Mengambil Paracetamol dengan asid acetylsalicylic

Rawatan

Ubat antipiretik dan analgesik adalah permintaan tinggi di kalangan penduduk semua negara di dunia. Permintaan khas dikesan pada Paracetamol dan asid acetylsalicylic, kerana ia adalah ubat-ubatan yang cukup berkesan dalam menyelesaikan masalah yang paling kecil dalam kehidupan seharian orang, dan mereka juga boleh dibeli di mana-mana farmasi dan mereka mampu.

Sebab yang paling biasa untuk menggunakan ubat ini:

  • sakit kepala, sakit gigi, sakit otot dan sendi;
  • pemburukan pelbagai penyakit kronik bertindak balas dengan baik untuk rawatan simptomatik dengan Paracetamol dan asetilsalicylic acid, kerana ubat-ubatan mempunyai kesan anti-radang pada tubuh;
  • hyperthermia pelbagai etiologi;
  • sejuk biasa.
Harus diingat bahawa kedua-dua ubat adalah cara untuk terapi gejala, tetapi mereka tidak menghilangkan punca masalah. Terutama ciri ini berlaku untuk Paracetamol, kerana asid asetilsalicylic mempunyai kesan yang lebih panjang pada tubuh manusia, dan dalam beberapa kes terdapat kesan terapeutik yang jelas. Sebelum menggunakan setiap ubat, anda perlu berunding dengan doktor anda dan baca dengan teliti arahan mengenai kesesuaian dan keselamatan penggunaan.

Penggunaan serentak Paracetamol dan Aspirin

Paracetamol dengan asid acetylsalicylic adalah sebahagian daripada ubat yang sangat berkesan untuk sakit kepala - Citramone, iaitu, tidak ada sekatan khusus dalam pengambilan sekali sahaja, tetapi pakar tidak menyarankan untuk melakukan ini. Gabungan ini boleh menjejaskan keadaan mukosa lambung. Mengganti mereka agak dibenarkan, lebih-lebih lagi, dalam situasi yang berbeza, setiap ubat mempunyai kesan yang lebih ketara.

Paracetamol (Paracetamol)

Paracetamol mengatasi masalah seperti:

  • virus hiperthermia atau bakteria;
  • sakit teruk dalam sakit tekak, gigi;
  • migrain, sakit kepala dari keletihan fizikal dan mental;
  • proses keradangan kronik di dalam badan.

Dengan selesema dengan kehadiran suhu badan yang terlalu tinggi pada peringkat awal, cadangan pakar termasuk asid acetylsalicylic ditambah Paracetamol, tetapi hanya dalam 1-2 hari pertama.

Acetylsalicylic acid (Acetylsalyclicaacid)

Asid Acetylsalicylic mempunyai kesan yang lebih luas pada tubuh manusia, iaitu, ia digunakan secara aktif dalam kes berikut:

  • artritis reumatoid;
  • miokarditis daripada penyakit berjangkit;
  • hyperthermia dalam proses keradangan etiologi virus dan berjangkit;
  • myositis, neuralgia, sakit kepala;
  • pencegahan penyakit akut iskemik (strok, serangan jantung, serangan iskemia sementara) kerana harta ubat untuk mengurangkan agregasi platelet darah.

Asid asetilsalicylic mempunyai persamaan ketara dengan Paracetamol dalam rawatan hiperthermia, tetapi dari segi kesannya terhadap organisma secara keseluruhan, ia berbeza dengan ketara dalam kesan dan titik pemakaian bahan aktif. Acetylsalicylic acid termasuk dalam semua protokol klinikal untuk rawatan dan pencegahan strok iskemia, serangan jantung dan emboli. Ia adalah bahan aktif utama dalam kumpulan ubat yang ditetapkan selepas pembedahan stenting dan bypass arteri koronari. Ia terkandung dalam banyak persiapan gabungan. Gabungan Aspirin, Paracetamol dan Kafein dalam perkadaran tertentu mencipta kesan analgesik yang sangat baik, yang berjaya digunakan untuk sakit kepala yang sengit.

Perkara disahkan
Anna Moschovis adalah doktor keluarga.

Mendapati kesilapan? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter

Bolehkah Paracetamol dan asid acetylsalicylic diambil bersama

Aspirin (acetylsalicylic acid) dan Paracetamol (acetaminophen) adalah ubat yang paling popular dalam kit pertolongan cemas rumah. Ini adalah dua ubat yang berbeza dari sekumpulan ubat anti radang nonsteroid (NSAIDs) yang sama.

Aspirin (acetylsalicylic acid) dan Paracetamol (acetaminophen) adalah ubat yang paling popular dalam kit pertolongan cemas rumah.

Ciri-ciri ubat

Parasetamol dan asid acetylsalicylic (ASA) dianggap sebagai ubat penghilang rasa sakit yang berkesan, ubat anti-radang dan antipiretik. Ubat mempunyai kelebihan dan kekurangan, mempunyai kontraindikasi yang berasingan, berbeza dengan mekanisme tindakan terhadap penyakit yang sama. Oleh itu, memilih antara kedua-dua ubat ini, perlu mengetahui sifat masing-masing.

Paracetamol

Narkotik bukan narkotik Paracetamol adalah ubat analgesik dan antipiretik, dan di negara Barat ia dipanggil Acetaminophen (dari komposisi kimia yang dikurangkan - para-asetilaminaminen). Petunjuk utama untuk pentadbiran adalah manifestasi demam dalam jangkitan dan keradangan.

Narkotik bukan narkotik Paracetamol merujuk kepada ubat analgesik dan antipiretik.

Alat ini ialah:

  • serbuk kristal putih (kurang krim);
  • mudah larut dalam air;
  • tidak larut dalam alkohol.
  • tidak melanggar proses metabolik dan organ pencernaan;
  • mempunyai ketoksikan yang rendah;
  • selamat untuk kanak-kanak.

Dengan penggunaan ubat yang berpanjangan boleh menyebabkan kesan sampingan berikut:

  • perubahan dalam fungsi sistem peredaran darah;
  • kerosakan ginjal toksik;
  • gangguan hati;

Risiko penyakit ginjal dan hati meningkat dengan alkohol.

Acetylsalicylic acid

ASA (acetylsalyclicaacid) mempunyai, selain sifat antipiretik dan analgesik, tindakan anti-radang. Bahan aktif acetylsalyclicaacid diarahkan secara tempatan ke tumpuan keradangan, yang memberikan hasil terapeutik yang baik.

ASA (acetylsalyclicaacid) mempunyai, selain sifat antipiretik dan analgesik, tindakan anti-radang.

  • memantapkan suhu;
  • berhenti keradangan;
  • mencegah penggumpalan darah;
  • berguna untuk reumatik, iskemia, endokarditis;
  • digunakan selepas pembedahan vaskular.

ASA mempunyai kesan sampingan dan kontraindikasi:

  • ubat itu adalah toksik;
  • sangat mencairkan darah;
  • meningkatkan risiko ulser gastrointestinal;
  • berlebihan boleh menjejaskan buah pinggang dan hati;
  • Aspirin ditetapkan dengan berhati-hati kepada kanak-kanak dan tidak digalakkan semasa kehamilan.

Aspirin ditetapkan dengan berhati-hati kepada kanak-kanak dan tidak digalakkan semasa kehamilan.

Apakah perbezaannya?

