingkatkan hingga 5-6 jam.

Berapa lama rawatan Paracetamol akan berlangsung, doktor mesti berkata. Pada suhu tinggi, agen boleh diambil tidak melebihi 3-5 hari. Adakah ia berbaloi untuk terus menggunakan ubat itu, dan berapa dos yang dikenakan setiap hari, ditentukan oleh doktor. Penggunaan dadah yang tidak rasional boleh menyebabkan nekrosis hati, sel-sel buah pinggang dan masalah lain.

Penggunaan jangka panjang Paracetamol untuk sakit kepala dan sakit gigi tidak praktikal kerana ia dapat melegakan gejala tetapi tidak menyembuhkan penyakit yang mendasari. Gigi yang sakit harus dirawat dengan secepat mungkin, kerana ia bukan sahaja menyebabkan rasa sakit pada bayi, tetapi juga boleh menjejaskan pertumbuhan gigi kekal. Sakit kepala yang tidak munasabah perlu dimaklumkan, kerana ia boleh bercakap tentang penyakit serius dan menjadi sebab untuk diagnosis lanjut.

Penggunaan Paracetamol jarang menyebabkan kesan sampingan. Walau bagaimanapun, adalah mustahil untuk tidak mengecualikan sepenuhnya ketidakhadiran mereka selepas menggunakan ubat tersebut.

Dalam sesetengah kes, ubat boleh menyebabkan gastrousus sedih

Mereka boleh menyatakan diri mereka:

  • mual, cirit-birit, muntah, sakit perut, pening;
  • penurunan paras darah leukosit, eritrosit, platelet (sangat jarang);
  • patologi hati;
  • alahan;
  • bronkospasme.

Seorang kanak-kanak tidak boleh mengambil lebih daripada 60 mg bahan aktif per kg berat badan setiap hari. Bagi bayi adalah dos toksik sebanyak 150 mg / kg. Ini bermakna jika bayi berat 20 kg, dia mungkin mati jika dia mengambil 3 g paracetamol sepanjang hari.

Berlebihan adalah penyebab kesan sampingan dan tanda-tanda keracunan: mengaburkan kulit, muntah, berpeluh, hilang kesadaran. Jika hati gagal, penyakit kuning, koma hepatik, kematian mungkin. Mungkin ada kegagalan buah pinggang akut, yang akan dirasakan oleh sakit belakang, pankreatitis, arrhythmia, protein dan darah dalam air kencing.

Paracetamol adalah sebahagian daripada ubat - Coldrex, TheraFlu, Antigrippin, Panadol, Antiflu, Caffetin, dll. Perbezaan utama mereka adalah excipients, pengilang, harga.

Jika ubat tidak membantu, ia digantikan dengan analog dengan bahan aktif yang lain. Dadah berasaskan ibuprofen, Nurofen, Ibufen, dan lain-lain, mempunyai kesan yang sama. Walau bagaimanapun, harus diingat: walaupun ubat-ubatan yang paling tidak berbahaya tidak boleh ditetapkan bagi diri anda untuk mengelakkan akibat yang tidak dapat diramalkan.

Apabila kanak-kanak mempunyai demam, ubat pertama yang digunakan ibu bapa untuk menstabilkan keadaan mereka ialah paracetamol, dan ini bukan kemalangan.

Pertubuhan Kesihatan Sedunia telah memasukkan ubat ini dalam senarai ubat yang paling berkesan, selamat dan kos efektif.

Mari kita periksa secara terperinci arahan untuk menggunakan tablet Paracetamol untuk kanak-kanak (200 dan 500 mg): dos yang disyorkan pada suhu, adakah mungkin untuk memberi ubat kepada kanak-kanak sama sekali dan berapa banyak, apa yang harus dilakukan jika kadarnya melebihi?

Penerangan dan tindakan

Paracetamol bukan sesuatu yang baru dalam bidang farmaseutikal. Ia telah digunakan untuk rawatan sejak tahun 1893. Ini adalah salah satu ubat anti-radang nonsteroid yang paling selamat.

Ubat ini tidak mempunyai kesan ke atas cyclooxygenase, atau COX, yang dihasilkan di organ dan tisu periferal. Oleh itu, ia mempunyai sedikit kesan sampingan daripada NSAID lain.

Oleh itu, ubat tidak merengsakan mukosa gastrik, tidak menyebabkan gangguan metabolisme air dan mineral.

Pada masa yang sama, dadah itu mempengaruhi COX, yang menghasilkan otak, yang disebabkan oleh ciri antipiretik dan analgesik, keupayaan untuk mempengaruhi proses radang dadah hampir tidak hadir.

Parasetamol diserap dengan baik dari saluran pencernaan, oleh itu, bentuk dos preformed bersama-sama dengan suppositori rektum paling disukai.

Narkoba bertindak dengan cepat, dan dalam masa 30 minit selepas pengambilan konsentrasi maksimum diperhatikan. Tindakan berlangsung sehingga 4 jam.

Kurangnya kesannya dengan penggunaan Paracetamol adalah sebab rayuan segera untuk bantuan perubatan.

Sekiranya anda ingin mengetahui cara merawat sakit tekak herpetik pada kanak-kanak, kami mencadangkan membaca penerbitan kami.

Artikel berikut akan memberitahu mengenai gejala dan rawatan pyelonephritis akut pada kanak-kanak.

Penyebab dan kaedah rawatan enuresis pada kanak-kanak dibincangkan secara terperinci dalam bahan ini. Ketahui lebih lanjut!

Borang dan komposisi pelepasan

Ubat ini boleh didapati dalam tablet 0.2 g dan 0.5 g (200 dan 500 mg). Borang ini disyorkan untuk kanak-kanak berumur lebih daripada 6 tahun kerana kemungkinan berlebihan.

Dibenarkan untuk digunakan dari 2 tahun, walaupun bentuk lain pada usia ini lebih baik.

Untuk sifat fizikal, ia putih tulen atau dengan krim, serbuk kristal berwarna merah jambu, yang larut dalam alkohol dan tidak larut dalam air.

Petunjuk

Ubat ini digunakan jika:

  • suhu telah meningkat kepada 38 ° C dan ke atas (umur sehingga 5 tahun), sehingga 38.5 ° C (umur selepas 5 tahun) dan berlangsung sekurang-kurangnya 4 jam;
  • aduan sakit gigi, sakit kepala, sakit otot.

Paracetamol berkesan dalam jangkitan virus (ARVI).

Ia juga digunakan untuk cacar air, campak, selesema, rubella, gigi, selepas kecederaan dan luka bakar.

Ia tidak membantu dengan jangkitan bakteria, komplikasi ARVI, kesannya adalah jangka pendek atau tidak hadir.

Contraindications

Senarai kontraindikasi adalah kecil berbanding dengan ubat lain. Ini termasuk:

  • intolerans individu;
  • umur sehingga 2 tahun;
  • penyakit saluran gastrousus dengan pembentukan ulser dan erosions, pendarahan gastrik, keradangan, pendarahan aktif;
  • patologi progresif buah pinggang, hati, bentuk yang tidak mencukupi untuk organ-organ ini;
  • intoleransi terhadap asid acetylsalicylic atau NSAID lain;
  • hiperkalemia (kalium tinggi dalam darah).

Berapa banyak dan bagaimana untuk memberi

Kursus maksimum rawatan ialah:

  • sehingga 6 tahun - 3 hari;
  • selepas 6 tahun - 5 hari.

Apa dos tablet Paracetamol diperlukan untuk kanak-kanak dan bagaimana untuk mengambil ubat dengan betul?

Apabila menetapkan dos tidak dibimbing oleh umur, dan berat badan bayi. 10-15 mg bahan aktif ditetapkan untuk 1 kg.

Oleh itu, satu dos tablet Paracetamol untuk kanak-kanak seberat 10 kg adalah 100-150 mg (0.1-0.15 g), atau 1 / 2-3 / 4 tablet dengan dos 200 mg (0.2 g).

Penerimaan berulang tidak boleh lebih awal dari 4-5 jam. 4-5 majlis dibenarkan sepanjang hari.

Dos harian selamat - sehingga 60 mg / kg badan. Ini bermakna seorang kanak-kanak yang beratnya 10 kg sehari tidak boleh diberi lebih daripada 3 tablet 200 mg.

Untuk remaja yang berumur lebih dari 12 tahun, yang beratnya melebihi 40 kg, dos tunggal maksimum ialah 1 g (5 tablet 0.2 g), setiap hari - 4 g (20 tablet 0.2 g).