Terdapat sedikit tetapi perbezaan yang signifikan antara ASK dan Paracetamol:

  • Paracetamol lebih selamat untuk semua petunjuk;
  • Aspirin membuang demam lebih cepat dan mengekalkan kesannya lebih lama;
  • ASA digunakan dalam memerangi penyakit kardiovaskular (disebabkan oleh penipisan darah);
  • Paracetamol mempunyai aktiviti anti-radang yang rendah dan tidak menghilangkan gejala;
  • Aspirin mempunyai kesan yang lebih berkesan terhadap pengeluaran prostaglandin (penyembuhan, bahan anti-radang) di seluruh badan, dan Paracetamol hanya mempengaruhi otak (oleh itu ia menghilangkan haba dan kesakitan, tetapi tidak melegakan keradangan);
  • ASK adalah alergen yang lebih besar.

Bilakah Parasetamol dan asid acetylsalicylic diambil

Mekanisme tindakan kedua-dua ubat ini menghalang pengantara yang menyebabkan sakit, demam dan keradangan, hanya Paracetamol pada tahap sistem saraf pusat, dan Aspirin bertindak pada nidus itu sendiri. Oleh itu, kadang-kadang membenarkan pelantikan dana bersama. Dos gabungan Paracetamol dan Aspirin termasuk dalam tablet seperti Citramon.

Ubat ini mengandungi 3 bahan aktif:

Walaupun analgesik ini dijual di kaunter, lebih baik jangan mengambil ubat itu sendiri. Gabungan mereka boleh mencetuskan komplikasi yang serius. Selain itu, sebelum menggunakan ubat, perlu mengkaji arahan di mana petunjuk dan dos ditetapkan.

Dos gabungan Paracetamol dan Aspirin termasuk dalam tablet seperti Citramon.

Bila dan mengapa lebih baik tidak untuk menggabungkan

Lebih kerap, gabungan ubat-ubatan ini tidak masuk akal kerana mereka mempunyai kesan yang sama dan tidak meningkatkan kesan antara satu sama lain.

Penggunaan serentak hanya akan membawa kepada dua kali ganda beban pada badan.

Ubat tidak disyorkan untuk dicampur dengan:

  • penyakit mukosa;
  • masalah gastrointestinal;
  • pembekuan darah yang lemah;
  • penyakit hati dan buah pinggang.

Untuk penyakit buah pinggang dan hati tidak disyorkan untuk mencampurkan dadah.

Pendapat doktor mengenai kombinasi paracetamol dan asetilsalicylic acid

Doktor tidak sebulat suara berpendapat sama ada menggunakan gabungan analgesik ini dan mengenai setiap ubat secara berasingan. Ubat biasanya menunjukkan tanda amnya untuk digunakan (menyingkirkan demam, melegakan sakit kepala, mengurangkan keadaan yang berkaitan dengan selesema dan selsema). Tetapi, dengan mengambil kira pendapat ahli pediatrik, Paracetamol lebih baik dalam terapi, kerana asid Acetylsalicylic dikaitkan dengan risiko sindrom Reye (yang ditunjukkan pada kanak-kanak dari 4 hingga 12 tahun).

Doktor lain mengatakan bahawa hari ini Paracetamol tidak akan menerima apa-apa pengiktirafan bahawa ia harus dilarang untuk dijual, walaupun dengan preskripsi. Profesor farmakologi di University of Erlangen-Nurnberg (Jerman), Cai Brune, percaya bahawa walaupun kadar harian aketomonofen, sama dengan 4 g, boleh menyebabkan kerosakan hati yang teruk, dan kelebihan dua kali ganda adalah berbahaya dalam perkembangan kegagalan hati akut.

Doktor mengatakan bahawa hari ini Paracetamol tidak akan menerima pengiktirafan bahawa ia harus dilarang untuk dijual, walaupun dengan preskripsi.

Pelantikan Aspirin, pada pendapat saintis yang sama, hanya mungkin bagi pesakit yang mengalami masalah kardiovaskular, tetapi bukan sebagai ubat penahan sakit. Lagipun, kesan anestetik dadah hanya berlangsung beberapa jam, dan tindakan mencairkan darah - beberapa hari. Akibatnya, selalu terdapat risiko pendarahan yang bertambah, tidak semestinya.

Ulasan Pesakit

Irina, 32, Nickel

Saya suka Aspirin lagi. Saya tidak tahu bahawa kanak-kanak adalah kontraindikasi. Terima kasih atas pencerahan.

Anna, 40 tahun, Ufa

Komposisi Citramone digunakan untuk menjadi berbeza. Kini ia dipanggil Citramon-P. Ini bermakna dengan paracetamol.

Elena, 53 tahun, Moscow

Saya mengambil Aspirin setiap pagi. Dia membantu saya untuk memastikan kapal-kapal itu teratur. Tetapi buat kali pertama saya mendengar bahawa sakit gigi dihapuskan dengan cara ini.

Acetylsalicylic acid dan paracetamol pada masa yang sama dari sejuk

Bagaimana ubat bertindak ke atas badan

Paracetamol adalah ubat dari kumpulan anilida, yang mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan lemah analgesik.

Aspirin adalah ubat yang lebih kuat. Ia mempunyai kesan yang sama.

Metabolisme Paracetamol

Ubat menghalang sintesis prostaglandin, kerana ia mempunyai kesan ke atas cyclooxygenase. Narkoba bertindak pada reseptor yang melakukan impuls kepada otak. Jadi dia melegakan sensasi kesakitan dan mengurangkan suhu badan.

Metabolisme Aspirin

Komposisi ubat adalah asid asetilsalicylic yang aktif. Ia memberi kesan kepada thromboxanes, oleh itu mengapa sintesis prostaglandin perlahan. Oleh itu, tindakan ini lebih berkesan. Ubat ini digunakan untuk keradangan, bengkak, bengkak, terbentuk selepas kecederaan.

Ubat ini digunakan untuk keradangan, bengkak, bengkak, terbentuk selepas kecederaan.

Bertindak lebih cepat, kesannya berterusan untuk jangka masa yang panjang. Kesan sampingan adalah pendarahan dalaman, gangguan pencernaan. Ia mempunyai kesan penipisan pada darah, tidak menyebabkan bekuan darah.

Apabila mengambil aspirin dan paracetamol bersama-sama

Oleh kerana ubat-ubatan mempunyai kesan yang sama, penggunaan serentak mereka boleh berbahaya.

Selamat dianggap sebagai penggunaan Citramone: ubat ini mengandungi kedua-dua bahan, tetapi dalam dos yang kecil. Citramon sering dirawat untuk selesema, sakit kepala. Daripada suhu yang digunakan dan triad.

Citramon sering dirawat untuk selesema, sakit kepala.

Pentadbiran serentak boleh ditetapkan jika orang dewasa tidak mengurangkan suhu untuk masa yang lama. Untuk mengelakkan berlebihan, keracunan, perlu ubat alternatif. Adalah penting untuk menahan beberapa masa antara mengambil ubat-ubatan ini. Adalah disyorkan untuk berunding dengan doktor anda untuk memilih rejimen rawatan yang sesuai.

Bila dan mengapa lebih baik tidak untuk menggabungkan

Oleh kerana ubat-ubatan mempunyai kesan yang sama, penggunaan serentak mereka boleh menjejaskan keadaan orang yang sakit. Kesan sampingan mungkin berlaku kerana dos parasasamol dan salisilat tinggi. Terdapat beban berlebihan pada hati, buah pinggang.