Kaedah penggunaan, arahan khas

Bermakna memberi dalam. Selepas makan, ia perlu mengambil masa 1-2 jam, jika tidak penyerapan perlahan. Basuh dengan banyak air bersih. Sekiranya kanak-kanak kecil, tablet menjadi serbuk.

Paracetamol adalah alat ambulans yang tidak menyembuhkan, tetapi hanya menghilangkan manifestasi penyakit. Sekiranya anda tidak menghilangkan punca penyakit, suhu dan kesakitan akan kembali.

Apakah rawatan sinusitis yang berkesan dan selamat pada kanak-kanak? Jawapannya kepada soalan itu, lihat dalam artikel kami.

Gimnastik untuk mata dengan miopia pada kanak-kanak dibentangkan dalam penerbitan ini.

Semua butiran mengenai mononucleosis kronik pada kanak-kanak dan kaedah rawatan dan pencegahan, baca di sini.

Ciri-ciri penerimaan tetamu

Persoalan berapa dos paracetamol yang harus diberikan kepada anak dalam pil harus diselesaikan setelah berunding dengan doktor. Rawatan ini mengambil kira ciri kemasukan seperti:

  • jika terdapat penyakit hati, mengurangkan dos;
  • semasa menggunakan ubat lain yang anda perlukan untuk memastikan bahawa mereka tidak mengandungi paracetamol;
  • Jangan berikan produk berasaskan alkohol anak anda, kerana alkohol meningkatkan penyerapan dadah.

Berlebihan

Mengambil dadah dalam satu dos lebih daripada 150 mg / kg berat badan kanak-kanak menyebabkan teruk, dalam sesetengah kes - kerosakan hati yang teruk.

Berapa banyak parasetamol haruskah kanak-kanak berumur 6 tahun?

Paracetamol adalah antara ubat antipiretik yang paling popular di dunia. Dos pil paracetamol kanak-kanak berumur 6 tahun harus diketahui oleh setiap ibu, kerana ia adalah ubat yang akan membolehkan anda dengan cepat dan selamat menormalkan suhu badan untuk selsema dan penyakit lain.

Ubat ini mempunyai pelbagai jenis pelepasan dan dijual di farmasi di bawah nama perdagangan yang berbeza, tetapi anda perlu mengingati hanya prinsip pengiraan dos untuk kanak-kanak umur sekolah rendah dan teliti membaca arahan sebelum menggunakan ubat.

Kesan penggunaan dadah

Ubat antiradang digunakan secara meluas dalam pelbagai penyakit pada kanak-kanak dan orang dewasa. Doktor paling kerap menetapkan Paracetamol kepada anak-anak, kerana ia dianggap sebagai salah satu ubat tertua dan dipelajari, yang bermaksud ia sangat selamat. Ciri-ciri antipiretik dan analgesik ubat ini dijelaskan oleh pengaruh bahan aktif aktif pada pusat thermoregulation dan perantara radang, yang dihasilkan oleh tisu otak.

Kesan aplikasi itu datang dengan cepat (selepas 30 minit), jadi anda hanya perlu tahu berapa banyak paracetamol yang harus diberikan kepada kanak-kanak 6 tahun dan tegas mengikut arahan. Kelebihan penggunaan ubat ini termasuk:

  • keselamatan untuk kesihatan dan kesejahteraan kanak-kanak, walaupun dengan sedikit kelebihan satu dos yang dibenarkan;
  • kes-kes yang jarang berlaku akibat sampingan dari mengambil;
  • kekurangan kesan merosakkan pada membran mukus saluran gastrousus;
  • tiada kesan ke atas pertukaran air dan mineral di dalam badan;
  • kemungkinan penggunaan dari usia dini.
Ubat ini boleh didapati dalam bentuk lilin, tablet, syrup. Adalah dipercayai bahawa bentuk tablet paracetamol membolehkan anda menurunkan suhu lebih cepat, dan suppositori rektum paling baik digunakan semalaman.

Bila dan mengapa terpaksa memohon

Petunjuk utama untuk penggunaan Paracetamol pada kanak-kanak adalah peningkatan suhu badan. Gejala sedemikian mungkin berlaku pada penyakit berjangkit dan radang, tetapi tidak semestinya peningkatan suhu memerlukan penggunaan ubat. Sebelum anda memberi Paracetamol, anda perlu mengukur suhu badan secara tepat. Jika di atas 38.5 darjah, maka anda boleh memberi ubat anak anda. Kesannya akan muncul selepas 30-45 minit, suhu akan mula berkurang, keadaan kesihatan akan bertambah baik, sakit kepala dan kelemahan akan hilang.

Apa dos untuk memberi ubat

Apabila memilih dos ubat, anda mesti terlebih dahulu memberi tumpuan kepada berat bayi. Dos yang optimum ialah 10-15 mg setiap 1 kg berat setiap dos. Anda tidak boleh mengambil ubat lebih daripada 4 kali sehari, antara dos perlu mengambil masa sekurang-kurangnya 4-5 jam. Dos Paracetamol untuk kanak-kanak 6 tahun sehari tidak lebih daripada 1.5 g; jika dos ini melebihi, risiko kesan sampingan meningkat.

Ciri-ciri penggunaan pada kanak-kanak

Penggunaan dadah jangka panjang, terutamanya dalam kuantiti yang banyak, boleh menyebabkan kemudaratan yang tidak boleh diperbaiki kepada badan kanak-kanak. Oleh itu, seorang kanak-kanak Paracetamol berusia 6 tahun diberikan tidak lebih daripada 3 hari, dan jika keadaannya tidak kembali normal pada tempoh ini, maka anda harus berunding dengan doktor yang akan memilih rawatan yang lebih berkesan.

Ia juga penting untuk memastikan bahawa tiada tindak balas alahan terhadap ubat itu berlaku. Ubat dalam bentuk tablet harus berlaku dengan ketat selepas makan. Dos paracetamol dalam tablet adalah berbeza (0.2, 0.325, 0.5 g), jadi anda perlu mengambilnya mengikut berat bayi dan, jika perlu, bahagikan tablet ke bahagian-bahagian.

Perkara disahkan
Anna Moschovis adalah doktor keluarga.

Mendapati kesilapan? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter

Tablet paracetamol untuk kanak-kanak: dos, ulasan

Apabila suhu kanak-kanak meningkat, dadah pertama yang sering diberikan oleh ibu bapa ialah Paracetamol. Hari ini, setelah membaca arahan untuk digunakan, kami akan mengkaji perkara berikut: adakah mungkin untuk memberi tablet Paracetamol kepada kanak-kanak pada suhu, bagaimana untuk melakukannya dengan betul, dan bercakap tentang apa yang perlu dilakukan.

Borang pelepasan

Paracetamol dalam bentuk tablet yang dihasilkan oleh pelbagai pengeluar, supaya pada pembungkusan dapat dijumpai berbagai singkatan. Sebagai contoh: Paracetamol-LECT, Paracetamol-UBF, dan lain-lain. Bentuk ini adalah pil bulat saiz kecil, warna putih, tetapi dengan krim atau warna kuning. Mereka dibungkus dalam kertas atau lepuh plastik sebanyak 10 buah. dan dijual dalam kotak dalam kuantiti yang berbeza.

Komposisi

Komponen utama dan utama adalah bahan yang dipanggil - paracetamol. Jumlahnya adalah 200 mg atau 500 mg, jadi dadah dikeluarkan dengan dos yang berbeza. Tetapi komponen tambahan mungkin berbeza, bergantung kepada pengilang. Ini termasuk: povidone, gelatin, kanji, dll.

Prinsip operasi

Dalam arahan yang kita baca di bawah ini: apabila bahan utama memasuki perut, ia mula aktif diserap oleh membran mukus, memasuki aliran darah, tisu otak dan mula menjejaskan pusat kesakitan dan pusat thermoregulation. Di dalamnya, terima kasih kepada bahan utama, pengeluaran enzim cyclooxygenase disekat, kerana prostaglandin disintesis, oleh itu, rasa sakit dan suhu normal.

Walau bagaimanapun, ia tidak mempunyai sifat anti-radang, kerana paracetamol menghalang peroksidase selular dalam tisu periferi. Juga, ia tidak merengsakan membran mukus perut dan tidak menjejaskan metabolisme garam air di dalam badan.

Petunjuk

Menurut arahan penggunaan untuk kanak-kanak, penggunaan tablet Paracetamol adalah mungkin dalam kes berikut:

  • Sebagai cara mengurangkan haba yang mungkin berlaku di latar belakang vaksinasi, penyakit pernafasan akut dan influenza.
  • Sekiranya terdapat sindrom kesakitan yang kurang jelas di bahagian-bahagian tubuh yang berlainan (sakit kepala, sakit gigi, sakit tekak atau telinga, dll.).