Adalah disyorkan untuk menahan penggunaan kedua-dua ubat pada masa yang sama, jika terdapat sikap tidak toleran salah satu daripada mereka, kontraindikasi untuk mengambil mana-mana ubat. Aspirin tidak disyorkan untuk kanak-kanak. Gabungannya dengan alkohol dilarang sama sekali. Jangan gunakan kedua-dua bahan semasa mengandung, menyusu.

Doktor mengkaji mengenai gabungan aspirin dan paracetamol

Doktor mengesyorkan merawat gabungan ubat-ubatan dengan berhati-hati. Ia perlu untuk berunding dengan pakar sebelum memulakan terapi untuk pemilihan dos yang betul, rejimen ubat yang sesuai. Ubat-ubatan sendiri boleh merosakkan badan. Dalam kebanyakan kes, pentadbiran ubat-ubatan serentak tidak disyorkan.

Keserasian ubat

Ramai yang berminat sama ada Aspirin dan Paracetamol boleh digunakan bersama dan dalam apa kes-kes yang diperlukan. Untuk menjawab soalan ini, anda perlu memahami bagaimana ubat-ubatan ini menjejaskan tubuh manusia. Aspirin dan Paracetamol kedua-duanya termasuk dalam kumpulan ubat-ubatan anti-radang nonsteroid, tetapi mekanisme tindakan mereka agak berbeza antara satu sama lain. Paracetamol bertindak terutamanya pada tahap sistem saraf pusat dan mempunyai aktiviti anti-radang yang rendah, sedangkan Aspirin menghilangkan proses keradangan dengan baik dan boleh bertindak secara tempatan di tempat keradangan.

Biasa kepada kedua-dua ubat adalah kesan antipiretik dan analgesik. Paracetamol dan Aspirin adalah sebahagian daripada ubat sakit kepala yang popular seperti citramon. Pengambilan serentak Paracetamol dan Aspirin dalam komposisi Citramone mempunyai kesan terapeutik yang baik, bagaimanapun, satu tablet citramon mengandungi dos kecil ubat ini. Adalah mungkin untuk mengambil kedua-dua ubat bersama-sama dalam dos standard untuk meningkatkan kesan anti-radang, namun kombinasi ini boleh membawa kepada komplikasi yang serius lagi.

Ciri-ciri Paracetamol

Ubat tidak digunakan untuk analgesik narkotik, dan oleh itu tidak menyebabkan ketagihan dengan penggunaan yang berpanjangan. Ia digunakan:

  • dengan selsema;
  • pada suhu tinggi;
  • dengan simptom neuralgia.

Paracetamol dan Aspirin - ubat-ubatan yang mengurangkan demam, menghapuskan gejala kesakitan, menggantung proses keradangan.

Perbezaan utama ubat dari ubat lain adalah toksikitas rendah. Ia tidak menjejaskan mukosa gastrik, dan ia boleh digabungkan dengan ubat lain (Analgin atau Papaverine).

Analgesik mempunyai ciri-ciri:

  • ubat penahan sakit;
  • antipiretik;
  • anti-radang.

Ubat ini ditetapkan dengan adanya sensasi rasa sakit yang lemah atau sederhana dari asal yang berlainan. Petunjuk untuk kemasukan adalah:

  • peningkatan suhu badan (disebabkan penyakit virus, selsema);
  • sakit tulang atau otot (dengan selesema atau ARVI).

Paracetamol ditetapkan dengan adanya sensasi sakit yang lemah atau sederhana dari asal yang berlainan.

Alat ini diberikan, dan dengan kehadiran keadaan patologis seperti:

Bagaimana aspirin

Ini adalah ubat anti-inflamasi yang kuat yang bahannya aktif adalah asid acetylsalicylic. Dadah mempunyai ciri-ciri berikut:

  • menghapuskan gejala kesakitan;
  • melegakan bengkak selepas kecederaan;
  • membuang bengkak.
  1. Sifat antipiretik. Dadah, bertindak di pusat pemindahan haba, membawa kepada pembesaran saluran darah, menyebabkan berkeringat meningkat, mengurangkan suhu.
  2. Kesan anestetik. Narkoba bertindak pada mediator dalam bidang keradangan dan neuron otak dan saraf tunjang.
  3. Tindakan antiplatelet. Narkoba mencairkan darah, yang menghalang perkembangan darah beku.
  4. Kesan anti-radang. Kebolehtelapan saluran darah berkurang, dan sintesis faktor keradangan dihalang.

Apa yang lebih baik dan apakah perbezaan antara Paracetamol dan Aspirin

Apabila memilih ubat, pesakit perlu memberi tumpuan kepada sifat penyakit. Untuk penyakit virus, lebih baik minum Paracetamol, dan untuk proses bakteria, disyorkan untuk mengambil Aspirin.

Paracetamol adalah pilihan yang baik jika suhu diperlukan untuk kanak-kanak. Ia ditetapkan dari 3 bulan.

Untuk menghapuskan sakit kepala, lebih baik mengambil asid acetylsalicylic. Salisilat diserap lebih cepat dalam darah dan lebih berkesan melawan haba dan haba.

Perbezaan ubat adalah dalam kesannya pada badan. Aspirin mempunyai kesan terapi dalam fokus keradangan, dan Paracetamol bertindak melalui sistem saraf pusat.

Kesan anti-radang lebih jelas dalam Aspirin. Tetapi jika seseorang menderita penyakit perut atau usus, seseorang itu seharusnya tidak mengambil asid acetylsalicylic.

Dalam penyakit virus, lebih baik meminum Paracetamol.

Kesan gabungan Paracetamol dan Aspirin

Untuk mengambil 2 dadah pada masa yang sama bukan sahaja tidak praktikal, tetapi juga berbahaya kepada kesihatan. Meningkatkan beban pada hati dan buah pinggang, dan ini boleh mengakibatkan keracunan.

Kedua-dua bahan tersebut adalah sebahagian daripada citramone, tetapi kepekatan mereka dalam ubat ini kurang. Oleh itu, mengambilnya dalam kes sedemikian adalah mungkin.

Petunjuk dan kontraindikasi untuk kegunaan serentak

Aspirin adalah ubat pengurangan haba. Selalunya ia digunakan dalam kardiologi, termasuk ditetapkan untuk reumatik.

Paracetamol adalah ubat yang tidak berbahaya untuk menghilangkan demam, sakit.

Kontraindikasi untuk Aspirin adalah:

  • gangguan perut;
  • asma bronkial;
  • kehamilan;
  • tempoh makan;
  • alahan;
  • pesakit berumur sehingga 4 tahun.

Paracetamol dikontraindikasikan dalam kekurangan buah pinggang atau hati.

Cara mengambil Paracetamol dan Aspirin

Mana-mana ubat perubatan boleh membahayakan tubuh. Atas alasan keselamatan, anda tidak perlu mengubat sendiri, tetapi anda harus menghubungi pakar yang akan memilih pilihan rawatan yang sesuai.

Overdosis sering menyebabkan kerusakan badan, yang ditunjukkan oleh gejala keracunan ringan dalam bentuk mual atau muntah.

Dengan sejuk

Untuk rawatan selesema, pilihan terbaik adalah Aspirin. Oleh kerana komponen aktifnya, badan termoregulasi badan bertambah baik. Ubat ini dimakan selepas makan, dan dos hariannya adalah 3 g. Jeda antara dos adalah 4 jam.

Paracetamol boleh diambil sehingga 4 g sehari. Jeda antara dos perlu sekurang-kurangnya 5 jam.

Sakit kepala

Dos bergantung kepada tahap kesakitan. Dos harian tidak boleh melebihi 3 g.