Pada usia berapa ia dibenarkan untuk diambil

Ubat dalam tablet, seperti yang ditunjukkan dalam arahan rasmi, tidak digunakan untuk merawat kanak-kanak di bawah umur 6 tahun. Ini disebabkan oleh fakta bahawa serbuk kecil tidak dapat menelan pil, oleh sebab itu untuk karapuz, yang belum mencapai usia ini, mereka menggunakan bentuk ubat dalam bentuk penggantungan (sirap) atau lilin.

Kontra dan kesan sampingan

Seperti yang kita ketahui, memberikan Paracetamol dalam tablet kepada kanak-kanak setahun atau pada usia awal tidak digalakkan. Bagaimanapun, masih terdapat beberapa kontra, di mana ia tidak digunakan. Ini termasuk:

  • Kepekaan individu kepada komponen utama atau tambahan.
  • Kehadiran penyakit saluran gastrousus (ulser, hakisan).
  • Melembutkan pendarahan awal dinding saluran penghadaman.
  • Ketiadaan dehidrogenase glukosa-6-fosfat dalam badan.
  • Sekiranya terdapat proses patologi di buah pinggang, hati dan terdapat penyakit darah yang serius.

Sekiranya anda mengambil ubat tersebut secara tidak betul atau berlebihan, tindak balas berikut mungkin berlaku:

  • manifestasi alahan (ruam kulit dan gatal-gatal);
  • pelanggaran pembentukan darah;
  • gangguan hati, perut dan usus.

Arahan untuk kegunaan dan dos

Ubat ini boleh diberikan sehingga 3 kali sehari, sambil membahagikan dos harian sebanyak 3 kali. Dos paracetamol dalam tablet dikira dengan mengambil kira umur, jadi untuk kanak-kanak berumur 14 tahun - 200 mg boleh diberikan pada satu masa, untuk remaja berusia 14 tahun - dos tunggal ialah 500 mg. Selang minimum antara dos perlu sekurang-kurangnya 4 jam.

Adalah penting untuk diperhatikan di sini bahawa dos yang dipilih adalah sangat diperlukan dalam perkara ini, jika tidak berlebihan boleh terjadi, yang melibatkan banyak akibat negatif, jadi jangan ubat sendiri, tetapi sebaliknya berunding dengan doktor yang boleh menetapkan rawatan yang diperlukan dan mencukupi untuk bayi anda.

Berlebihan

Sekiranya berlebihan, gejala berikut mungkin berlaku:

  • sakit perut;
  • mual dan muntah;
  • kejang perut;
  • najis yang longgar;
  • kerosakan hati.

Dengan berlakunya dos berlebihan:

  • anemia;
  • neutropenia;
  • thrombocytopenia;
  • nefrotoxicity.

Sekiranya anda mempunyai simptom yang sama selepas mengambil ubat, anda perlu berjumpa doktor. Ini juga dinyatakan dalam arahan untuk digunakan.

Interaksi dengan bahan lain

  • Apabila mengambil pil Paracetamol, anda tidak perlu mengambil ubat-ubatan lain secara selari, yang mempunyai komponen ini, jika tidak terdapat risiko yang berlebihan.
  • Penerimaan barbiturat dalam gabungan dengan bahan ini mengurangkan kesan antipiretik yang kedua.
  • Ia tidak disyorkan untuk mengambil anticonvulsants pada masa yang sama, kombinasi ini meningkatkan kesan toksik pada hati.

Analog

Hari ini, terdapat banyak ubat, komponen utama Paracetamol. Sebagai contoh:

Terdapat juga ubat yang mempunyai kesan yang sama. Ini termasuk produk berasaskan ibuprofen:

Kadang-kadang, bergantung kepada keadaan, ubat-ubatan mungkin ditetapkan seperti:

Ubat-ubatan ini mempunyai sekatan umur, jadi berbahaya untuk menetapkannya kepada anak anda.

Ulasan

Kadang-kadang ulasan orang lain memainkan peranan penting dalam memilih satu atau ubat lain, jadi kami membaca ulasan tentang alat ini dalam tablet dan ingin menawarkan anda beberapa daripada mereka.