Parasetamol tablet sehingga 500 mg diambil 3-4 kali sehari. Digunakan selepas makan.

Mengantuk adalah kesan sampingan dadah.

Untuk kanak-kanak

Memberi kanak-kanak Aspirin adalah dilarang sama sekali, kerana ubat boleh menyebabkan pembengkakan otak.

Dos Paracetamol dikira berdasarkan berat badan kanak-kanak. Ubat ini diminum 2 jam selepas makan. Dibersihkan dengan air.

Bolehkah saya Ambil Aspirin Selepas Paracetamol?

Teknik ini mungkin jika dewasa tidak jatuh dalam masa yang lama. Untuk mengelakkan berlebihan, lebih baik tunggu beberapa lama selepas mengambil ubat pertama.

Kesan sampingan

Kesan sampingan boleh:

  • mual;
  • mengantuk;
  • anemia;
  • reaksi alahan.

Pendapat doktor

Doktor percaya bahawa ubat-ubatan ini harus dirawat secara bijak. Adalah lebih baik untuk mengambil mereka mengikut cadangan pakar yang akan menetapkan rejim dos dan rawatan yang betul untuk pesakit.

Keserasian Aspirin dengan Paracetamol

Keserasian ubat

1 Bagaimana untuk menjejaskan badan

Ketiga-tiga ubat ini mempunyai kesan analgesik dan antipiretik, dengan itu menghilangkan gejala-gejala sakit badan yang sejuk, sakit atau sakit yang teruk.

Analgin, Paracetamol dan Aspirin dianggap ubat yang paling biasa dengan kesan yang sama.

Analgin

Ini adalah alat yang berkesan yang terdapat dalam beberapa bentuk dos - tablet dan penyelesaian untuk suntikan. Bahan aktif utama adalah natrium metamizol. Ia mempunyai kesan anti-radang analgesik dan lemah.

Aspirin

Aspirin adalah asid acetylsalicylic. Ia mempunyai pelbagai kesan pada badan: menurunkan suhu, mengurangkan haba, keradangan, mencegah jangkitan. Bahan ini digunakan secara aktif dalam penyakit kardiovaskular, mengalir darah.

Paracetamol

Bahan aktif ubat adalah paracetamol komponen antipiretik. Ini adalah sebatian kimia yang mempunyai kesan anti-radang yang kuat. Ia digunakan untuk sakit kepala, otot, artikular, pergigian, sakit haid.

Kesan penggabungan dadah antipiretik

Menggabungkan Paracetamol, Analgin dan asid Acetylsalicylic tidak wajar, tetapi mungkin. Bersama-sama mereka digunakan hanya dalam kes-kes keperluan melampau dan seperti yang ditetapkan oleh doktor. Metamizol menyumbang kepada perkembangan banyak tindak balas yang merugikan, risiko yang semakin meningkat dalam kombinasi dengan aspirin. Untuk menurunkan suhu, disyorkan untuk menggunakan ubat yang berbeza. Iaitu, jika anda mula mengambil "acetylka", maka selepas 4 jam lebih baik menggunakan ubat lain, Paracetamol atau Ibuprofen.

Paracetamol, Analgin dan Acetylsalicylic acid digunakan seperti yang diarahkan oleh doktor.

3 Indikasi untuk digunakan

Persiapan digunakan dalam kes berikut:

  • suhu badan tinggi;
  • proses keradangan yang disebabkan oleh penyakit berjangkit atau pembedahan;
  • sakit kepala, sakit gigi;
  • sakit sendi dan otot.

Dos yang ditetapkan oleh pakar, bermula dari umur pesakit, jenis penyakit dan kehadiran patologi kronik.

4How untuk bersama-sama

Bersama-sama, anda hanya boleh menggunakan seperti yang diarahkan oleh doktor anda jika ubat antipiretik yang lain tidak memberikan hasil yang diinginkan. Lebih berkesan untuk mengambil dalam bentuk suntikan.

5 arahan khas untuk penggunaan Analgin, Paracetamol dan Aspirin.

Dewasa boleh menggabungkan ubat pada suhu yang terlalu tinggi, mengambil dos tunggal.

Kehamilan dan penyusuan

Semasa membawa bayi dan menyusu, tidak mungkin menggunakan asid asetilsalicylic bersama metamesol dan paracetamol.

Semasa mengandung, anda tidak boleh menggunakan Aspirin dengan Analgin dan Paracetamol.

Umur kanak-kanak

Ia sangat tidak diingini untuk menggunakan kombinasi ubat untuk kanak-kanak. Terdapat banyak ubat lain yang direka khas untuk tubuh kanak-kanak. Jika paracetamol dan ibuprofen tidak menghancurkan suhu, anda boleh memberikan campuran 1/6 bahagian Analgin dan 1/6 bahagian Aspirin semalaman. Gabungan ini boleh diberikan kepada kanak-kanak 1 kali. Apabila anda masuk semula boleh memulakan masalah kesihatan.

Sekiranya suhu tinggi, adalah lebih baik untuk kanak-kanak menggunakan triad - Analgin, Dimedrol dan No-Shpa.

Umur maju

Pada usia tua, anda boleh menggabungkan ubat-ubatan untuk menurunkan suhu satu kali sekiranya tiada penyakit jantung kronik. Pada waktu malam untuk ½ tablet.

Pada usia tua, Analgin, Paracetamol dan Aspirin boleh digunakan sekali untuk mengurangkan suhu.

6 Kesan Sampingan Analgin dengan Paracetamol dan Aspirin

Pengambilan gabungan paracetamol, asid acetylsalicylic dan metamizole natrium boleh menyebabkan beberapa kesan yang tidak diingini:

  • reaksi alahan, yang ditunjukkan oleh gatal-gatal, urticaria, keradangan kulit;
  • serangan bronkitis, edema pulmonari, pembengkakan tisu saluran pernafasan;
  • berlakunya perdarahan dalaman, rupa hematomas;
  • penurunan suhu dan keletihan.

7 Kontra untuk penggunaan Analgin dengan Paracetamol dan Aspirin

Anda tidak boleh menggunakan gabungan ubat-ubatan dalam kes berikut:

  • intoleransi individu terhadap komponen;
  • gangguan hati;
  • kegagalan buah pinggang;
  • penyakit saluran gastrousus, pancreatitis, cholecystitis;
  • asma bronkial dan aspirin;
  • kegagalan jantung yang teruk;
  • penyakit darah - anemia, leukopenia.

Sekiranya berlaku pelanggaran hati tidak boleh menggunakan kombinasi Analgin, Paracetamol dan Aspirin.

Sebelum menggunakan ubat yang dijelaskan, anda perlu berunding dengan pakar, kerana Ubat-ubatan sendiri mungkin berbahaya kepada kesihatan.

8 Gabungan Analgin dan Aspirin dengan Ubat-ubatan lain

Tidak mustahil untuk menggabungkan metamezol dan aspirin dengan agen antipiretik yang lain, ia juga dilarang untuk meminum vitamin C dengannya.

Membandingkan Paracetamol dan Acetylsalicylic Acid

Ramai orang bimbang sama ada Paracetamol atau asid Acetylsalicylic harus dipilih. Mereka berdua adalah antara ubat-ubatan anti-radang.

Sama atau tidak?

Asid Acetylsalicylic - bahan aktif utama, yang terdapat dalam Aspirin. Nama dagang:

  • Aspirin;
  • Upsarin;
  • Thrombopol;
  • Bufferin;
  • Aspicore;
  • Aspickard;
  • Aspinate.

Asid Acetylsalicylic mengurangkan suhu semasa influenza, SARS.

Ini adalah 2 ubat yang berbeza. Yang pertama ialah ubat antipiretik yang mempunyai kesan anti-radang. Ia menjejaskan saluran darah dan ditetapkan oleh doktor dalam rawatan komplikasi pada pesakit yang menjalani stroke iskemia.

Yang kedua adalah ubat yang merendahkan suhu semasa selesema, ARVI. Ia mempunyai kesan analgesik.

Apakah perbezaan dan keserupaan antara asid paracetamol atau acetylsalicylic?

  • membantu menghilangkan sakit kepala dan kesakitan yang lain;
  • mengurangkan suhu;
  • Kesan sampingan - kerosakan pada hati.

Perbezaan antara ubat:

Apa yang lebih baik untuk diambil: Paracetamol atau asid asidlalicylic?

Aspirin dianggap ubat yang paling berkesan yang menurunkan suhu badan, tetapi Paracetamol adalah yang paling selamat. Oleh itu, disarankan untuk mengambil Paracetamol dengan demam tinggi, sakit kepala dan gejala pertama selesema.

Ulasan doktor

Valery, 42, Oryol: "Saya menetapkan Paracetamol dalam kes virus, penyakit bakteria pesakit, sakit sendi dan gigi serta penyakit berjangkit dan inflamasi. Dadah boleh diberikan kepada kanak-kanak. "

Victoria, 34, Kaluga: "Acetylsalicylic acid membantu melegakan gejala, tetapi tidak menyingkirkan penyakit ini. Ia hanya menimbulkan kejadian selesema, juga menyebabkan gangguan gastrik. Ia dilarang untuk mengambilnya semasa hamil. "

Svetlana, 27, Krasnoyarsk: "Disebabkan oleh sifatnya, Aspirin membantu mengurangkan demam sebanyak 7-8 jam, dan kesakitan menjadi 5-6 jam."

Ivan, 52 tahun, Voronezh: "Saya bekerja sebagai ahli terapi. Saya menetapkan kedua-dua ubat untuk pesakit untuk mengurangkan kesakitan. "

Ulasan Pesakit untuk Asid Paracetamol dan Acetylsalicylic

Pavel, 31, Penza: "Pada gejala pertama sejuk, saya mengambil Aspirin. Suhu jatuh dalam setengah jam. Ia adalah ubat yang murah, terdapat di mana-mana farmasi. Saya mengambil 1 tablet sehari selepas makan, basuh dengan air suam. "

Cinta, 37 tahun, Magnitogorsk: "Saya membaca bahawa Aspirin berbahaya kepada tubuh. Sekarang saya hanya menggunakan Paracetamoli sebagai ubat penahan sakit. "

Irina, 25, Moscow: "Paracetamoli adalah ubat yang berkesan dan murah yang menghilangkan sakit kepala. Doktor itu menetapkannya semasa mengandung dan semasa menyusu. "

Peter, 36, Vologda: "Saya menurunkan suhu hanya dengan bantuan Paracetamol. Ubat ini dengan kuantiti minimum kesan sampingan ".

Bolehkah saya mengambil Aspirin dan Paracetamol pada masa yang sama?

Ubat antipiretik digunakan untuk mengurangkan suhu badan. Kadang-kadang satu bahan tidak mencukupi, dan doktor menggunakan gabungan beberapa ubat. Pertimbangkan aspirin dan paracetamol, kesan intraselular, tanda-tanda dan kontraindikasi.

Tindakan Aspirin

Aspirin adalah ubat dari pengeluar Jerman Bayer. Alat ini tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroidal. Bahan aktif aktif - asid acetylsalicylic - mempunyai spektrum tindakan yang luas:

  • melegakan keradangan osteochondrosis serviks, arthritis, arthrosis dan penyakit lain tulang dan tulang rawan;
  • mengurangkan ketidakselesaan semasa haid, pergigian atau sakit kepala;
  • menurunkan suhu badan;
  • mencairkan darah, meningkatkan peredaran.

Ubat ini digunakan secara meluas di semua cabang perubatan. Ia dihasilkan dalam bentuk tablet, tetapi terdapat banyak analog dalam bentuk dos lain yang digunakan pada suhu, keradangan, sakit, atau penyakit sistem kardiovaskular.

Tindakan Paracetamol

Ubat ini berdasarkan komponen paracetamol yang sama. Ini adalah alat terkuat yang digunakan untuk mengurangkan demam dan mengurangkan kesakitan semasa demam, kecederaan dan proses patologi lain dalam tubuh.

Paracetamol semasa penyerapan memberi kesan kepada pusat otak yang bertanggungjawab terhadap persepsi sakit. Di samping itu, molekul ubat menjejaskan sintesis prostaglandin, yang bertanggungjawab untuk menaikkan suhu, kerana ubat itu dengan cepat menghilangkan demam yang tinggi.

Ubat tidak menyembuhkan demam, selesema, selesema dan lain-lain penyakit berjangkit, dan juga tidak mempunyai tindakan antivirus dan antibakteria, oleh itu tidak dianjurkan untuk mengambilnya untuk rawatan.

Apa yang lebih baik dan apa perbezaan antara Aspirin dan Paracetamol

Tindakan kedua-dua ubat ini agak sama, tetapi perbezaannya ialah Paracetamol bertujuan untuk mengurangkan suhu badan, dan Aspirin mengurangkan kesakitan.

Bolehkah saya mengambil Aspirin dan Paracetamol pada masa yang sama?

Sebelum ini ia dipercayai bahawa penerimaan bersama kedua-dua dana ini menyumbang kepada pengurangan suhu yang tinggi. Jadi, tetapi di samping manfaat gabungan ubat-ubatan mempunyai banyak kesan sampingan yang memberi kesan negatif terhadap kerja-kerja hati, buah pinggang dan saluran gastrousus. Oleh itu, doktor menggunakan gabungan ini hanya dalam keadaan kecemasan.

Petunjuk untuk kegunaan serentak

Suhu badan yang tinggi dan demam tinggi yang disebabkan oleh penyakit berjangkit. Dengan penggunaan tunggal jangan takut akan kesan sampingan, kerana mereka muncul hanya apabila terkumpul dalam proses penerimaan sistematik.

Bagaimana untuk mengambil Aspirin dan Paracetamol bersama-sama

Sekiranya penyingkiran haba kecemasan, cara paling kerap digunakan dalam bentuk penyelesaian untuk pentadbiran intramuskular. Dalam bidang perubatan, terdapat konsep "triad" - gabungan 3 ubat-ubatan, dengan menggunakan kesannya segera dan mempunyai kesan yang berpanjangan. Selain Aspirin dan Paracetamol, Analgin atau No-Spa digunakan untuk melegakan spasme vaskular. Dos ditentukan secara individu, standard ialah 2 mg setiap ejen.

Paracetamol dan asid acetylsalicylic: yang lebih baik

Penggunaan paracetamol dalam penyakit virus pernafasan

Paracetamol lebih disukai untuk digunakan sebagai febrifuge dalam kes hiperthermia teruk (dari 38 ke atas), kerana sifat antipiretiknya dinyatakan dengan jelas di kalangan wakil ejen farmakologi lain dari kumpulan anti-radang nonsteroid. Sekiranya suhu itu semestinya dikurangkan kepada markah yang lebih mencukupi yang tidak mengancam kehidupan pesakit, paracetamol akan membantu sebaik sebelum ambulans tiba.