  • Pengguna Bonifa adalah ibu kepada tiga bayi dan sudah biasa dengan konsep "suhu tinggi" secara langsung. Doktor sentiasa mengaitkan pelbagai syrup dan, seolah-olah, Paracetamol adalah komponen utamanya. Dia berunding dengan doktor, mengenali arahan dan sekarang, jika kanak-kanak mempunyai demam, menggunakan pil, kerana mereka tidak mempunyai banyak komponen pembantu, yang mana sesetengah kanak-kanak mempunyai alahan, dan ubat dalam bentuk ini tidak kurang berkesan.
  • Anak pengguna marina84g30 berusia 5 tahun dan dia juga memberinya ubat yang sama dalam pil ketika suhu tubuhnya meningkat akibat penyakit. Alat ini berkesan dan tidak lebih buruk daripada analog mahal, perkara utama adalah memilih dos yang betul, dan ini akan membantu arahan untuk digunakan.
  • Tetapi dia tidak sesuai dengan anak-anak Helen, tidak mengalahkan panas, tetapi tidak membiarkan dia bangkit, jadi agak sukar baginya untuk memberi nasihat kepada orang lain.
  • Kanak-kanak Vera alah kepada komponen utama ubat ini, jadi anda perlu menggunakan ubat-ubatan lain, jadi jangan lupa bahawa setiap bayi adalah individu, jadi harus diberikan dengan berhati-hati, terutamanya untuk kali pertama.
  • Dina R. Juga berkongsi ulasannya. Ubat ini sentiasa dalam kit pertolongan cemas, kerana ia membantu mengatasi rasa sakit yang berlainan dan penyakit berjangkit pada peringkat awal bukan sahaja untuk orang dewasa, tetapi juga untuk yang paling kecil, perkara utama adalah menentukan dos yang diperlukan.

Video tentang bagaimana menangani suhu pada kanak-kanak

Apabila serbuk mengandungi gejala sedemikian, ibu bapa segera berlari ke farmasi dan meminta pil "sihir" atau sirap untuk mengatasi gejala yang tidak menyenangkan ini. Setelah menonton video ini, anda akan dapat mengetahui keadaan apa yang perlu disusun di dalam bilik, di mana kanak-kanak itu dan langkah-langkah apa yang perlu diambil terlebih dahulu, dan juga mengetahui apabila ia tidak bernilai menangguhkan untuk menghubungi atau melawat doktor.

Maklumat berguna

Sirap paracetamol juga dihasilkan untuk kanak-kanak, lebih mudah untuk diberikan kepada bayi, dan lilin. Seperti yang telah kita katakan, ubat ini mempunyai analog, seperti suppositori Efferalgun, yang membantu melindungi saluran pencernaan kanak-kanak, atau Efferalgun yang sama dalam bentuk sirap. Anda juga boleh membaca arahan ubat ini dan ulasan orang-orang yang telah menggunakannya dalam praktik dan berkongsi tanggapan mereka.

Cara memberi tablet paracetamol kepada kanak-kanak: dos yang betul

Antara cara yang popular untuk menangani demam dan rasa sakit pada kanak-kanak adalah pil, di mana paracetamol bertindak sebagai bahan aktif. Ia dianggap paling berkesan dan selamat untuk tubuh kanak-kanak.

Persediaan berasaskan parasetamol mempunyai tiga sifat utama: mereka melegakan demam, keradangan dan kesakitan.

  • Berjuang dengan suhu badan yang tinggi semasa selesema, ARVI atau selesema. Ia boleh diberikan kepada kanak-kanak berumur 2 bulan, selepas mengurangkan dos yang dibenarkan.
  • Menurunkan suhu bermula dengan cepat dan mempunyai kesan yang berkekalan - tidak ada peningkatan lagi.
  • Dalam sesetengah kanak-kanak, demam tinggi mungkin disertai dengan kekejangan. Paracetamol dibenarkan untuk gejala yang tidak menyenangkan ini.
  • Mengurangkan atau menghapuskan kesakitan. Sebagai contoh, gigi atau sakit kepala.
  • Secara selari, anda boleh memberi ubat lain. Nurofen sebagai bahan aktif mengandungi ibuprofen, jadi rotasi mereka dibenarkan.

Perlu diingat bahawa paracetamol hanya menghilangkan simptom penyakit ini, tetapi tidak dimaksudkan untuk rawatannya. Penyebab utama kesakitan atau demam harus dikenal pasti dan dirawat kanak-kanak dengan ubat lain.