Bentuk pelepasan dalam pasaran farmakologi moden:

  • Tablet, dibungkus dalam lepuh 6 atau 10 keping dalam dos 500 mg atau 300 mg (dos kanak-kanak), dibungkus dalam pembungkusan kadbod
  • Sirap 2.5% untuk kanak-kanak 50 ml setiap pek
  • Suspensi 2.5% dalam 100 ml setiap pek
  • Suppositori rektum juga mempunyai kesan sistemik, tetapi kurang terdedah untuk merengsakan saluran pencernaan, menunjukkan kesan terapeutik mereka lebih cepat kerana penembusan yang lebih cepat ke dalam peredaran sistemik.

Terdapat juga gabungan bentuk pelepasan, yang mengandungi beberapa bahan aktif, seperti citramon. Komposisi ubat ini adalah sebagai tambahan kepada asid paracetamol asetilsalicylic dan kafein. Kesimpulannya, komponen ini menunjukkan kesan sinergi. Ia juga menarik untuk mengetahui bahawa dos bahan dalam dadah tersebut lebih rendah daripada monodrugs. Dalam tablet, gabungan paracetamol dan aspirin adalah kira-kira separuh seperti dalam agen mono konvensional, tetapi ini tidak bermakna bahawa mereka harus mabuk lebih daripada biasa, jika tidak ada risiko yang berlebihan, jadi anda tidak perlu menggandakan beban untuk hati.

Penggunaan asid acetylsalicylic

Penerimaan paracetamol dan aspirin mempunyai petunjuk yang sama, serta cara lain untuk mengurangkan suhu, tetapi masih terdapat perbezaan yang jelas dalam persiapan ini. Asid Acetylsalicylic mempunyai kesan analgesik, lebih ketara, dan pada masa yang sama meningkatkan risiko pendarahan. Hakikatnya adalah aspirin yang tidak disebarkan secara klasik, dalam kuantiti yang kecil (sehingga 150 mg setiap hari), membantu menghalang lekatan platelet dan darah tebal, dan dalam dos 300 mg sehari ia secara berkesan mengecilkan dan mengurangkan manifestasi penyakit virus akut. Aspirin dalam dos yang lebih tinggi, kira-kira 500 mg, tidak teruk mengetuk suhu tinggi, tetapi masih dianggap lebih berkesan dalam keadaan ini, paracetamol, kerana ia lebih selamat, walaupun agak lemah dalam kekuatan.

Bolehkah saya mengambil ubat ini bersama-sama? Bersama-sama, mereka boleh diambil, terutama sebagai sebahagian daripada tsitramona yang sama, tetapi kegagalan untuk mematuhi rejimen dos boleh menyebabkan kesan sampingan dalam bentuk sakit perut dan perubahan dalam pembekuan darah. By the way, paracetamol tidak menjejaskan sifat rheologi darah, oleh itu ia lebih selamat untuk rawatan ARVI. Apa lagi ubat lain untuk mengurangkan suhu tanpa kesan sampingan yang ketara? Sebagai tambahan kepada asid acetylsalicylic dan paracetamol, asid ibuprofen dan mefenamic mempunyai sifat antipiretik.

Kedua-dua ubat tidak menghalang dan tidak merangsang sistem pembekuan darah, tidak mempunyai kesan negatif seperti perut seperti aspirin, dan tidak mempunyai kesan toksik pada hati sebagai paracetamol. Terdapat bukti bahawa ibuprofen boleh diambil oleh kursus lama, kerana ia adalah salah satu ubat anti-radang bukan steroid yang paling ringan. Asid Mefenamic, antara lain, juga mempunyai sifat imunomodulator, merangsang pengeluaran interferon.

Bolehkah saya minum paracetamol dengan aspirin (asid acetylsalicylic) bersama-sama?

Pada dasarnya, adalah mungkin. Lagipun, kedua-dua paracetamol dan asid acetylsalicylic terkandung dalam citramone dan citropack yang sama. Walau bagaimanapun, dalam ubat ini, dos bahan adalah lebih rendah daripada tablet paracetamol dan aspirin secara berasingan. Tetapi saya tidak fikir jika anda mengambil tablet aspirin dan parasetamol, sebarang kesan sampingan akan berlaku.

Adalah mungkin untuk menggunakan paracetamol bersama asid asetilsalicylic (aspirin) bersama-sama, tetapi masih tidak disyorkan untuk melakukan ini, kerana keberkesanannya belum terbukti. Iaitu, jika anda ingin menurunkan suhu, sebaiknya minum terlebih dahulu, contohnya paracetamol, dan masa depan aspirin.

Tetapi untuk meningkatkan kesan analgesik, paracetamol boleh digunakan dalam kombinasi dengan aspirin. Jangan lupa tentang dos tunggal ubat yang disyorkan untuk mengelakkan berlebihan.

Anda boleh minum aspirin dengan paracetamol, anda boleh. Tetapi saya tidak pernah berbuat demikian. Aspirin sentiasa menyakitkan perut. Paracetamol mengetuk suhu, saya hanya menguruskan satu ubat. Sekiranya terdapat keperluan yang kuat untuk minum 2 ubat sekaligus, saya meminumnya dengan makanan, dengan bubur oatmeal, sebagai contoh.

Tiada kontraindikasi untuk penggunaan serat aspirin dan paracetamol secara serentak, tetapi adakah anda memerlukan dua ubat analgesik antipiretik, tidak ada yang menyembuhkan penyakit itu sendiri, tetapi hanya membantu untuk bertahan dalam proses keradangan, mengetuk panas? Jawapannya jelas. Untuk perut, bahan kimia berlebihan tidak baik, mengetuk demam dengan sendirinya hanya berfungsi untuk memudahkan perjuangan tubuh terhadap jangkitan. Kanak-kanak di bawah umur 12 tahun tidak menetapkan aspirin. Pada orang dewasa, kombinasi asid acetylsalicylic dan paracetamol digunakan dalam kes di mana peningkatan dalam dos aspirin tidak diingini, dan suhu mesti dikurangkan.

Kedua-dua ubat ini secara bebas mempunyai kesan yang baik pada tubuh, tetapi selain manfaat dalam proses anti-kemurungan ada tolak, yang membawa seseorang ke penyakit saluran gastrointestinal. Tetapi kesan pada badan kedua-dua ubat sekaligus meningkatkan proses anti-kemurungan, tetapi pada masa yang sama, kesan pada perut.

Oleh itu, untuk dos pemuatan, anda boleh mengambil dua ubat sekaligus, tetapi kemudian merawat perut, dan sekurang-kurangnya mereka tidak boleh dimakan dengan perut kosong, anda perlu makan dengan baik.

Anda boleh menggabungkan dua ubat ini, jika terdapat keperluan seperti itu.

Tablet Citramona, contohnya, mengandungi kedua-dua aspirin dan paracetamol.

Tetapi pastikan terlebih dahulu makan supaya perut boleh mengambilnya lebih mudah dan bifidobakteria tidak akan membahayakan. Mereka mabuk dalam kursus.

Umumnya, aspirin atau paracetamol juga tidak disalahgunakan.

Aspirin masih diresepkan untuk orang dewasa, dan kanak-kanak disyorkan untuk mengambil Paracetamol. Aspirin dan Paracetamol mempunyai kesan antipiretik, tetapi Paracetamol lebih lembut.

Aspirin mempunyai spektrum tindakan yang lebih luas, oleh itu, tidak perlu memberi beban ganda pada organ dalaman, sambil mengambil dua pil yang berbeza sekaligus. Jangan kos untuk melakukan dua dalam satu, lebih baik sekali di bawah dua identik.

Saya tidak pernah menemui larangan pada penerimaan serentak aspirin dan paracetamol. Satu sama lain, kedua-dua ubat ini tidak mengganggu. Tetapi tidak setiap perut bertoleransi aspirin, terutama dalam bentuk tablet. Sekiranya gastritis tersedia, maka lebih baik hanya untuk melekatkan paracetamol atau merujuk kepada doktor untuk temujanji yang mencukupi untuk keadaan.

Ia mungkin, mereka mempunyai mekanisme tindakan yang berbeza, dan bersama-sama mereka akan meningkatkan kesan antipiretik antara satu sama lain. Adalah dinasihatkan untuk menggabungkan apabila satu ubat tidak dapat menurunkan suhu. Dan kesan sampingan akan kurang daripada dua kali ganda dos ubat yang sama!

Ia mungkin, hanya tidak masuk akal untuk mengambil dua ubat kelas yang sama. Jika matlamatnya adalah untuk memanjangkan kesan antipiretik paracetamol, maka lebih baik menggunakan sesuatu dari antihistamin, seperti diphenhydramine, suprastin, dll.

Dan jika anda minum 2 paracetomol dan 2 acetyl sekaligus pada suhu 37 dan 7 apa yang akan berlaku?

Dan saya memberitahu anda bahawa TIDAK! Saya memegang abstrak saya untuk paracetamol, bahagian INTERACTIONS dengan UBAT LAIN, di mana ia ditulis dalam hitam dan putih yang: "apabila diambil dengan ubat anti-radang bukan steroid, termasuk SALICILATES, kesan nefrotoksik paracetamol meningkat. - keupayaan beberapa bahan kimia (termasuk dadah) mempunyai kesan toksik, yang dicetuskan oleh kerosakan ginjal Dan apa salisilin? Asid salisilik - 2-hydroxybenzoic atau asid fenolik, C? H? COOH, kristal tidak berwarna, larut dalam etanol, diethyl eter dan lain-lain pelarut organik polar, tidak larut dalam air Terisolasi dari kulit willow oleh ahli kimia Itali Rafael Piria dan kemudian disintesis olehnya.

Dari sini saya membuat kesimpulan yang menggunakan aspirin membawa kepada kerosakan buah pinggang. Saya tidak mengesyorkan penggunaan secara serentak kedua-dua ubat ini.

Acetylsalicylic acid + Kafein + Paracetamol (Acetylsalicylic acid + Kafein + Paracetamol)

Kandungannya

Nama Rusia

Nama Latin bahan Acetylsalicylic acid + Kafein + Paracetamol

Kumpulan farmakologi Asid Acetylsalicylic + Kafein + Paracetamol

Klasifikasi nosologi (ICD-10)

Artikel klinikal dan farmakologi tipikal 1

Tindakan farmaseutikal Ubat gabungan. ASA mempunyai kesan antipiretik dan anti-radang, mengurangkan kesakitan, terutamanya disebabkan oleh proses keradangan, dan juga secara sederhana menghalang pembentukan platelet dan pembentukan thrombus, meningkatkan peredaran mikro dalam fokus keradangan. Kafein meningkatkan keceriaan refleks dari saraf tunjang, merangsang pusat pernafasan dan vasomotor, melancarkan saluran darah otot rangka, otak, jantung, buah pinggang, mengurangkan agregasi platelet; mengurangkan rasa mengantuk, keletihan, meningkatkan prestasi mental dan fizikal. Dalam gabungan ini, dos kecil kafein tidak mempunyai kesan merangsang pada sistem saraf pusat, tetapi ia membantu menormalkan nada vaskular otak dan mempercepat aliran darah. Paracetamol mempunyai tindakan anti-radang analgesik, antipiretik dan sangat lemah, yang dikaitkan dengan kesannya pada pusat thermoregulation dalam hipotalamus dan kemampuan yang dinyatakan lemah untuk menghalang sintesis Pg dalam tisu periferi.

Petunjuk. Sindrom nyeri yang ringan dan sederhana (pelbagai genesis): sakit kepala, migrain, sakit gigi, neuralgia, myalgia, arthralgia, algomenorrhea. Sindrom demam: dengan jangkitan pernafasan akut, influenza.

Contraindications. Hipersensitivity; luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus (dalam fasa akut), pendarahan gastrousus; asma bronkial, urtikaria atau rinitis akut, yang dicetuskan dengan mengambil ASA atau NSAID lain; hemofilia, diatesis hemorrhagic, hypoprothrombinemia, hipertensi portal; avitaminosis K; kegagalan buah pinggang; kehamilan (saya dan trimester III), laktasi; kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase, hipertensi arteri yang teruk, penyakit jantung iskemia yang teruk, glaukoma, peningkatan kerengsaan, gangguan tidur; campur tangan pembedahan yang melibatkan pendarahan, usia kanak-kanak (hingga 15 tahun - risiko sindrom Reye pada kanak-kanak dengan hiperthermia di latar belakang penyakit virus).

Dengan berhati-hati. Gout, penyakit hati.

Dosis Di dalam (semasa atau selepas makan), 1 tablet setiap 4 jam, dengan sindrom kesakitan - 1-2 tablet; dos harian purata adalah 3-4 tablet, dos harian maksimum adalah 8 tablet. Kursus rawatan tidak lebih daripada 7-10 hari.

Ubat tidak boleh diambil lebih daripada 5 hari sebagai ubat analgesik dan lebih daripada 3 hari - antipiretik (tanpa preskripsi dan pemerhatian doktor). Dr. dos dan rejimen ditetapkan oleh doktor.

Kesan sampingan Gastralgia, loya, muntah, hepatotoxicity, nefrotoxicity, luka erosif dan ulseratif pada saluran pencernaan, reaksi alahan (termasuk sindrom Stevens-Johnson, sindrom Lyell), takikardia, peningkatan tekanan darah, bronkospasme.

Dengan penggunaan yang berpanjangan - pening, sakit kepala, gangguan penglihatan, tinnitus, pengurangan pengumpulan platelet, hypocoagulation, sindrom hemorrhagic (nosebleeds, gusi berdarah, purpura, dll.), Kerosakan buah pinggang dengan nekrosis papillary; pekak; Sindrom Reye pada kanak-kanak (hyperpyrexia, asidosis metabolik, gangguan sistem saraf dan jiwa, muntah, fungsi hati yang tidak normal).

Berlebihan Gejala (disebabkan oleh ASA): untuk mabuk ringan - loya, muntah, gastralgia, pening, tinnitus; mabuk teruk - letih, mengantuk, runtuh, sawan, bronkospasme, kesukaran bernafas, anuria, pendarahan. Pada mulanya, hiperventilasi pusat paru-paru membawa kepada alkalosis pernafasan (sesak nafas, asphyxiation, sianosis, peluh). Kerana mabuk memuncak, lumpuh pernafasan progresif dan pemisahan fosforilasi oksidatif menyebabkan asidosis pernafasan.

Rawatan: Pemantauan berterusan terhadap CBS dan keseimbangan elektrolit; bergantung pada keadaan metabolisme - pengenalan natrium bikarbonat, natrium sitrat atau natrium laktat. Meningkatkan kealkalian rizab meningkatkan perkumuhan ASA akibat pengalkilan air kencing.