Dos ubat

Paracetamol boleh didapati dalam tiga bentuk asas: lilin, pil dan syrup. Anda boleh membeli dengan cara farmasi, di mana bahan aktif dalam bentuk murni - contohnya, Panadol. Tablet Panadol, sebagai tambahan kepada bahan aktif, mempunyai natrium bikarbonat, yang mewujudkan persekitaran alkali dalam badan. Terima kasih kepada ini, Panadol bertindak lebih cepat.

Lilin

Mereka dimasukkan secara lurus - dalam dubur kanak-kanak itu. Sebelum prosedur itu, anda mesti terlebih dahulu mencuci tangan anda. Bayi meletakkan, menghidupkan sisinya, kaki yang kencang dan tekan mereka ke perut. Perlahan-lahan dan masukkan dengan teliti suppository itu. Bahan aktif diserap oleh dinding usus dan mempunyai kesan cepat pada suhu tinggi. Kanak-kanak sehingga tiga bulan, dos itu dipilih hanya oleh doktor.

Di farmasi, anda boleh mencari ubat berikut:

  • dari 3 bulan hingga setahun, lilin ditetapkan pada 0.08 gram;
  • dari 1 tahun hingga 3 tahun - 0, 17 gram;
  • dari 3 tahun hingga 6 - 0, 33 gram;
  • Bermula dari 6 tahun ke atas, dua supositori 0, 33 gram ditetapkan.

Jangan gunakan lebih daripada 4 lilin setiap hari.

Pil

Mereka dibenarkan untuk kanak-kanak dari dua tahun. Kanak-kanak diberikan ubat, sebelum hancur dan dicairkan di dalam air. Tablet paracetamol kanak-kanak datang dalam dos sebanyak 200 mg:

  • dari 2 tahun ke 6 melantik 1/2 tablet pada satu masa;
  • dari 7 hingga 12 tahun satu pil penuh dibenarkan;
  • Kanak-kanak berumur 12 tahun dibenarkan untuk memberi dua tablet pada satu masa.

Dalam sesetengah kes, borang ini boleh diambil dan kanak-kanak sehingga setahun. Terutama apabila ia datang kepada suhu yang sangat tinggi dengan kemunculan kram. Dalam kes sedemikian, penggunaan dadah dibenarkan dalam dos berikut:

  • dari lahir hingga 3 bulan, dos adalah 10 mg sekilogram;
  • dari 3 bulan hingga setahun, dos harian maksimum ialah 120 mg;
  • dari satu hingga dua tahun dos harian maksimum ialah 150 mg.

Sirup

Bentuk dosis ini mempunyai konsistensi cair dan rasa yang menyenangkan, sehingga anak-anak dapat dengan mudah menelannya. Sirap boleh diberikan dari dua bulan. Kadang-kadang doktor, memandangkan keadaan anak pada masa sakit, boleh menetapkan sirap pada minggu pertama kehidupan.

Kit ini termasuk dispenser jarum suntikan mudah atau sudu ukur, dengan jumlah tepat penggantungan diukur. Ubat tidak boleh dicairkan dengan air, lebih baik memberi anak minum selepas mengambilnya.

Dengan membahagikan jarum suntikan, dos yang tepat direkrut:

  • dari kelahiran hingga 6 bulan, dos tersebut dikira oleh doktor yang menghadiri;
  • dari 6 bulan hingga satu tahun, dos maksimum ialah 5 mg, minimum ialah 2.5 mg;
  • Sehingga 3 tahun, dos adalah 5 - 7.5 mg;
  • dari 3 hingga 6 tahun - dos maksimum ialah 10 mg;
  • dari 7 hingga 12 tahun - kira-kira 15 mg.

Ubat ini mula bertindak dalam masa 30 minit selepas pengambilan. Pada suhu tinggi, sirap memberi tidak lebih dari tiga hari. Sebagai ubat penghilang rasa sakit, dadah dibenarkan sehingga lima hari.

Analog daripada ubat Paracetamol ialah Panadol. Ia dibenarkan untuk kanak-kanak dari 3 bulan. Bayi Panadol boleh digunakan untuk melegakan demam, keradangan dan kesakitan. Anda juga boleh memohon selepas vaksinasi.

Ciri aplikasi

Sebelum memberi ubat kepada kanak-kanak, perlu berunding dengan pakar pediatrik. Dia akan menetapkan dos yang betul dan bercakap tentang peraturan kemasukan.

  • Dos ubat ini bergantung kepada umur dan berat badan kanak-kanak.
  • Tablet Paracetamol perlu diberikan untuk melegakan haba dengan selang 6 jam. Tidak lebih daripada empat kali sehari.
  • Pada kanak-kanak di bawah umur satu tahun, suhu harus diturunkan jika ia telah meningkat melebihi 38 darjah.
  • Jangan berikan paracetamol kepada bayi selama lebih dari tiga hari. Organ dalaman mereka belum terbentuk sepenuhnya, jadi beban tambahan dibuat pada hati.
  • Antipiretik sedemikian tidak sepatutnya diberikan untuk pencegahan.
  • Anak kecil mesti terlebih dahulu membubarkan pil di dalam air.
  • Anda tidak boleh menggunakan tablet yang direka untuk orang dewasa - tidak boleh menentukan dos secara tepat.
  • Nurofen mempunyai kesan yang lebih menjengkelkan pada perut daripada Panadol. Oleh itu, lebih baik berhenti pada ubat terakhir.

Tips untuk mengambil ubat-ubatan yang termasuk paracetamol

  • Terdapat pelbagai bentuk pelepasan bahan aktif ini. Ia boleh di lilin, syrup atau dalam bentuk penggantungan. Mereka paling sesuai untuk kanak-kanak di bawah umur satu tahun.
  • Untuk mengurangkan kesan berbahaya pada hati, anda harus memberi ubat tersebut selepas makan.
  • Satu dos sebanyak 150 mg sekilogram berat adalah berbahaya bagi tubuh kanak-kanak.
  • Overdosis boleh diakui oleh gejala berikut: kulit menjadi pucat, mual dan muntah muncul. Dalam kes ini, keperluan mendesak untuk mendapatkan nasihat doktor.

Kadang-kadang, apabila suhu tinggi dan sukar untuk dikurangkan, kanak-kanak ditetapkan dua ubat pada masa yang sama: Nurofen dan Paracetamol. Berikan ubat-ubatan ini, menjaga selang waktu. Nurofen bertindak dengan cepat dan kesannya lebih panjang.

Anda boleh menggabungkan Nurofen dengan paracetamol pada masa yang sama. Dalam kes ini, separuh dos diambil dari setiap ubat.

Contraindications

  • Jangan berlebihan penggunaan ubat dan kerap, yang menjejaskan fungsi hati. Terdapat loya, muntah.
  • Intoleransi individu terhadap komponen dadah. Reaksi alahan boleh berlaku.
  • Bagi kanak-kanak di bawah umur dua tahun, paracetamol perlu diberikan dengan berhati-hati - dadah boleh menyebabkan asma.
  • Anda tidak boleh memberikan dua ubat paracetamol pada masa yang sama. Ini akan menyebabkan keracunan badan. Boleh diberikan dengan antipyretik lain, contohnya, dengan Nurofen.
  • Berlebihan boleh berlaku jika selang antara ubat tidak diikuti. Lebih baik menggabungkan ubat dengan ubat-ubatan rakyat.
  • Ubat ini dikontraindikasikan dalam penyakit seperti anemia, hiperbilirubinemia, dan gangguan dalam buah pinggang dan hati.

Jika sekurang-kurangnya satu gejala muncul, maka ubat ini perlu diganti dengan yang lain. Nurofen jarang menyebabkan alahan dan menyebabkan kerosakan pada organ dalaman. Serta paracetamol, Nurofen boleh didapati dalam bentuk suppositori, tablet dan sirap.

Farmasi mempunyai banyak ubat yang mengandungi paracetamol. Panadol boleh didapati dalam tablet, lilin dan syrup. Panadol Baby dihasilkan khusus untuk anak-anak kecil.

Jangan lupa bahawa semua ubat perlu dijauhkan dari kanak-kanak. Adalah lebih baik untuk menyimpan ubat-ubatan untuk orang dewasa secara berasingan daripada kanak-kanak, agar tidak mengelirukan ubat-ubatan kerana peningkatan keseronokan semasa tempoh penyakit kanak-kanak.

Sebelum memberi paracetamol kepada anak, anda harus berunding dengan doktor anda. Ia adalah orang yang akan memberitahu anda apa yang lebih baik untuk memilih bentuk dos, sama ada untuk menggabungkannya dengan ubat antipiretik yang lain. Mengira dos yang tepat, dibenarkan. Hanya dengan mengikuti peraturan dan cadangan boleh mengurangkan kesan sampingan dan berlebihan.