Interaksi Meningkatkan tindakan heparin, antikoagulan tidak langsung, reserpine, hormon steroid dan ubat hipoglikemik.

Pentadbiran bersama dengan NSAID lain, methotrexate meningkatkan risiko kesan sampingan.

Mengurangkan keberkesanan spironolactone, furosemide, ubat antihipertensi, serta ubat anti-gout yang mempromosikan perkumuhan asid urik.

Barbiturates, rifampicin, salicylamide, ubat antiepileptik dan perangsang lain pengoksidaan microsomal menyumbang kepada pembentukan metabolit paracetamol toksik yang mempengaruhi fungsi hati.

Metoclopramide mempercepat penyerapan paracetamol.

Di bawah pengaruh paracetamol T1/2 chloramphenicol meningkat sebanyak 5 kali. Dengan penggunaan paracetamol berulang dapat meningkatkan kesan antikoagulan (dicoumarin derivatif). Penggunaan paracetamol dan etanol secara serentak meningkatkan risiko kesan hepatotoksik.

Kafein mempercepat penyerapan ergotamin.

Arahan khas. Kanak-kanak tidak harus diberi ubat yang mengandungi ASA, kerana dalam hal jangkitan virus mereka dapat meningkatkan risiko sindrom Reye. Gejala-gejala sindrom Reye adalah muntah, ensefalopati akut, dan hati yang diperbesar.

Dengan penggunaan ubat yang berpanjangan memerlukan pemantauan darah periferal dan keadaan fungsi hati.

Oleh sebab ASA melambatkan pembekuan darah, pesakit, jika dia menjalani pembedahan, mesti memberitahu doktor terlebih dahulu tentang mengambil ubat.

Pesakit yang mempunyai hipersensitiviti atau asma seperti tindak balas kepada salicylates atau derivatif mereka ASA boleh ditetapkan hanya dengan mematuhi langkah berjaga-jaga khusus (dari segi perkhidmatan kecemasan).

ASC dalam dos yang rendah mengurangkan perkumuhan asid urik. Pada pesakit yang mempunyai kecenderungan yang sama, ini dalam sesetengah keadaan boleh menyebabkan serangan gout.

Semasa rawatan, anda harus berhenti menggunakan etanol (peningkatan risiko pendarahan gastrousus).

ASC mempunyai kesan teratogenik; apabila digunakan pada trimester pertama membawa kepada kecacatan - pemisahan lelangit atas; pada trimester III - untuk perencatan aktiviti buruh (perencatan sintesis Pg), kepada penutupan saluran arteri pada janin, yang menyebabkan hiperplasia dari saluran paru-paru dan tekanan darah tinggi di dalam peredaran peredaran pulmonari.

Ia dikumuhkan dalam susu ibu, yang meningkatkan risiko pendarahan pada kanak-kanak akibat disfungsi platelet.

[1] Senarai negeri ubat-ubatan. Edisi rasmi: dalam 2 t.- M: Majlis Perubatan, 2009. - Vol.2, Bahagian 1 - 568 ms. Bahagian 2 - 560 s.

Bolehkah saya minum paracetamol dengan aspirin (asid acetylsalicylic) bersama-sama?

Paracetamol dan aspirin (asid acetylsalicylic) - bolehkah mereka diambil bersama atau selepas beberapa ketika, tetapi dalam satu hari?

  • Paracetamol dan aspirin sering mabuk bersama untuk cepat menurunkan suhu yang sangat tinggi. Kadang-kadang mereka menggunakan analgin bukannya aspirin.
  • Ia perlu minum kedua-dua ubat ini pada masa yang sama. Satu tablet paracetamol dan tablet asid asetilsalicylic satu mabuk. Biasanya selepas ini suhu jatuh dalam masa 30 minit.

Hari ini, ubat-ubatan ini telah menggantikan antipiretik moden yang lain, yang bukan sahaja menurunkan suhu, tetapi juga melawan jangkitan. Antaranya, misalnya, Nurofen, Ibuprofen, Viburkol dan lain-lain.

Saya juga ingin ambil perhatian bahawa, tidak seperti paracetamol, yang mempunyai sedikit kesan sampingan, aspirin adalah sebaliknya yang sangat berbahaya.

Aspirin sendiri tidak mencukupi bahawa anda tidak boleh mengambil kanak-kanak di bawah umur 15 tahun, jadi ia juga mempunyai banyak kesan sampingan.

Selain sakit perut, mual dan ruam, ubat ini juga boleh menyebabkan ulser perut atau "asma aspirin."

Doktor hari ini hampir tidak menetapkan paracetamol dan asid acetylsalicylic untuk mengurangkan suhu. Aspirin sering dirawat untuk menipis darah. Tetapi cara yang lama, ramai yang menggunakan kaedah ini, kerana kedua-dua ubat boleh dibeli dengan mudah di farmasi tanpa preskripsi doktor. Tetapi saya tidak akan menasihati mereka untuk minum.

Soalan yang relevan, seperti yang popular di Internet.

Secara berasingan, anda boleh minum ubat ini. Memutuskan pilihan yang betul, berdasarkan diagnosis dan umur mereka sendiri. Sebagai contoh, aspirin tidak disyorkan untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun. Dengan cara ini, saya secara sukarela mendapati diri saya di meja operasi pada usia 15, 30 tahun yang lalu. Diagnosis dengan ulser gastrik berlubang. Sejak itu saya tidak menggunakan asid acetylsalicylic, hanya sesekali dengan sakit kepala yang teruk atau demam yang tinggi saya boleh mengambil Citramon. Tetapi dalam kes-kes yang sangat jarang berlaku apabila parasetamol tidak semata-mata. Ia mengandungi kedua-dua ubat ini. Tetapi lebih lanjut mengenai itu nanti.

Tetapi, sebagai contoh, ayah saya minum Cardiomagnyl, yang mempunyai aspirin, tanpa masalah. Minuman mengikut tanda-tanda lain, tetapi semasa tempoh selesema dia tidak menolak untuk mengambil aspirin. Dia cuba menggunakan aspirin dalam bentuk tablet effervescent, membubarkan mereka di dalam air. Ini adalah cara yang paling boleh diterima untuk menggunakan ubat ini, anda juga perlu meminumnya semasa atau selepas makan. Dan tidak seperti saya minum pada umur 14-15 tahun (saya mengambil 1-3 tablet pada perut kosong). Saya telah minum hanya paracetamol untuk masa yang lama, terutamanya dalam bentuk serbuk larut dalam air suam, seperti Fervex. Saya mengambilnya pada suhu badan yang sangat tinggi (hanya beberapa hari sebelum ini, ketika saya dijangkiti selesema Hong Kong yang disebabkan oleh virus H3N2) atau hanya untuk sakit kepala yang teruk. Dengan cara ini, saya mengalami selesema dengan mudah, kini tidak ada suhu, hanya hidung berair dan batuk sisa. Sudah 4 hari.

Secara umum, saya fikir pemikiran saya sudah jelas, lebih baik menggunakan satu perkara untuk dipilih. Sama ada aspirin atau paracetamol. Tetapi anda boleh menggunakannya bersama-sama, kerana ada ubat-ubatan yang termasuk kedua-dua paracetamol dan aspirin. Salah satunya dipanggil "Citramon". Tetapi sekali lagi, lebih baik minum citramon daripada paracetamol dan aspirin bersama-sama. Saya fikir ia akan menjadi lebih selamat.

Anda juga boleh membaca soalan lain yang serupa: